Składniki wynagrodzenia a wysokość alimentów

Pytanie:

"Jakie składniki wynagrodzenia za pracę osoby zobowiązanej do płacenia alimentów są brane pod uwagę przy pobieraniu alimentów (co stanowi dochód, od którego pobierane są alimenty)?"

Odpowiedź prawnika: Składniki wynagrodzenia a wysokość alimentów

Wysokość świadczeń należnych uprawnionej osobie zależy od jej usprawiedliwionych potrzeb, a także od możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji. Zarówno potrzeby uprawnionego jak i możliwości zobowiązanego są przez sąd oceniane indywidualnie w odniesieniu do każdego przypadku. Przy czym wysokość alimentów na rzecz dziecka powinna być dostosowana do aktualnych potrzeb dziecka, nie mogą być natomiast uwzględniane przewidywane w przyszłości koszty nauki, wydatki szkolne itp. Zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy kojarzyć z wysokością faktycznych zarobków bądź też czystego dochodu z majątku. W ocenie zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego mieszczą się także te niewykorzystane, jeżeli tylko są realne, a potrzebom uprawnionych zobowiązany nie jest w stanie sprostać posiadanymi środkami. Możliwości zarobkowe - to zarówno te przybierające postać pieniężną, jak i te, pobierane w naturze. Wynagrodzeniem są także świadczenia uzupełniające wynagrodzenie podstawowe (premie, dodatki, tzw. trzynasta pensja, nagroda jubileuszowa itp.). Możliwości majątkowe zobowiązanego kształtują także pobierane przez niego zasiłki, nie wyłączając rodzinnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Monika 2014-10-08 22:43:36

    Mój narzeczony ma nieślubne dziecko w wieku 4lat. Do tej pory płacił dobrowolnie na dziecko 2tyś złotych co miesiąc opłacając w ten sposób prywatne przedszkole dziecka oraz całkowity koszt utrzymania jego i po części matki dziecka. Dodam, że płacił tak wielkie kwoty, gdyż matka dziecka zaszantażowała go, że jeśli nie będzie jej po części opłacał mieszkania, w którym mieszka z dzieckiem wyprowadzi się na drugi koniec polski do rodziców i utrudni mu tym samym kontakty z dzieckiem. Płacił więc za siebie i za nią.Od dłuższego lat pogłębia się jednak kryzys w firmie, której mój narzeczony jest właścicielem. Od co najmniej 3lat firma jest na stracie a jemu coraz trudniej powiązać koniec z końcem. Przez kilka minionych miesięcy płacił mniejsze kwoty na dziecko, w ubiegłym miesiącu nie zapłacił w ogóle. Pytanie: Jeśli matka dziecka wystąpi o alimenty,jaką max.kwotę może wnioskować. Jak będzie wyliczana ta suma. Czy możliwe jest aby matka zwróciła ojcu nadpłaconą podwójnie wcześniej kwotę, bądź przez jakiś czas nie płacił jej wcale? Czy na mnie po ślubie może przejść obowiązek alimentacyjny na dziecko mojego męża?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika