Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Termin na dokonanie odrzucenia spadku

Pytanie: Po roku od śmierci spadkodawcy (kawaler zm. 09.12.2002) złożono wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. W skład spadku wchodzi gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami i dwoma budynkami mieszkalnymi. Brat nie pozostawił testamentu. Zgodnie ustaliliśmy, że gospodarstwo rolne otrzyma brat zmarłego, natomiast drugi brat otrzyma drugi dom. Planujemy, iż rodzice zmarłego oraz pozostałe rodzeństwo odrzucą spadek na rozprawie (wcześniej nikt nie składał oświadczeń), natomiast dwaj bracia go przyjmą. Czy przy tym stanie faktycznym odrzucenie spadku przez rodzeństwo (na rozprawie) jest jeszcze możliwe? Co będzie w przypadku nieobecności na rozprawie kogoś z uczestników postępowania? Po co sąd zobowiązał wszystkich uczestników do złożenia dokumentów uprawniających do prowadzenia gospodarstwa? Czy w przypadku ich posiadania trzeba je przedłożyć?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego dotyczącymi spadków spadkobierca może spadek przyjąć lub odrzucić (art.1012 kodeksu i nast.). Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Brak oświadczenia spadkobiercy w powyższym terminie, gdy jest on osobą posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych, jest jednoznaczny z przyjęciem spadku. Takie oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć przed sądem lub przed notariuszem. Skutek jest taki, że spadkobierca który spadek odrzucił zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od momentu otwarcia spadku minął ponad rok. Przepis wymaga jednak aby oświadczenie o odrzuceniu spadku nastąpiło w terminie sześciu miesięcy od momentu kiedy dany spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Dla spadkobiercy ustawowego będzie to z reguły dzień dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Ponadto może to być np. dzień, w którym spadkobierca powołany w dalszej kolejności dowiedział się o odrzuceniu spadku przez osoby wyprzedzające go przy dziedziczeniu ustawowym, a także dzień, w którym dowiedział się o prawomocnym orzeczeniu o niegodności takich osób. W razie nieobecności spadkobiercy na rozprawie i w momencie kiedy może złożyć jeszcze oświadczenie o odrzuceniu spadku (bo np. dowiedział się o śmierci spadkodawcy 3 m-ce temu) może posłużyć się pełnomocnictwem. Powinno ono być sporządzone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Sąd zobowiązał uczestników do złożenia dokumentów uprawniających do prowadzenia gospodarstwa rolnego gdyż w takim przypadku w grę wchodzą przepisy szczególne dotyczące dziedziczenia gospodarstw rolnych zawarte w Kodeksie cywilnym (art. 1058 i nast.). Unormowania wynikające z art. 1059 i nast. Kodeksu cywilnego odnoszą się jedynie do gospodarstw, które obejmują grunty rolne o powierzchni przekraczającej 1 ha. Jednakże, wskutek wyroku TK, który uznał przepis ten za niekonstytucyjny, do spadków otwartych po dniu 14 lutego 2001 r., stosuje się zasady ogólne.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Termin na dokonanie odrzucenia spadku

  • Danuta 2011-07-20 08:15:17

    Re: Termin na dokonanie odrzucenia spadku

    Zmarł brat mojego męża w 2008 r. Ja jestem z mężem w separacji i mamy rozdzielność majątkową od 2004r i od czerwca tego roku jesteśmy po rozwodzie. W śądzie toczyło się postepowanie spadkowe ustawowe po zmarłym męża bracie o którym ja nie wiedziałam.. Mąż reprezentował niepełnoletnie dzieci i nie odrzucił spadku w ich imieniu.Ja będąc z męzem w separacji decyduje o istotnych sprawach dzieci.Minęło już 2 lata od śmierci jego brata, a ja z urzedu skarbowego dowiedziałam się o spadku jaki odziedziczyły dzieci. Po tej wiadomości z US złożyłam skarge do Sądu i wniosek o przywrócenie terminu na ponowne odrzucenie spadku,które zrobiłam u notariusza w imieniu małoletnich dzieci. Po miesiącu od złozenia wniosku do sądu dostaliśm od komornika pismo,że wierzyciele żądają spłaty długów w wysokości 47 000 i 53 000 odsetek. Jaka jest możliwość na ponowne odrzucenie spadku.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 0
  • 7
  • 7
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Hanna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką i wyczerpującą informację. Polecam usługi e-prawnik.pl. Świetny kontakt, sprawnie i rzetelnie.
  • Maria

    ocena usługi:

    Otrzymałam szybko bardzo wyczerpującą opinię na interesujący mnie temat z profesjonalnym poparciem aktami prawnymi. Bardzo dziękuję i polecam tę formę kontaktu z prawnikami.Nie różnisię niczym od bezpośredniego kontaktu, a jest bardzo wygodna. Maria
  • Izabela

    ocena usługi:

    Chciałbym bardzo podziękować za opinię.Polecam wszystkim!!Wnikliwie i jasno wytłumaczone.Jeszcze raz bardzo gorąco dziękuję za pomoc.Izabela
  • Michał

    ocena usługi:

    Dziękuję za bardzo rzetelne i profesjonalne potraktowanie mojej sprawy. Bardzo mi odpowiada taka forma rozwiązywania moich problemów prawnych. Pozdrawiam MICHAL
  • Emilia

    ocena usługi:

    Bardzo jestem zadowolona z pomocy jaką uzyskałam Polecam każdemu :) Emilia
  • Ninar

    ocena usługi:

    Szczegółowa opinia ukierunkowała moje działanie. Mam nadziję, że skutek będzie pozytywny. Bardzo dziękuję zespolowi za poradę. ninar
  • kje

    ocena usługi:

    Usługa została wykonana perfekcyjnie. Wyczerpująca odpowiedz i szybki czas oczekiwania. Kontakt z biurem klienta bardzo dobry, możliwość negocjacji ceny .Moje pełne zadowolenie z usługi e-prawnik.pl.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna zupełna i wyczerpujaca , korzystam często z pomocy tego portalu i bede korzystała
  • Dorota

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona. Korzystam z waszeo serwisu już po raz kolejny i zawsze wszystko jest szybko załatwione i pozytywnie. Bardzo szybki kontakt z klientem. Pozdrawiam
  • Bogumil

    ocena usługi:

    Bardzo dobra , profesjonalna , szybka opina prawna . Polecam wszystkim . Pozdrawiam
  • tomasz

    ocena usługi:

    Drugi raz korzystam z pomocy portalu e-prawnik i ponownie otrzymałem bardzo wnikliwą i rzetelną odpowiedź na moje pytania. Gorąco polecam w/w usługi prawne za bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do każdego indywidualnego problemu. Koszt usługi jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie dzięki takiej obsłudze prawnej osiągniemy. Dzięki nim ominiemy \"wyłudzaczy \" którzy bazują na naszej nieznajomości prawa. Pozdrawiam Tomasz
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia na 5!Polecam wszystkim,szczególnie tym,którzy się wahają czy z niej skorzystać:-)...Agnieszka.
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem zachwycona opinią prawną - bardzo szczegółowa, fachowa, z podaniem podstaw prawnych, dostosowana do konkretnej sutuacji . Będę z pewnością w przyszłości korzystać z porad i polecam serdecznie wszystkim. Lucyna
  • Anna

    ocena usługi:

    Mój prawnik nie umiał znaleźć rozwiązania problemu. Od Państwa otrzymałam szybko i precyzyjnie sporządzoną opinię i na jej podstawie przeprowadziłam całe postępowanie w sprawie. Właśnie zakończyło się pozytywnie. Bardzo dziękuję za profesjonalną poradę. Anna
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Opinia pomocna,rzetelna,łatwy kontakt i szybko -polecam taką formę porady prawnej.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
  • mariusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane