Czy komornik może zająć wynagrodzenie za zlecenie

Pytanie:

"Pracuje w firmie na podstawie umowy zlecenia. Wynagrodzenie dostaje od 100 do 500zł. miesięcznie. Jest to moje jedyne źródło dochodu. Zakład pracy, w którym wykonuje zlecenia otrzymał od komornika zajęcie całości wierzytelności dłużnika. W między czasie przyszło od drugiego komornika drugie zajęcie. Firma chce mi potrącać całość wynagrodzenia za umowę zlecenia. Czy mam za darmo pracować na spłatę długów? Wole się zwolnić jeśli komornik może zająć całą wierzytelność z wynagrodzenia umowy zlecenia. Proszę o odpowiedz czy jest jakaś kwota bezpieczna od zajęcia."

Odpowiedź prawnika: Czy komornik może zająć wynagrodzenie za zlecenie

Zgodnie z art. 833 par. 1 Kodeksu postępowania cywilnego, dalej k.p.c., wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach Kodeksu pracy. Z kolei par. 2 tego artykułu stanowi, że przepis par. 1 stosuje się odpowiednio do uposażeń posłów i senatorów, należności członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych i ich domowników z tytułu pracy w spółdzielni, wynagrodzeń członków spółdzielni pracy oraz wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania. Należy również zaznaczyć, że w art. 881 par. 2 k.p.c. mowa jest o wynagrodzeniu za pracę, do którego wlicza się wynagrodzenie za prace zlecone, nagrody i premie przysługujące dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związany ze stosunkiem pracy zysk lub udział we wszelkich funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy. W orzecznictwie podkreśla się, że inne umowy o świadczenie usług, jak np. umowa agencyjna lub umowa zlecenia, mogą być uznane za umowy o pracę, jeżeli na podstawie całokształtu okoliczności i z ich treści wynika, że umową objęta została sama praca, a nie jej wynik.

Jeżeli więc wykonywana przez Pana praca na podstawie umowy zlecenia ma charakter powtarzający się i zarobkowy (a więc zmierzający do zapewnienia stałego utrzymania) przy czym nawiązuje do cech stosunku pracy (podporządkowanie, umiejscowienie, określony czas pracy, periodyczne wynagrodzenie niezależne od wyników zlecenia) można rozważać zastosowanie do tego stosunku prawnego ograniczeń egzekucji z Kodeksu pracy. W tym wypadku w zależności od rodzaju należności potrącaniu mogłoby ulec połowa albo 3/5 wynagrodzenia z zachowaniem kwoty od tego potrącenia wolnej.

Z przedstawionego opisu wynika, że komornik dokonał zajęcia "wierzytelności dłużnika" a więc nie była to egzekucja z wynagrodzenia za pracę. Jeżeli uważa Pan, że do pobieranego wynagrodzenia winny mieć zastosowanie przepisy o ograniczeniu egzekucji z wynagrodzenia za pracę, może złożyć Pan do sądu skargę na czynność komornika. Przypominamy jednak, że zgodnie z art. 767 par. 4 k.p.c. skargę wnosi się do sądu w terminie tygodniowym od dnia czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona, w innych wypadkach - od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynności komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia - od dnia, w którym czynność powinna być dokonana.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika