Archiwum porad prawnych Wrzesień 2010

Rokowania na sprzedaż nieruchomości komunalnej

30.9.2010

Gmina przeprowadziła dwa przetargi nieograniczone na sprzedaż nieruchomości komunalnej, które zakończyły się wynikiem negatywnym. W chwili obecnej gmina zamierza ogłosić rokowania na sprzedaż przedmiotowej nieruchomości z zastrzeżeniem terminów, o których mowa w art. 39 ustawy o gospodarce (...)

Realizacja praw wynikających ze współwłasności

30.9.2010

Współwłaściciel mojej nieruchomości (dom - parter) był podłączony do mojej prywatnej instalacji sanitarnej, od której go odłączyłam, ponieważ człowiek ten na moją prośbę o odłączenie swoich instalacji od moich nie reagował, a ja koniecznie chciałam przeprowadzić remont kapitalny (...)

Faktura VAT dla osoby fizycznej a NIP

29.9.2010

Wedle mojej wiedzy przedsiębiorca ma obowiązek wystawienia faktury VAT osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, jeśli tego zażąda. Czy na takiej fakturze musi być NIP klienta? Jakie przepisy regulują tą kwestię?

zażalenie na postanowienie sądu o wezwaniu zainteresowanej

29.9.2010

Prowadzę działalność gospodarczą. W mojej sprawie ZUS wydał decyzję o zwrocie pobranych przez mojego pracownika świadczeń z tytułu chorobowego i urlopu macierzyńskiego, twierdząc, że składając zgłoszenie pracownika do ZUS i inne dokumenty wprowadziłam ZUS w błąd. Od tej decyzji ZUS (...)

Zwrot kaucji po ustaniu najmu

29.9.2010

Rok temu zawarłem umowę na wynajem lokalu użytkowego. Wpłaciłem kaucje. Lokal był w stanie deweloperskim. Aby moc z niego korzystać musiałem położyć podłogę w postaci terakoty, załatać dziurę w suficie, pomalować całość. W łazience musiałem zainstalować muszle klozetowa, umywalkę (...)

Zmiana formy prawnej wykonawcy w trakcie przetargu

29.9.2010

Spółka cywilna wygrała przetarg organizowany przez urząd miejski na świadczenie pewnego rodzaju usług. Kontrakt został podpisany na rok. W trakcie trwania kontraktu spółka chce przekształcić się w spółkę komandytową, w której jedynym komplementariuszem byłaby trzecia (nowa) osoba, która (...)

Zasiłek dla bezrobotnych dla wspólnika spółki

28.9.2010

Jestem zarejestrowany jako osoba bezrobotna i pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Zamierzam niebawem wraz ze znajomym utworzyć Spółkę z o.o., w której osobiście nie będę pełnił żadnych funkcji. Spodziewam się też, że przez pierwszy okres funkcjonowania Spółka nie będzie wypłacać żadnej (...)

Wolontariusz prezesem zarządu

28.9.2010

Witam serdecznie! Zamierzam niedługo utworzyć wraz ze wspólnikiem Spółkę z o.o. Czy na stanowiska członków zarządu spółki, w tym prezesa zarządu, można powołać chętne osoby na zasadzie wolontariatu?

Opłata za administrowanie mieszkaniem

28.9.2010

Witam. Mieszkanie jest odrębną własnością w budynku, w którym ogół właścicieli tworzy wspólnotę mieszkaniową. Administracją zajmuje się wynajęta przez wspólnotę firma, która za usługi administracyjne nalicza stawkę wg metrażu. W akcie notarialnym jest podana powierzchnia mieszkania (...)

Pracownicy młodociani a stan zatrudnienia

28.9.2010

Na dzień dzisiejszy zatrudniamy 17 osób (w tym młodocianych na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego). Chcielibyśmy zatrudnić jeszcze 4-ch młodocianych na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Chodzi nam dokładnie o to, czy młodociani będą brani pod uwagę przy ustalania (...)

wyrok niezaskarżalny

28.9.2010

W toczącej się przeciwko jednemu z członków Wspólnoty Mieszkaniowej o zapłatę należnych zaliczek na fundusz remontowy i koszty zarządu uzyskaliśmy dwa lata temu nakaz zapłaty, który po uprawomocnieniu się został przekazany dalej do komornika. W trakcie prowadzenia egzekucji ( z wynagrodzenia (...)

Umowa sprzedaży z członkiem zarządu

27.9.2010

Spółka z o.o. użytkowała samochód osobowy na podstawie umowy leasingowej (XI 2006- XI 2009), po czym nabyła go od leasingodawcy (XI 2009). Odliczała VAT do wysokości 6.000 zł. Teraz ma zamiar sprzedać samochód członkowi zarządu, będącemu mniejszościowym udziałowcem. Kto powinien reprezentować (...)

Prawo zastawu na pojazdach pozostawionych w hotelu

27.9.2010

Prowadzę pensjonat (wynajem pokoi). Jeden z klientów zostawił na terenie hotelu skuter wraz z dokumentami. Opuścił pensjonat nie rozliczając się za opłaty. Próbowaliśmy się kontaktować z klientem ( właścicielem skutera), aby odebrał go od nas. Wysłaliśmy również pisemnie taka informację (...)

Zrzeczenie dziedziczenia a roszczenia banku

27.9.2010

Jestem właścicielką nieruchomości. Jesteśmy z mężem w ustroju rozdzielności majątkowej i nie jesteśmy zadłużeni w banku. Nie udzielałam poręczeń. Cztery lata temu mój mąż zrzekł się dziedziczenia po mnie umową notarialną i niedługo potem poręczył duży kredyt. Bank rozpoczął (...)

Odrzucenie spadku po prababci

24.9.2010

Ponad rok temu zmarła moja mama, nie miała żadnego majątku tylko długi. Zrobiliśmy u notariusza odrzucenie spadku - ja i moje dzieci, ale dla moich małoletnich wnuków tego nie zrobiliśmy. Teraz bank przysłał informację, że moje wnuki są spadkobiercami długu po prababci (mojej mamie). Spadkobiercami (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika