Lipiec Rok 2010 - Informacje

Banki udostępnią fiskusowi dane internauty

30.7.2010

Od dziś skarbówka może żądać od banku danych właściciela konta, którego podejrzewa o nielegalny handel w internecie. Jeżeli bank odmówi ujawnienia informacji, to zapłaci karę.

Certyfikaty skrócą kolejki do lekarzy

26.7.2010

Resort zdrowia chce, aby lekarze brali udział w szkoleniach, które pozwolą im zdobywać dodatkowe umiejętności. Po zaliczonych kursach pediatra mógłby np. wykonywać badania USG, a ginekolog leczyć oparzenia skóry.

Za mandat zapłacimy kartą płatniczą

26.7.2010

Kierowca złapany np. na przekroczeniu prędkości zapłaci mandat bezpośrednio policjantowi. Drogówka będzie posiadała terminal, który pozwoli na ściągnięcie grzywny z naszej karty płatniczej.

TIR-y na drogach także w święta

23.7.2010

Przed świętami, w dni wolne od pracy oraz w wakacje na drogach pojawią się 12-tonowe ciężarówki, które wracają z zagranicy do Polski.

Nietrzeźwy nie uruchomi samochodu?

22.7.2010

Obowiązkowe alkomaty z blokadą rozruchu silnika, skuteczne kary za wykroczenia na terenie całej UE, ale także bezpieczniejsze technologie w samochodach i motocyklach - w taki sposób Komisja Europejska chce wyegzekwować bezpieczeństwo na drogach.

Kiedy szef może przerwać twój urlop?

21.7.2010

Szef ma prawo zażądać, by pracownik przerwał urlop i wrócił niezwłocznie do pracy. Możemy wówczas wystąpić o zwrot kosztów wycieczki czy pokoju nad morzem, za który już zapłaciliśmy.

Kara więzienia za zatruwanie środowiska

20.7.2010

Wyrzucanie śmieci do lasu czy spalanie ich na działkach lub za domem będzie wkrótce przestępstwem wpisanym do kodeksu karnego. Za zatrucie wody, powietrza lub ziemi truciciel trafi za kratki nawet na 12 lat.

Telefony na kartę z nowymi prawami

20.7.2010

Użytkownicy telefonów komórkowych na kartę otrzymają billingi oraz wszystkie informacje o zmianach planowanych przez operatora. W zamian muszą zdradzić swoje dane osobowe.

Pozwy zbiorowe wchodzą w życie

16.7.2010

Od dzisiaj co najmniej 10 osób może wystąpić z pozwem grupowym przeciwko firmie, która np. zatruwa środowisko na osiedlu.

Łatwiej postawić maszt komórkowy

16.7.2010

Maszty komórkowe pojawią się tam, gdzie obecnie jest to zabronione. Gminy muszą zlikwidować zakazy o ich stawianiu na swoim terenie w ciągu 12 miesięcy.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika