Lipiec Rok 2010 - Informacje

Banki udostępnią fiskusowi dane internauty

30.7.2010

Od dziś skarbówka może żądać od banku danych właściciela konta, którego podejrzewa o nielegalny handel w internecie. Jeżeli bank odmówi ujawnienia informacji, to zapłaci karę.

Certyfikaty skrócą kolejki do lekarzy

26.7.2010

Resort zdrowia chce, aby lekarze brali udział w szkoleniach, które pozwolą im zdobywać dodatkowe umiejętności. Po zaliczonych kursach pediatra mógłby np. wykonywać badania USG, a ginekolog leczyć oparzenia skóry.

Za mandat zapłacimy kartą płatniczą

26.7.2010

Kierowca złapany np. na przekroczeniu prędkości zapłaci mandat bezpośrednio policjantowi. Drogówka będzie posiadała terminal, który pozwoli na ściągnięcie grzywny z naszej karty płatniczej.

TIR-y na drogach także w święta

23.7.2010

Przed świętami, w dni wolne od pracy oraz w wakacje na drogach pojawią się 12-tonowe ciężarówki, które wracają z zagranicy do Polski.

Nietrzeźwy nie uruchomi samochodu?

22.7.2010

Obowiązkowe alkomaty z blokadą rozruchu silnika, skuteczne kary za wykroczenia na terenie całej UE, ale także bezpieczniejsze technologie w samochodach i motocyklach - w taki sposób Komisja Europejska chce wyegzekwować bezpieczeństwo na drogach.

Kiedy szef może przerwać twój urlop?

21.7.2010

Szef ma prawo zażądać, by pracownik przerwał urlop i wrócił niezwłocznie do pracy. Możemy wówczas wystąpić o zwrot kosztów wycieczki czy pokoju nad morzem, za który już zapłaciliśmy.

Kara więzienia za zatruwanie środowiska

20.7.2010

Wyrzucanie śmieci do lasu czy spalanie ich na działkach lub za domem będzie wkrótce przestępstwem wpisanym do kodeksu karnego. Za zatrucie wody, powietrza lub ziemi truciciel trafi za kratki nawet na 12 lat.

Telefony na kartę z nowymi prawami

20.7.2010

Użytkownicy telefonów komórkowych na kartę otrzymają billingi oraz wszystkie informacje o zmianach planowanych przez operatora. W zamian muszą zdradzić swoje dane osobowe.

Pozwy zbiorowe wchodzą w życie

16.7.2010

Od dzisiaj co najmniej 10 osób może wystąpić z pozwem grupowym przeciwko firmie, która np. zatruwa środowisko na osiedlu.

Łatwiej postawić maszt komórkowy

16.7.2010

Maszty komórkowe pojawią się tam, gdzie obecnie jest to zabronione. Gminy muszą zlikwidować zakazy o ich stawianiu na swoim terenie w ciągu 12 miesięcy.

Wiek emerytalny nie dyskryminuje kobiet

15.7.2010

Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego stwierdzili, że zróżnicowanie wieku emerytalnego ze względu na płeć nie łamie konstytucji. O rozpatrzenie tej kwestii wnioskował Janusz Kochanowski, poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jakie prawa ma gość hotelowy?

14.7.2010

Jako gość hotelowy mamy prawo do odszkodowania za zniszczone bagaże czy zaniżony standard pokoju. Hotelarz nie może zatrzymać naszego dowodu tożsamości i musi przyjąć kosztowności na przechowanie.

12 lat więzienia za uporczywe nękanie

14.7.2010

Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło już przepisy dotyczące karalności zjawiska stalkingu. Jeżeli ofiara nękania SMS-ami lub mailami targnie się na swoje życie, to sprawca może trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem

13.7.2010

Co dziesiąty Polak stał się ofiarą stalkingu. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby uporczywe nękanie było przestępstwem. Dzisiaj resort przedstawi propozycje dotyczące karalności tego zjawiska.

Rząd szykuje ułatwienia dla bezrobotnych

13.7.2010

Ciężarna kobieta nie straci statusu bezrobotnej, a osoby zakładające własne firmy nie zawsze będą automatycznie skreślane z listy osób bez pracy. W planach jest również poszerzenie kręgu podmiotów objętych kontrolą PIP.

Szef musi zapewnić napoje w gorące dni

12.7.2010

Darmowe napoje należą się nam wtedy, gdy temperatura w biurze przekroczy 28 °C. W przypadku pracy na dworze mamy prawo do orzeźwienia po przekroczeniu 25 °C.

Kamery wyłapią stadionowych chuliganów

9.7.2010

Przynajmniej jedna kamera pojawi się przy kasach biletowych czy na parkingu przed stadionem. Sektory dla kibiców monitorowane będą co najmniej przez dwa urządzenia rejestrujące.

Pijany rowerzysta zatrzyma prawo jazdy?

9.7.2010

Rowerzysta "po piwku" traci obecnie nie tylko prawo do prowadzenia jednośladem. Sądy zakazują mu również kierowania samochodem. Senacka nowelizacja kodeksu karnego ma to zmienić.

Odpoczynek na trawie będzie bezkarny

9.7.2010

Mandaty za deptanie miejsc zielonych wprowadzono do kodeksu wykroczeń na początku lat siedemdziesiątych. Teraz posłowie chcą złagodzić prawo i pozwolić Polakom bezkarnie odpoczywać na łonie natury.

Urlop na żądanie krótszy i trudniejszy do wzięcia

8.7.2010

Nie dostaniemy już czterech dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Chęć skorzystania z wolnego trzeba będzie wyrazić najpóźniej dzień przed urlopem - to propozycje pracodawców, które trafiły do komisji Przyjazne Państwo.

Podróż statkiem na nowych prawach

7.7.2010

Rekompensaty za opóźnienia, odwołania podróży i wypadki, a także obowiązkowa nieodpłatna pomoc dla niepełnosprawnych pasażerów - takie prawa szykuje dla osób podróżujących drogą wodną Parlament Europejski.

CBA będzie mogło śledzić każdego?

7.7.2010

CBA bez zgody sądu zbierze dane o poglądach politycznych, przekonaniach religijnych czy preferencjach seksualnych nie tylko polityków, ale każdego z nas. Może to stanowić zamach na wolności obywatelskie ? alarmują eksperci.

Więcej fotoradarów i szybsze mandaty

7.7.2010

Na polskich drogach znajduje się blisko 130 fotoradarów. Ich liczba może się zwiększyć nawet dwukrotnie, a urządzenia będą ustawiane w miejscach, gdzie kierowcy lubią docisnąć pedał gazu.

Dobrowolne składki emerytalne odliczymy w PIT

7.7.2010

Małżeństwa rozliczające się wspólnie z fiskusem będą mogły odliczać od rocznego dochodu wydatki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne tego małżonka, który nie zarabia ani grosza.

Dłużnik alimentacyjny nie siądzie za kierownicą

6.7.2010

Prawo jazdy zostanie odebrane, jeżeli dłużnik nie płaci zasądzonych alimentów przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. Alimenciarz będzie mógł się odwoływać od decyzji zabierającej dokument.

Ustawy tylko w wersji elektronicznej

5.7.2010

Papierowe ustawy przechodzą do lamusa. Wszystkie nowe regulacje prawne będą publikowane tylko w wersji elektronicznej. Przynajmniej raz w roku doczekamy się również jednolitych tekstów ustaw.

Wybór prezydenta można zaskarżyć

5.7.2010

Protest przeciwko wyborowi prezydenta może wnieść obywatel, który w dniu wyborów był umieszczony w spisie wyborców w jednym z obwodów głosowania.

Tańsze rozmowy na wakacjach za granicą

1.7.2010

Od dziś obowiązują niższe stawki w roamingu europejskim. Choć tańsze są wszystkie rozmowy i korzystanie z mobilnego internetu za granicą, to Polacy obniżkę odczują jedynie w SMS-ach i połączeniach odbieranych.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika