Działalność gospodarcza

Więźniowie zarobią dwa razy więcej

Skazańcy z wyższymi pensjami nie zaczną jednak płacić za utrzymanie w więzieniu.

Teraz pracujący przestępca zarabia jedynie połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmieni to nowelizacja kodeksu karnego wykonawczego, która trafiła już do Senatu. Gdy dokument wejdzie w życie, to skazaniec dostanie minimum 1.317 zł brutto.

Istnieje obawa, że wyższe stawki wynagrodzeń zniechęcą przedsiębiorców do zatrudniania skazanych, bo przestanie to być opłacalne – wyjaśnia dla e-prawnik.pl Piotr Rogowiecki, ekspert Pracodawców RP. Dodaje on, że skazani są na ogół dobrymi pracownikami, którzy wyrobili już swoją markę.

Obecnie blisko jedna czwarta z 73 tys. skazanych dostaje pieniądze za swoją pracę. Większość jest zatrudniana w zakładach przywięziennych. Ponad 4,6 tys. pracuje w firmach poza zakładami karnymi.

- Więźniowie zatrudniani są m.in. w ośrodkach hospicyjnych, domach pomocy społecznej, zakładach i urzędach – wyjaśnia Joanna Dębek, rzecznik prasowy Ministra Sprawiedliwości. Chętnie uczestniczą ponadto w różnego typu akcjach społecznych, np. podczas niedawnej powodzi pomagali układać worki z piaskiem.

Skazani są zatrudniani również w lasach, gdzie pomagają przy wycince oraz zbieraniu śmieci. Niejednokrotnie kontynuują taką pracę po zakończeniu kary.

W zeszłym roku średnia płaca więźnia wynosiła 503 zł, a za przepracowaną godzinę dostawał on 4,30 zł.

Zatrudnienie jest ważne dla więźnia nie tylko dlatego, że zarobi on parę groszy. - Praca jest jednym ze skuteczniejszych środków resocjalizacyjnych – mówi dla e-prawnik.pl mjr Ireneusz Mucha z zespołu komunikacji Służby Więziennej.

Zwraca on uwagę na to, że nikt nie zmusza obecnie więźniów do pracy. Podejmują oni zatrudnienie z własnej woli.

- Dla niektórych osadzonych jest to sposób na zagospodarowanie czasu wolnego i oderwanie się od więziennej codzienności. Ważne są również pieniądze. Wykonując pracę zarobkową osadzeni odkładają na przyszłość, pomagają finansowo swoim rodzinom lub spłacają długi. Wychodząc na wolność mogą zacząć funkcjonować z „czystym kontem” – przyznaje mjr Mucha.

Największą szansę na zdobycie zatrudnienia mają więźniowie np. z długami alimentacyjnymi lub grzywnami.

- To im przydzielamy pracę w pierwszej kolejności. Chodzi o to, żeby nie byli oni obciążeni długami po wyjściu na wolność – tłumaczy Ireneusz Mucha.

Szykowana zmiana prawa jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego (P 20/09). Uznał on w lutym tego roku, że zaniżanie wynagrodzenia za pracę osobom skazanym jest niezgodne z ustawą zasadniczą.

Ograniczenie takie funkcjonuje od 1997 roku. Argumentem przemawiającym za wprowadzeniem zasady, że więzień zarobi tylko połowę pensji minimalnej, było zmniejszenie kosztów pracy skazanych, jakie ponoszą przedsiębiorstwa.

Za ograniczeniem przemawiał również fakt, że osadzeni nie ponoszą żadnych kosztów związanych z utrzymaniem w zakładzie karnym. Po zmianie przepisów przestępcy będą mogli zarobić nawet o 100 proc. więcej, ale za prąd w celi, posiłki czy wodę nadal nie zapłacą ani grosza.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

NITKA

16.2.2011 14:55:31

Re: Więźniowie zarobią dwa razy więcej

Jak nie płacą a z wypłaty jest im ściągane kupe kasy teraz nie weżmie najniższej krajowej a niecałe 850zł

maxio

28.7.2010 18:52:54

Re: Więźniowie zarobią dwa razy więcej

"Po zmianie przepisów przestępcy będą mogli zarobić nawet o 100 proc. więcej, ale za prąd w celi, posiłki czy wodę nadal nie zapłacą ani grosza." i wszystko w temacie, kto zasiada w tym TK to az zal

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 15.2.2019

  Więcej cudzoziemców

  Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym krajem do pracy i zamieszkania. Pokazują to dane z nowego raportu ZUS „Cudzoziemcy w polskim systemie ubezpieczeń społecznych”. Najchętniej (...)

 • 15.11.2017

  Więźniowie chętni do pracy

  Program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83%. Przed wdrożeniem programu pracowało 36% (...)

 • 16.4.2017

  Więźniowie do pracy...

  Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Centralny Zarząd Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” został ogłoszony 27 kwietnia 2016 roku. Program obejmuje (...)

 • 20.3.2017

  Prezydent podpisał nowelizację Prawa o zgromadzeniach

  Przewiduje ona możliwość zwrócenia się z wnioskiem do wojewody o zgodę na cykliczne organizowanie zgromadzeń. Zgromadzeniami cyklicznymi w myśl nowelizacji będą te organizowane przez tego (...)

 • 23.8.2018

  Najniższa krajowa 2018 - ile wynosi najniższa krajowa brutto i netto?

  Wzrosła najniższa krajowa. Od 1 stycznia 2018 roku pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę czeka podwyżka. Płaca minimalna wzrośnie wtedy do 2.100 złotych. To o 5% i jednocześnie (...)