Kwiecień Rok 2010 - Informacje

Wyroby budowlane pod ścisłą kontrolą

30.4.2010

Nadzór budowlany będzie kontrolował wyroby nawet u importera i sprzedawcy. Zaakceptowane przez Sejm przepisy mają lepiej chronić nabywców przed towarami niebezpiecznymi lub o gorszych właściwościach użytkowych niż deklarowane przez producenta.

Broń i amunicję kupimy przez internet

29.4.2010

Nowe przepisy umożliwią dokonywanie zakupu broni i amunicji drogą elektroniczną. Prostszy będzie również obrót i zakup uzbrojenia, które utraciło "atrybuty bojowe".

Będą odszkodowania za utrudnianie kontaktu z dzieckiem

28.4.2010

Rodzic, który uniemożliwia drugiemu kontakt z dzieckiem, wpłaci na jego konto ustaloną przez sąd opiekuńczy kwotę. Jeżeli to nie pomoże, to kurator będzie mógł odebrać opornemu rodzicowi dziecko na czas kontaktu.

Zmiany w e-podpisach przyjęte

28.4.2010

Zaakceptowany przez Radę Ministrów dokument wprowadzi trzy rodzaje podpisów elektronicznych: zwykły, zaawansowany i kwalifikowany.

Rząd skataloguje uczniów i przedszkolaków

27.4.2010

Resort edukacji chce zbierać indywidualne dane dzieci. W tzw. "rejestrze ucznia" znajdzie się nie tylko imię i nazwisko, ale również PESEL, miejsce urodzenia i zamieszkania oraz opinie z poradni pedagogiczno - psychologicznych.

Jest pomysł na odwróconą hipotekę

27.4.2010

Za przekazanie swojego mieszkania bankowi senior otrzyma wsparcie finansowe. Pieniądze zostaną wypłacone w ratach, albo jako jednorazowy "zastrzyk gotówki".

Jarosław Kaczyński kandyduje na prezydenta

26.4.2010

Po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego szef Prawa i Sprawiedliwości ogłosił, że - pomimo osobistej straty - musi dokończyć misję poległej pod Smoleńskiem polskiej elity.

Ułatwienia w głosowaniu dla osób niepełnosprawnych

26.4.2010

Posłowie PO chcą głosowania korespondencyjnego i kart w alfabecie Braille'a. Już teraz osoby niepełnosprawne i starsze, powyżej 75. roku życia, mogą oddać głos w wyborach prezydenckich przez pełnomocnika.

Reklamy w telewizji nawet co 10 minut

23.4.2010

30 minutowe programy informacyjne czy publicystyczne będą mogły być przerywane reklamami. Nowe prawo "ominie" transmisje z uroczystości religijnych oraz audycje dla najmłodszych.

Rehabilitacja lecznicza będzie przedłużana

23.4.2010

Jeżeli przemawiają za tym względy medyczne, to NFZ przedłuży czas trwania rehabilitacji. Przyczyni się to do ograniczenia przyszłych, wysokich kosztów wspierania dorosłych już osób niepełnosprawnych.

Urzędnicy przyjmą nasze PIT-y w sobotę

23.4.2010

24 kwietnia urzędy skarbowe w całym kraju będą otwarte w godz. od 9 do 13. Wszystko po to, aby każdy zdążył ze złożeniem zeznania podatkowego za 2009 rok.

Etyka notariuszy ogranicza konkurencję

21.4.2010

Rada Izby Notarialnej może zabronić notariuszowi otworzenia kancelarii w budynku, w którym znajduje się już inna kancelaria. Według UOKiK taki zakaz jest niezgodny z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów.

Komorowski ogłosił datę wyborów na prezydenta

21.4.2010

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wydał w środę postanowienie o zarządzeniu wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do urn pójdziemy 20 czerwca - druga tura, jeśli się odbędzie, czeka nas 4 lipca.

Od dziś łatwiej o adwokata z urzędu

19.4.2010

Prawo do adwokata z urzędu nie będzie już uzależnione od zwolnienia od kosztów sądowych. Z pomocy urzędowego prawnika skorzystają również przedsiębiorcy.

Rząd wprowadzi prohibicję w dni pogrzebu

16.4.2010

Całkowity zakaz sprzedaży i podawania napojów alkoholowych ma obowiązywać w Warszawie i Krakowie. Rada Ministrów przygotowała odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie.

Ciało Kaczorowskiego wraca do Polski

15.4.2010

Samolot z trumną Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, wyląduje na wojskowym Okęciu około południa. Ciało zostanie pochowane w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Ciężarówki nie będą jeździć przez weekend

15.4.2010

Z ulic całego kraju mają zniknąć pojazdy ciężarowe, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton. Ciężarówki mają zakaz wyjeżdżania na ulice od godziny 18 w piątek do 6 w poniedziałek.

Komorowski podpisał pierwsze ustawy

15.4.2010

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który po śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego sprawuje obowiązki głowy państwa, podpisał pięć ustaw, m.in. o Trybunale Stanu oraz dokument wprowadzający tzw. złote weto ministra skarbu.

Wybory prezydenckie 20 czerwca

14.4.2010

Bronisław Komorowski wyznaczy termin przedterminowych wyborów prezydenckich 21 kwietnia, czyli już po pogrzebie Lecha i Marii Kaczyńskich. W praktyce oznacza to, że do urn pójdziemy 20 czerwca. Ewentualna druga tura odbędzie się 4 lipca.

Dwa możliwe terminy wyborów prezydenckich

14.4.2010

Zgodnie z ustawą o wyborze prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej istnieją obecnie dwa możliwe terminy przeprowadzenia pierwszej tury wyborów - informuje Kancelaria Sejmu. Następcę Lecha Kaczyńskiego wybierzemy najpóźniej w dniu 4 lipca.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika