Archiwum artykułów Maj 2010

Posiadanie broni

28.5.2010

Jeśli chcesz posiadać broń palną i amunicję do tej broni musisz uzyskać zezwolenie komendanta wojewódzkiego Policji właściwego dla Twojego miejsca zamieszkania. Natomiast gdybyś chciał posiadać broń pneumatyczną, miotacze gazu obezwładniającego bądź broń białą itp., w takich wypadkach (...)

Zapis i polecenie w testamencie

26.5.2010

Zapis to rozrządzenie testamentowe, w wyniku którego na spadkobiercę lub zapisobiercę nakładany jest obowiązek spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz innej oznaczonej osoby (np. przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości). Osoba ta uzyskuje tym samym (...)

Kiedy można a kiedy należy zawiesić postępowanie administracyjne?

25.5.2010

Zarówno zawieszenie postępowania (obligatoryjne jak i fakultatywne) jak i podjecie postępowania po okresie zawieszenia następuje w formie postanowienia. Na postanowienie to, a także na postanowienie o odmowie zawieszenia lub podjęcia postępowania, przysługuje każdej ze stron zażalenie. (...)

Wójt, burmistrz, prezydent - wybieramy ich bezpośrednio

25.5.2010

Zgodnie z nowym prawem zasadą jest, że wójta, burmistrza czy też prezydenta miasta wybieramy w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich oraz w głosowaniu tajnym. Prawo wybierania wójta w danej gminie (jak również burmistrza oraz prezydenta miasta), czyli tzw. czynne prawo wyborcze ma każdy, (...)

Premia gwarancyjna na zakup mieszkania

24.5.2010

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że zakup mieszkania stanowi olbrzymi wydatek, na który, niestety, zwłaszcza w obecnych czasach, nie każdego stać. Stanowi to niewątpliwie bardzo doniosły problem społeczny, istniejący jednak od zawsze, który Państwo próbuje rozwiązać na (...)

Nowe zasady odliczania VAT od paliwa i nowych samochodów

17.5.2010

W grudniu 2008 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie polskiej spółki Magoora dotyczący prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów i paliwa do tych samochodów. ETS uznal, że przepisy polskiej ustawy o VAT dotyczace ograniczeń w odliczeniach naruszają (...)

Skarga konstytucyjna

14.5.2010

Każdy obywatel może skorzystać z przysługującego mu prawa do wniesienia skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli dojdzie do wniosku, że prawomocny wyrok lub ostateczna decyzja została wydana na podstawie przepisu lub aktu prawnego niezgodnego z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. (...)

Karta ubezpieczenia zdrowotnego - twój dowód ubezpieczenia

12.5.2010

Ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia umożliwia bezpłatne korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na terenie Polski. Powszechność tego ubezpieczenia polega na tym, iż wszyscy ci, którzy nie są objęci obowiązkiem ubezpieczenia (zdecydowana większość) mogą zdecydować się na dobrowolne (...)

Agent ubezpieczeniowy - jak nim zostać, jakie ma obowiązki?

11.5.2010

Agentem ubezpieczeniowym nie może być zgodnie z ustaleniami ustawodawcy każdy bez wyjątku, może nim być przedsiębiorca wykonujący działalność agencyjną na podstawie umowy agencyjnej zawartej z zakładem ubezpieczeń i wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych spełniający dodatkowo (...)

Na czym polega zabezpieczenie hipoteką kaucyjną?

11.5.2010

Hipoteka kaucyjna jest specjalną odmianą hipoteki w ogóle. Zabezpiecza się nią wierzytelności o nieustalonej wysokości. Hipotekę wtedy ustanawia się do oznaczonej sumy. Wysokość wierzytelności może być nie ustalona, ale sama wierzytelność musi być konkretna, tzn. bądź już istniejąca, (...)

Jak podzielić pieniądze uzyskane w egzekucji?

11.5.2010

Spieniężenie majątku dłużnika lub uzyskanie od niego odpowiedniej ilości środków pieniężnych nie jest końcowym etapem postępowania egzekucyjnego. Otóż kolejnym etapem jest właściwy podział tych środków, które zostały wyegzekwowane. Ustawodawca i w tym zakresie (...)

Jakim prawem działa samorząd terytorialny?

10.5.2010

Samorząd terytorialny jest częścią administracji publicznej i jego organy działać winny na podstawie prawa administracyjnego. Administracji publicznej wolno działać tylko, gdy jest do tego upoważniona przez prawo (i przez to również zobowiązana do działania). Jeżeli nie, to jej działalność (...)

Procedura zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

7.5.2010

Procedura uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uregulowana została w ustawie z 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Procedurę tę stosuje się, zgodnie z art. 27 wskazanej ustawy, także do zmiany planu miejscowego. Zmiana planu miejscowego polega (...)

Niedozwolone klauzule w umowie deweloperskiej - jak się przed nimi bronić?

6.5.2010

Niestety znaczna część postanowień umów deweloperskich wciąż może być zakwalifikowana jako klauzule niedozwolone. Z danych UOKiK wynika, że co dziesiąta klauzula w rejestrze postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone dotyczy rynku nieruchomości. Nabywca, zanim zdecyduje się podpisać (...)

Konstrukcja prawna umowy deweloperskiej

6.5.2010

Stroną umowy deweloperskiej jest najczęściej po jednej stronie przedsiębiorca (deweloper), a po drugiej stronie konsument (nabywca). Dodajmy, iż profesjonalny charakter działalności dewelopera, a po drugiej stronie konsumencki profil nabywcy, wywierają kolosalny wpływ na ukształtowanie samej (...)

Kiedy jest dopuszczalne odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych?

6.5.2010

Wedle art. 9 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane, w przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o których mowa w art. 7. Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane, właściwy organ, po uzyskaniu upoważnienia ministra, (...)

Samowola budowlana

6.5.2010

Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie właściwego organu. Istnieje również pewna (wymieniona w ustawie prawo budowlane) grupa (...)

Rynek wtórny czy pierwotny - gdzie kupić mieszkanie?

6.5.2010

Niniejszym artykułem rozpoczynamy cykl poświęcony tematyce zakupu mieszkania i wszystkim problemom i formalnościom z tym związanym, a przede wszystkim z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Zakup mieszkania to wydatek niecodzienny, pochłaniający nie tylko duże środki finansowe, ale i mnóstwo (...)

Jak bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość?

6.5.2010

Wielu ludzi nurtuje ten problem, a to ze względu na występujące od czasu do czasu \"afery\". Przykładem mogą tu służyć chociażby sprzedaże kamienic przez \"cudownie odnalezionych\" właścicieli, a którzy - jak się później okazało - nie żyją od kilkudziesięciu lat. Czym (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika