Archiwum porad prawnych Sierpień 2010

Niezłożenie w terminie deklaracji skarbowej

31.8.2010

Osoba fizyczna zakupiła bezpośrednio od innej osoby fizycznej (obydwoje nieprowadzące działalności gospodarczej) samochód osobowy używany. Kupujący złożył deklarację PCC i zapłacił należny podatek od czynności cywilnoprawnych nie do 14 dni od zakupu ale dopiero po miesiącu łącząc (...)

Wizja lokalna - uczestnictwo osób trzecich.

31.8.2010

Za dwa dni mam być obecna przy wycenie nieruchomości, której wartość stanowi substrat do wyliczenia mojego zachowku. (Mam przygotować na piśmie wykaz wszystkiego co ma być wycenione - to samo ma zrobić pozwana przeze mnie). Moja Pełnomocnik nie może mi towarzyszyć podczas tej wizji, gdyż (...)

Zlecenie zadania innemu podwykonawcy

31.8.2010

Wykonuję na rzecz klienta określoną dokumentację. Umowę faktycznie wykonuje mój podwykonawca, który nie dochowuje terminów. Chciałbym go zmienić na innego, ale ten drugi jest droższy więc różnicę kosztów chciałbym przerzucić na niesolidnego dłużnika. Do tej pory wydawało mi się, (...)

Wpływy do budżetu gminy z mandatów

31.8.2010

Słyszałem, że w przypadku mandatów drogowych (np. za przekroczenie prędkości) wpłaty trafiają do budżetu gminy. Jeśli jednak dochodzi do sprawy sądowej należność inkasuje skarb państwa.Czy to prawda i jeśli tak, to jakie przepisy regulują takie przepływy?

Sprawa o unieważnienie darowizny

31.8.2010

Moja matka wystąpiła do Sądu o unieważnienie darowizny mieszkania. W międzyczasie została całkowicie ubezwłasnowolniona. Zostałem ustanowiony jej opiekunem prawnym. Sprawa o unieważnienie darowizny będzie kontynuowana a ja będę reprezentować moją matkę jako opiekun prawny. Na skutek indolencji (...)

Zgoda współwłaściciela na wykonanie przyłącza

31.8.2010

Współwłasciciel mojej nieruchomości domaga się przyłączenia swojej własnej wewnętrznej instalacji sanitarnej do wspólnego zewnętrznego przyłącza kanalizacyjnego domu poprzez moją własną wewnetrzną instalację sanitarną, mimo że ma możliwość bezpośredniego przyłączenia się do (...)

Darowizna a niedostatek darczyńcy

30.8.2010

W 1992 r. podarowałem ciotecznemu bratu udział w działce. Obdarowany nadal posiada działkę. Od wielu lat żyję w niedostatku, aby przeżyć co miesiąc muszę pożyczać, jestem rencistą, płacę alimenty, rosną długi. Mam tylko mieszkanie własnościowe 40 m2, też zadłużone. Aby spłacić (...)

Sprzedaż poroża

27.8.2010

Od ponad dwudziestu lat posiadam poroże jelenia. Nie mam w tej chwili żadnych dokumentów, które wykazywały by legalność posiadania np. jako trofeum myśliwskie. Myśliwy, który mógłby potwierdzić, że poroże to zostało zdobyte w sposób legalny i stanowi trofeum nie żyje. Mam chętnego (...)

Nieprawdziwe informacje w piśmie procesowym

27.8.2010

Była żona opisała w piśmie procesowym wiele nieprawdziwych informacji o mnie i na moją szkodę, a na potwierdzenie swoich zeznań wniosła o dopuszczenie dowodu z zeznań świadków. Czy opisane nie prawdziwe informacje zawarte w piśmie procesowym napisane z pełną świadomością ich nieprawdziwości, (...)

Problem z lokatorem - wymiana szyby

27.8.2010

Jestem właścicielem domu. Dom jest własnością prywatną. Zbudowany w 1938 r. Od 1945 r. - przymusowy lokator z tzw. \"decyzji administracyjnej\". Lokator mieszka sam w 2 pokojach i kuchni o łącznie pow. 40m2. Ma ukończone 85 lat. Założyłem jej ogrzewanie centralne, za które nie chce płacić (...)

Przesłanki roszczenia o zniesienie służebności

27.8.2010

Po częściowym podziale przez małżonków posiadających rozdzielność majątkową wspólnego majątku miedzy siebie - tutaj podzielenie się wyodrębnionymi z dużej działki działkami mniejszymi, jedno z nich - tutaj żona posiadająca działkę mniejszą bardziej odległą od drogi, z przypisaną, (...)

Ograniczenie wspólności majątkowej małżonków

27.8.2010

Zamierzamy z mężem zawrzeć umowę ograniczającą wspólność majątkową. Jesteśmy małżeństwem od 3 lat. Przed zawarciem związku małżeńskiego ja posiadałam i nadal posiadam mieszkanie, dodatkowo każde z nas posiadało pewne oszczędności. W toku trwania małżeństwa nabyliśmy samochód, (...)

Zniesienie służebności gruntowej

26.8.2010

Od 3 lat wraz z żoną jesteśmy właścicielami niezabudowanej działki rolnej o powierzchni 52 ar. W międzyczasie uzyskaliśmy warunki zabudowy tej działki, a obecnie zakończyła się procedura podziału dużej działki na 2 mniejsze 24 ar i 28 ar, z tym, że działka większa jest z bezpośrednim (...)

Wydatki na samochód jako koszt uzyskania przychodu

26.8.2010

Firma \"x\" - jednoosobowa działalność gospodarcza otrzymała od firmy \"y\" propozycję zawarcia umowy o świadczenie usług informatycznych i reklamowych jednocześnie. Usługi reklamowe będą polegały na tym, iż firma \"y\" wynajmuje od firmy \"x\" powierzchnię reklamową na samochodzie, przy (...)

Amortyzacja ogrodzenia parkingu bez zabudowań

26.8.2010

Osoba fizyczna prowadząca działalność uruchomiła parking strzeżony na dzierżawionej niezabudowanej działce. Dokonała nakładów na wykonanie ogrodzenia i bram wjazdowych przesuwanych elektrycznie. Ogrodzenie wykonane jest z segmentów metalowych umocowanych na zabetonowanych słupkach. Bramy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika