Mobbing - nagranie wypowiedzi

Pytanie:

Czy nagranie wypowiedzi szefa dokonane bez jego wiedzy i zgody na dyktafonie może być dowodem na mobbing w pracy(rzecz jasna w tym wypadku treść wypowiedzi jednoznacznie wskazywałaby na mobbing) i czy nie przysporzy to pracownikowi kłopotów prawnych?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy stwierdził, iż jednorazowe, incydentalne zachowanie szefa może stanowić mobbing, jeśli cechuje się dużym nasileniem agresji. Pracodawca może powoływać się na naruszenie swoich dóbr osobistych przez pracownika, spowodowane nagraniem bez jego zgody. Można się jednak przed takim zarzutem bronić powołując się na działanie w obronie uzasadnionego interesu.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 25.2.2015

  Mobbing w pracy - jak się bronić?

  Na czym polega i gdzie występuje mobbing, jak definiuje go polskie prawo? Jak bronić się przed mobbingiem i co przysługuje ofiarom mobbingu? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy? Tego wszystkiego (...)

 • 20.11.2017

  Zmiany w Prawie prasowym dotyczące autoryzacji

  Nowelizacja ustawy o Prawie prasowym dotyczy autoryzowania tekstów przez osoby udzielające informacji. Dziennikarz nie będzie mógł odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji (...)

 • 13.2.2017

  Czy dowód z nagrania może zostać użyty w postępowaniu cywilnym?

  Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ możliwość użycia w postępowaniu cywilnym dowodu z nagrania zależy od wielu elementów kształtujących stan faktyczny w (...)

 • 7.12.2004

  Odpowiedzialność majątkowa pracodawcy

  Odpowiedzialność pracodawcy może być również wynikiem naruszenia przez pracodawcę obowiązku przeciwdziałania mobbingowi. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane (...)

 • 21.5.2017

  Będą zmiany w Prawie prasowym?

  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo prasowe, przygotowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, przewiduje zmiany przepisów dotyczących autoryzacji. Proponowana nowelizacja (...)