Zaległa opłata parkingowa

Pytanie:

Po jakim czasie przedawnia się roszczenie o zwrot nie opłaconej opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania? Jeśli wiadomo tylko jaki samochód tam parkował, a nie wiadomo, kto nim kierował, to jaki ma czas urząd miasta (jako właściciel strefy płatnego parkowania) na wyjaśnienie sprawy i podjęcie czynności zmierzających do ustalenia tej kwestii i na jakiej podstawie może to ustalać skoro pracownik strefy nie jest ani funkcjonariuszem straży miejskiej, ani policjantem, a tylko te służby maja prawo takich ustaleń dokonywać?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Roszczenie to przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Jeżeli obowiązkiem dokonania opłaty za parkowanie została obciążona niewłaściwa osoba, to stanowi to podstawę do stwierdzenia nieważności tej decyzji (tak wyrok NSA z 13 sierpnia 1996 r., sygn. SA/Ka 1572/95, opubl. Prawo Gospodarcze 1998/2 str. 31). Jeżeli dojdzie do stwierdzenia nieważności decyzji z tego powodu, to powinno nastąpić umorzenie postępowania - po wydaniu w ramach odrębnego postępowania decyzji o stwierdzeniu nieważności decyzji, na której podstawie wystawiono tytuł wykonawczy. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazano na możliwość przyjęcia domniemania co do tego, kto jest zobowiązanym. Jeżeli osoba, która faktycznie  kierowała pojazdem nie uiściła  opłaty  za parkowanie w strefie płatnego parkowania, to w tytule wykonawczym należy wskazać właściciela pojazdu jako zobowiązanego. Ze względu na istnienie takiego domniemania, to nie urząd na obowiązek wyjaśnić sprawę, lecz powinien to zrobić właściciel pojazdu. 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

xxx

26.2.2010 22:52:32

Re: Zaległa opłata parkingowa

Skad niby mandaty przedawniaja sie po 5 latach? Ja mysle, ze po 3. Aby zaplac musi byc wyrok sadu z klauzula wykonalnosci. Trzeba tez wskazac komornikowi z czego ma sciagnac, np. wskazac dokladnie miejsce pracy. Jezeli sady beda sie zajmowaly mandatami za parkowanie, to trzeba juz pomyslec o nowym budynku dla sadu, a komornicy sciagajac takie naleznosci pojda z torabami! Dlatego jezeli wszyscy w Polsce przestaniemy placic mandaty, to sadom grozi calkowity, kompletny, bezdyskusyjny paraliz. No i czy miasto ma tylu prawnikow do obslugi odwolan, zazalen, itp. Pic na wode fotomontaz. Od mandatow nie przysluguja odsetki. Chyba, ze zminiono prawo? Kiedy?

T. Śledziewski

1.12.2009 16:42:15

Re: Zaległa opłata parkingowa

Jeżeli osoba, która faktycznie kierowała pojazdem nie uiściła opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania, to w tytule wykonawczym należy wskazać właściciela pojazdu jako zobowiązanego. Ze względu na istnienie takiego domniemania, to nie urząd na obowiązek wyjaśnić sprawę, lecz powinien to zrobić właściciel pojazdu. Prawnicy nigdy nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli w czasie, kiedy pojazd był zaparkowany w strefie PP, właściciel, czyli zobowiązany był w tarapatach zdrowotnych i przebywał w szpitalu, a upomnienie dostarczono mu po paru latach, to co on ma zrobić? Wynająć detektywów do odnalezienia sprawcy parkowania? Użytkować samochód w tym czasie mogło kilka osób.Po upływie kilku lat, niektóre z nich mogą nie żyć. Jak ma wtedy postąpić?

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 26.6.2017

  Jak uzyskać kartę parkingową?

  Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki. Od dnia 3 czerwca 2015 r. osoba zainteresowana może złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej do dowolnie (...)

 • 18.11.2018

  Opłata za posiadanie psa

  Niektóre gminy wymagają opłaty za posiadanie tych zwierząt. Sprawdź, czy powinieneś zapłacić i na jakich zasadach.

 • 1.2.2018

  Opłaty za egzamin maturalny dla absolwentów z ubiegłych lat

  Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała informacje dotyczące opłat za przystąpienie do egzaminu maturalnego. Opłata zarówno za przedmiot obowiązkowy, jak też dodatkowy, zarówno (...)

 • 18.12.2018

  Wysokość wskaźnika rocznej opłaty telekomunikacyjnej w 2019 roku bez zmian

  Wskaźnik opłaty na 2019 r. został ustalony na poziomie 0,05% rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego i pozostaje na tym samym, niezmiennym poziomie od 2009 roku.

 • 19.4.2017

  Opłata reklamowa

  Opłata reklamowa może być wprowadzona, w drodze uchwały, przez radę danej gminy od umieszczonych tablic reklamowych lub urządzeń reklamowych. Kto ma płacić opłatę reklamową? Kiedy (...)