Zaległa opłata parkingowa

Pytanie:

"Po jakim czasie przedawnia się roszczenie o zwrot nie opłaconej opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania? Jeśli wiadomo tylko jaki samochód tam parkował, a nie wiadomo, kto nim kierował, to jaki ma czas urząd miasta (jako właściciel strefy płatnego parkowania) na wyjaśnienie sprawy i podjęcie czynności zmierzających do ustalenia tej kwestii i na jakiej podstawie może to ustalać skoro pracownik strefy nie jest ani funkcjonariuszem straży miejskiej, ani policjantem, a tylko te służby maja prawo takich ustaleń dokonywać?"

Odpowiedź prawnika: Zaległa opłata parkingowa

Roszczenie to przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Jeżeli obowiązkiem dokonania opłaty za parkowanie została obciążona niewłaściwa osoba, to stanowi to podstawę do stwierdzenia nieważności tej decyzji (tak wyrok NSA z 13 sierpnia 1996 r., sygn. SA/Ka 1572/95, opubl. Prawo Gospodarcze 1998/2 str. 31). Jeżeli dojdzie do stwierdzenia nieważności decyzji z tego powodu, to powinno nastąpić umorzenie postępowania - po wydaniu w ramach odrębnego postępowania decyzji o stwierdzeniu nieważności decyzji, na której podstawie wystawiono tytuł wykonawczy. W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazano na możliwość przyjęcia domniemania co do tego, kto jest zobowiązanym. Jeżeli osoba, która faktycznie  kierowała pojazdem nie uiściła  opłaty  za parkowanie w strefie płatnego parkowania, to w tytule wykonawczym należy wskazać właściciela pojazdu jako zobowiązanego. Ze względu na istnienie takiego domniemania, to nie urząd na obowiązek wyjaśnić sprawę, lecz powinien to zrobić właściciel pojazdu. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • xxx 2012-02-26 22:52:32

    Skad niby mandaty przedawniaja sie po 5 latach? Ja mysle, ze po 3. Aby zaplac musi byc wyrok sadu z klauzula wykonalnosci. Trzeba tez wskazac komornikowi z czego ma sciagnac, np. wskazac dokladnie miejsce pracy. Jezeli sady beda sie zajmowaly mandatami za parkowanie, to trzeba juz pomyslec o nowym budynku dla sadu, a komornicy sciagajac takie naleznosci pojda z torabami! Dlatego jezeli wszyscy w Polsce przestaniemy placic mandaty, to sadom grozi calkowity, kompletny, bezdyskusyjny paraliz. No i czy miasto ma tylu prawnikow do obslugi odwolan, zazalen, itp. Pic na wode fotomontaz. Od mandatow nie przysluguja odsetki. Chyba, ze zminiono prawo? Kiedy?

  • T. Śledziewski 2011-12-01 16:42:15

    Jeżeli osoba, która faktycznie kierowała pojazdem nie uiściła opłaty za parkowanie w strefie płatnego parkowania, to w tytule wykonawczym należy wskazać właściciela pojazdu jako zobowiązanego. Ze względu na istnienie takiego domniemania, to nie urząd na obowiązek wyjaśnić sprawę, lecz powinien to zrobić właściciel pojazdu. Prawnicy nigdy nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli w czasie, kiedy pojazd był zaparkowany w strefie PP, właściciel, czyli zobowiązany był w tarapatach zdrowotnych i przebywał w szpitalu, a upomnienie dostarczono mu po paru latach, to co on ma zrobić? Wynająć detektywów do odnalezienia sprawcy parkowania? Użytkować samochód w tym czasie mogło kilka osób.Po upływie kilku lat, niektóre z nich mogą nie żyć. Jak ma wtedy postąpić?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika