Styczeń Rok 2010 - Informacje

Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

29.1.2010

Jeżeli podsłuchiwanie obywatela nie doprowadziło do zebrania dowodów na popełnienie przestępstwa, to policjanci będą musieli poinformować go o "pluskwie" i wytłumaczyć cel założenia podsłuchu.

Emeryci zwolnieni z abonamentu RTV

29.1.2010

Ustawa abonamentowa zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu RTV grupę emerytów, którzy spełniają odpowiednie warunki, dotyczące wysokości emerytury. Aby skorzystać z tego prawa, należy obowiązkowo dokonać formalności w urzędzie pocztowym.

KRRiT obrońcą wiary katolickiej?

28.1.2010

Art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji stał się "zmorą" niektórych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. KRRiT wszczyna postępowania nawet na podstawie anonimowych doniesień słuchaczy i widzów, których wiara została urażona przez działalność nadawców.

Tusk zdecydował, nie chce prezydentury

28.1.2010

Donald Tusk ogłosił, że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich. - Wybieram realną władzę, a nie siedzenie w Pałacu Prezydenckim - mówił premier na konferencji w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych.

Znamy pierwszego kandydata na nowego sędziego TK

27.1.2010

Kadencja Janusza Niemcewicza - sędziego Trybunału Konstytucyjnego - kończy się na początku marca. Kandydatów na jego stanowisko powinniśmy poznać do 1 lutego 2010 roku. Zgłaszają ich kluby parlamentarne. Posłowie jednak się nie spieszą - jedynie Platforma Obywatelska zdradza nazwisko ewentualnego (...)

Tusk porozmawia z internautami o blokowaniu sieci

27.1.2010

Debata premiera Donalda Tuska z internautami i blogerami na temat ustawy, która wprowadza rejestr stron niedozwolonych, odbędzie się w przyszłym tygodniu - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Działki za 10 proc. tylko do czerwca 2011 roku

27.1.2010

Właściciele domów i garaży wybudowanych na działkach w użytkowaniu wieczystym mogą zdobyć prawo własności do ziemi z 90-proc. bonifikatą jeszcze przez 18 miesięcy - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

System GPS sprawdzi, czy pedofil nie zbliża się do szkoły

26.1.2010

Szkoły podstawowe i gimnazja znajdują się w pierwszej trójce miejsc, w których najczęściej dochodzi do ataku ?przestępcy seksualnego". Objecie pedofilów systemem nadzoru elektronicznego ma zapewnić kontrolę nad skazanymi, którzy będą trzymani z dala od placówek oświatowych.

Znieczulenie przy porodzie tylko w uzasadnionych przypadkach

26.1.2010

Poród powinien odbywać się w sposób jak najbardziej naturalny. Na życzenie kobiety dziecko przyjdzie na świat w domu. Ingerencja w naturalny proces porodu - jak cesarskie cięcie czy znieczulenie farmakologiczne - musi być uzasadnione.

Społeczno-ekspercki projekt o in-vitro już w Sejmie

26.1.2010

Zakaz klonowania reprodukcyjnego, tworzenia zarodków z ludzkich oraz zwierzęcych komórek rozrodczych oraz tworzenia zarodków do celów badawczych zakłada projekt ustawy, który trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Zdrowia.

Emerytura niezależnie od wieku?

26.1.2010

O przejściu na emeryturę powinien decydować staż pracy, a nie wiek pracownika - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklamodawcy zapłacą za wprowadzanie w błąd

25.1.2010

Laptop z modemem za 1 złoty, najszybszy internet w komórce bez limitów czy telefonia cyfrowa za 1 zł przez 2 miesiące - za takie hasła Aster, Vobis oraz operator sieci Era zapłacą łącznie ponad 9 mln zł.

Uzdrowiska czekają na zmiany

25.1.2010

Większa liczba miejsc parkingowych, zakaz dowolnego instalowania tablic i urządzeń reklamowych, ułatwienia dla gmin ubiegających się o przyznanie statusu uzdrowiska i obniżenie stażu dla lekarza, który może zostać "naczelnym" placówki - takie zmiany zakłada projekt nowelizacji prawa o uzdrowiskach.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika