Styczeń Rok 2010 - Informacje

Policja będzie się tłumaczyć z podsłuchiwania

29.1.2010

Jeżeli podsłuchiwanie obywatela nie doprowadziło do zebrania dowodów na popełnienie przestępstwa, to policjanci będą musieli poinformować go o "pluskwie" i wytłumaczyć cel założenia podsłuchu.

Emeryci zwolnieni z abonamentu RTV

29.1.2010

Ustawa abonamentowa zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu RTV grupę emerytów, którzy spełniają odpowiednie warunki, dotyczące wysokości emerytury. Aby skorzystać z tego prawa, należy obowiązkowo dokonać formalności w urzędzie pocztowym.

KRRiT obrońcą wiary katolickiej?

28.1.2010

Art. 18 ustawy o radiofonii i telewizji stał się "zmorą" niektórych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. KRRiT wszczyna postępowania nawet na podstawie anonimowych doniesień słuchaczy i widzów, których wiara została urażona przez działalność nadawców.

Tusk zdecydował, nie chce prezydentury

28.1.2010

Donald Tusk ogłosił, że nie wystartuje w nadchodzących wyborach prezydenckich. - Wybieram realną władzę, a nie siedzenie w Pałacu Prezydenckim - mówił premier na konferencji w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych.

Znamy pierwszego kandydata na nowego sędziego TK

27.1.2010

Kadencja Janusza Niemcewicza - sędziego Trybunału Konstytucyjnego - kończy się na początku marca. Kandydatów na jego stanowisko powinniśmy poznać do 1 lutego 2010 roku. Zgłaszają ich kluby parlamentarne. Posłowie jednak się nie spieszą - jedynie Platforma Obywatelska zdradza nazwisko ewentualnego (...)

Tusk porozmawia z internautami o blokowaniu sieci

27.1.2010

Debata premiera Donalda Tuska z internautami i blogerami na temat ustawy, która wprowadza rejestr stron niedozwolonych, odbędzie się w przyszłym tygodniu - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Działki za 10 proc. tylko do czerwca 2011 roku

27.1.2010

Właściciele domów i garaży wybudowanych na działkach w użytkowaniu wieczystym mogą zdobyć prawo własności do ziemi z 90-proc. bonifikatą jeszcze przez 18 miesięcy - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

System GPS sprawdzi, czy pedofil nie zbliża się do szkoły

26.1.2010

Szkoły podstawowe i gimnazja znajdują się w pierwszej trójce miejsc, w których najczęściej dochodzi do ataku ?przestępcy seksualnego". Objecie pedofilów systemem nadzoru elektronicznego ma zapewnić kontrolę nad skazanymi, którzy będą trzymani z dala od placówek oświatowych.

Znieczulenie przy porodzie tylko w uzasadnionych przypadkach

26.1.2010

Poród powinien odbywać się w sposób jak najbardziej naturalny. Na życzenie kobiety dziecko przyjdzie na świat w domu. Ingerencja w naturalny proces porodu - jak cesarskie cięcie czy znieczulenie farmakologiczne - musi być uzasadnione.

Społeczno-ekspercki projekt o in-vitro już w Sejmie

26.1.2010

Zakaz klonowania reprodukcyjnego, tworzenia zarodków z ludzkich oraz zwierzęcych komórek rozrodczych oraz tworzenia zarodków do celów badawczych zakłada projekt ustawy, który trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Zdrowia.

Emerytura niezależnie od wieku?

26.1.2010

O przejściu na emeryturę powinien decydować staż pracy, a nie wiek pracownika - zakłada projekt nowelizacji ustawy o rentach i emeryturach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Reklamodawcy zapłacą za wprowadzanie w błąd

25.1.2010

Laptop z modemem za 1 złoty, najszybszy internet w komórce bez limitów czy telefonia cyfrowa za 1 zł przez 2 miesiące - za takie hasła Aster, Vobis oraz operator sieci Era zapłacą łącznie ponad 9 mln zł.

Uzdrowiska czekają na zmiany

25.1.2010

Większa liczba miejsc parkingowych, zakaz dowolnego instalowania tablic i urządzeń reklamowych, ułatwienia dla gmin ubiegających się o przyznanie statusu uzdrowiska i obniżenie stażu dla lekarza, który może zostać "naczelnym" placówki - takie zmiany zakłada projekt nowelizacji prawa o uzdrowiskach.

Płatny urlop na dokształcenie?

22.1.2010

Szef sfinansuje dojazd pracownika do szkoły, odda za podręczniki i pokryje opłaty za kształcenie - zakłada nowelizacja kodeksu pracy, której pierwsze czytanie odbędzie się na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu.

Policja Kolejowa zadba o porządek w pociągach

21.1.2010

Nowa formacja - nazwana "Policją Kolejową" - zastąpi funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei. Mundurowi zadbają o bezpieczeństwo w pociągach i na obszarze kolejowym, wykonując swoje obowiązki na zasadach określonych w ustawie o Policji.

Ubezpieczali na życie niezgodnie z prawem

21.1.2010

Niemal wszystkie umowy stosowane przez towarzystwa ubezpieczeń na życie zawierały sprzeczne z prawem, niejednoznaczne i niezrozumiałe postanowienia - wynika z raportu UOKiK z kontroli umów 13 zakładów ubezpieczeń.

Reklamy nie naruszą prywatności hałasem

21.1.2010

Poziom głośności emitowanych reklam nie powinien przekraczać poziomu głośności audycji je poprzedzających - zakłada rozporządzenie KRRiT. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już w czerwcu.

Odroczenie wyroku tylko jeden raz

20.1.2010

Ogłoszenie wyroku w sprawach cywilnych nie będzie odkładane więcej niż jeden raz - zakłada nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego.

Jak zatrzymać pirata drogowego?

20.1.2010

Jednym ze sposobów, jaki funkcjonariusze Straży Granicznej mogą wykorzystać w celu zatrzymania uciekającego pojazdu, jest rozłożenie kolczatki lub ustawienie na drodze blokady.

Rząd rozpatruje blokowanie stron internetowych

19.1.2010

O zablokowaniu dostępu do stron internetowych zadecyduje sąd na wniosek Policji, ABW czy Służby Celnej. Zakazane treści trafią do Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych i już po 6 godzinach będą niedostępne dla internautów.

Jakie zmiany czekają polskie więzienie?

19.1.2010

Zapowiedziana przez Ministerstwo Sprawiedliwości reforma więziennictwa zakłada modernizację zakładów opieki zdrowotnej, objecie szczególną ochroną ważnych dla innych spraw skazańców oraz powołanie Rady Polityki Penitencjarnej.

Konstytucja według PiS: dyktatura w demokratycznym państwie?

18.1.2010

Prezydent otrzyma prawo rozwiązania Sejmu, prawo odmowy powołania premiera lub innego członka rządu, zachowa prawo weta oraz odmówi podpisania niektórych ustaw - to niektóre z propozycji, jakie znalazły się w projekcie konstytucji Prawa i Sprawiedliwości.

16-letnie matki pójdą do szkół dla dorosłych

18.1.2010

Osoby powyżej 16 roku życia, z opóźnieniem w toku kształcenia, będą przyjmowanie do liceów i ogólniaków dla dorosłych. Do "przywięziennych" szkół dla dorosłych trafią z kolei przestępcy, którzy ukończyli 15 lat.

Umowy ubezpieczenia z niedozwoloną klauzulą

15.1.2010

PZU ma zapłacić blisko 15 mln złotych za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach ubezpieczeniowych. Zabronione przepisy znalazły się w niemal czterech milionach umów zawartych z konsumentami.

Polsat zapłaci za obrazę uczuć religijnych

15.1.2010

Granica wolności słowa kończy się tam, gdzie naruszono godność drugiej osoby - orzekł Sąd Najwyższy. Telewizja Polsat musi zapłacić pół miliona za zachowanie Kazimiery Szczuki w programie "Kuba Wojewódzki".

Esbeckie emerytury poczekają na wyrok

15.1.2010

Trybunał Konstytucyjny odroczył wydanie wyroku w sprawie konstytucyjności ustawy, zmniejszającej świadczenia emerytalne funkcjonariuszom służb specjalnych PRL.

Winiecki pozostanie członkiem Rady Polityki Pieniężnej

14.1.2010

Poznański sąd apelacyjny uchylił w postępowaniu odwoławczym wyrok pierwszej instancji w sprawie pomówienia prezesa NBP przez prof. Winieckiego. Sprawę przekazano do powtórnego rozpoznania w Sądzie Rejonowym w Poznaniu.

Reklamy piwa demoralizują młodzież

13.1.2010

Im więcej reklam alkoholu, tym młodzież częściej po niego sięga. Dlatego reklama oraz promocja piwa w telewizji, radiu, kinie i teatrze będzie możliwa jedynie między godziną 6.00, a 23.00.

Emerytury "esbeków" w Trybunale Konstytucyjnym

13.1.2010

Ustawa obniżająca emerytury 41 tysiącom funkcjonariuszy służb specjalnych PRL jest niezgodna z konstytucją - tak twierdzą posłowie Lewicy, którzy złożyli w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Budżet na 2010 rok wraca do Sejmu

13.1.2010

Senatorowie poparli 16 poprawek do ustawy o tegorocznym budżecie. Więcej przeznaczono na obchody "Solidarności" czy Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Nie przeszły natomiast wnioski opozycji o dodatkowych funduszach na program "Szklanka mleka" oraz na walkę z nowotworami.

Odśnieżać drogę publiczną wzdłuż nieruchomości?

12.1.2010

Za chodnik uznaje się również wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego, która jest położona bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Za nieuprzątnięcie chodnika grozi kara grzywny.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika