Wrzesień Rok 2010 - Informacje

Kolejne bankructwo w branży turystycznej

30.9.2010

W ostatnich tygodniach głośno było o ogłoszeniu upadłości jednego z większych biur podróży w Polsce, Selectours. Wczoraj natomiast media obiegła wiadomość o bankructwie najbardziej rozpoznawalnego na polskim rynku biura Orbis Travel. Sugeruje się wprawdzie, by przed wyjazdem na zagraniczne (...)

Rząd wzmacnia rynek energetyczny

29.9.2010

Rada Ministrów podjęła decyzję o połączeniu kapitałowym ENERGA SA z Polską Grupą Energetyczną S.A. Powstanie jeden silny kapitałowo podmiot, który będzie w stanie realizować założenia gospodarki energetycznej, w tym i budowę pierwszej w Polsce elektrowni atomową.

Jak wykrywać i karać za stosowanie dopalaczy?

28.9.2010

Dostępność i popularność dopalaczy w całym kraju stała się faktem. Niestety oddziaływanie tych substancji na organizm człowieka niewiele różni się od ?starych? używek takich jak alkohol czy narkotyki. Potwierdzono już, że przyczynami ciężkiego stanu gimnazjalisty w Bydgoszczy oraz próby (...)

Czy stać nas na kolejny dzień wolny od pracy?

26.9.2010

Sejm już zadecydował, że 6 stycznia (święto Trzech Króli) będzie dniem wolnym od pracy. Zaaprobowany projekt został skierowany do Senatu, później czeka go jeszcze podpis Prezydenta. Jeśli zmiana zostanie przyjęta już w przyszłym roku 6 stycznia nie pójdziemy do pracy.

Nowe zasady doręczania pism przez sądy

24.9.2010

Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło porozumienie z Pocztą Polską na mocy którego potwierdzanie odbioru przesyłek będzie odbywało się elektronicznie. Oznacza to, że sądy nie będą musiały oczekiwać na zwrot potwierdzenia odebrania przesyłki w formie popularnej zwrotki – wszystko (...)

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie on-line

23.9.2010

Nowelizacja wprowadza alternatywny model tworzenia i rejestracji spółek z o.o., modyfikując niektóre obowiązujące wymagania ustawowe w tym zakresie. Jak wskazuje się w Ministerstwie Sprawiedliwości, wdrożenie projektowanych zmian doprowadzi do przyspieszenia czynności orzeczniczych sądów (...)

Terrorysta chce być pokrzywdzonym

22.9.2010

Wniosek o uznanie za pokrzywdzonego w związku z torturowaniem przez amerykanów na terenie Polski złożył za pośrednictwem jednej z warszawskich kancelarii Abd al Rahim al Nasziri. Saudyjczyk chce, by polska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie jego pobytu w bazie w Kiejkutach

Aplikant czy nie-Aplikant?

21.9.2010

Jaki jest status prawny osoby, która ukończyła aplikację radcowską czy adwokacką, ale nie zdała egzaminu końcowego? Odpowiedź na to pytanie jest ważną kwestią dla ok. 500 osób.

Bezpieczne i spokojne wakacje?

17.9.2010

Zwiększa się zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów biur turystycznych. Od września nie powinno być problemów zarówno z powrotem do Polski jaki uzyskaniem zwrotu zapłaconych pieniędzy, jeśli organizator wyjazdu zbankrutuje bądź w inny sposób nie będzie się wywiązywał z umowy.

Nadal nie znamy płacy minimalnej na 2011 rok

16.9.2010

Nadal nie wiadomo jakie minimalne wynagrodzenie za pracę będzie obowiązywać od 1 stycznia 2011 roku. Po posiedzeniu Rady Ministrów premier oraz minister pracy poinformowali, że poprosili partnerów z Komisji Trójstronnej o wydłużenie czasu, w jakim powinna być ogłoszona wysokość (...)

5 lat w kolejce do zabiegu

15.9.2010

1824 dni. 5 lat. Tyle musi czekać pacjent na zabieg wszczepienia endoprotezy w polskim szpitalu. Najwyższa Izba Kontroli zbadała dostępność usług medycznych w szpitalach na oddziałach ortopedycznych, urologicznych i neurochirurgicznych. Wyniki kontroli wykazują na nierzetelność prowadzenia (...)

Koniec tanich leków

14.9.2010

Od pewnego czasu w Polsce można zetknąć się z sytuacją, że pacjent idąc do apteki i wykupując leki przepisane przez lekarza, płaci za nie grosz, złotówkę albo nawet otrzymuje je za darmo.

Wirtualne piractwo - realny problem

13.9.2010

Prasę obiegają doniesienia o wartości nielegalnego oprogramowania, które instaluje w swoim komputerze przeciętny polski użytkownik. Głośna jest także sprawa pirackich serwerów znalezionych w sieci Politechniki Śląskiej. Czy prawo jest dla piratów zbyt łagodne? Jakie sankcje grożą obecnie (...)

Aplikacja - dyskusja nad zmianami

10.9.2010

Niedawno odbył się pierwszy państwowy egzamin dla aplikantów radcowskich i adwokackich. Jest to skutek zmian dokonanych w roku 2005, które miały na celu otwarcie zawodów prawniczych i zastąpienie egzaminu korporacyjnego egzaminem państwowym.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika