Maj Rok 2010 - Informacje

Geje skarżą się na Urzędy Stanu Cywilnego

31.5.2010

Polskie urzędy nie chcą wydawać homoseksualistom zaświadczenia, że dana osoba nie jest żonata lub zamężna. Bez tego dokumentu pary jednopłciowe nie mogą zawrzeć związku w krajach, które to umożliwiają.

Korupcja zniknie z ustawy o CBA?

31.5.2010

Trybunał Konstytucyjny uznał, że definicja korupcji jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Według sędziów należy ją przeredagować, według rządu - usunąć z ustawy.

Odbudowa domów bez zbędnych formalności

28.5.2010

Rodziny, których domy zostały uszkodzone lub zniszczone przez powódź, będą mogły odbudować i wyremontować je zgodnie z uproszczonymi zasadami załatwiania formalności budowlanych.

Co zmieni wprowadzenie stanu klęski żywiołowej?

27.5.2010

Po ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego obywatele mogą zostać zobowiązani np. do układania worków z piaskiem czy udostępnienia swoich mieszkań ewakuowanym. Zwalczanie skutków powodzi w trybie zwyczajnym nie doczekało się spójnych regulacji prawnych.

Senat nie zakaże bicia dzieci?

26.5.2010

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może trafić do kosza. Senacka komisja praw człowieka zarekomenduje dzisiaj odrzucenie dokumentu w całości.

Powódź usprawiedliwi nieobecność w pracy

24.5.2010

Zamknięte żłobki i szkoły. Nieprzejezdne drogi i utrudnienia w komunikacji. Jeżeli nie możemy dotrzeć do pracy z powodu powodzi, to szef powinien uznać to za usprawiedliwioną przyczynę nieobecności.

Wiedza o seksie od podstawówki

24.5.2010

Obowiązkowy przedmiot "wiedza o życiu seksualnym człowieka" oraz refundacja środków antykoncepcyjnych - to niektóre pomysły Lewicy, które ponownie trafiły do Sejmu.

Faktura wysłana mailem jest ważna

21.5.2010

Firmy nie będą musiały czekać na papierową fakturę, którą dostarczy listonosz. Faktura wysłana pocztą elektroniczną albo faksem jest tak samo ważna.

Rozporządzanie spadkiem będzie łatwiejsze

21.5.2010

Spadkodawca wskaże, jakie przedmioty mają przypaść poszczególnym osobom. Zapisane rzeczy staną się naszą własnością w chwili otwarcia testamentu, bez dodatkowych formalności.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika