Maj Rok 2010 - Informacje

Geje skarżą się na Urzędy Stanu Cywilnego

31.5.2010

Polskie urzędy nie chcą wydawać homoseksualistom zaświadczenia, że dana osoba nie jest żonata lub zamężna. Bez tego dokumentu pary jednopłciowe nie mogą zawrzeć związku w krajach, które to umożliwiają.

Korupcja zniknie z ustawy o CBA?

31.5.2010

Trybunał Konstytucyjny uznał, że definicja korupcji jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Według sędziów należy ją przeredagować, według rządu - usunąć z ustawy.

Odbudowa domów bez zbędnych formalności

28.5.2010

Rodziny, których domy zostały uszkodzone lub zniszczone przez powódź, będą mogły odbudować i wyremontować je zgodnie z uproszczonymi zasadami załatwiania formalności budowlanych.

Co zmieni wprowadzenie stanu klęski żywiołowej?

27.5.2010

Po ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego obywatele mogą zostać zobowiązani np. do układania worków z piaskiem czy udostępnienia swoich mieszkań ewakuowanym. Zwalczanie skutków powodzi w trybie zwyczajnym nie doczekało się spójnych regulacji prawnych.

Senat nie zakaże bicia dzieci?

26.5.2010

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie może trafić do kosza. Senacka komisja praw człowieka zarekomenduje dzisiaj odrzucenie dokumentu w całości.

Powódź usprawiedliwi nieobecność w pracy

24.5.2010

Zamknięte żłobki i szkoły. Nieprzejezdne drogi i utrudnienia w komunikacji. Jeżeli nie możemy dotrzeć do pracy z powodu powodzi, to szef powinien uznać to za usprawiedliwioną przyczynę nieobecności.

Wiedza o seksie od podstawówki

24.5.2010

Obowiązkowy przedmiot "wiedza o życiu seksualnym człowieka" oraz refundacja środków antykoncepcyjnych - to niektóre pomysły Lewicy, które ponownie trafiły do Sejmu.

Faktura wysłana mailem jest ważna

21.5.2010

Firmy nie będą musiały czekać na papierową fakturę, którą dostarczy listonosz. Faktura wysłana pocztą elektroniczną albo faksem jest tak samo ważna.

Rozporządzanie spadkiem będzie łatwiejsze

21.5.2010

Spadkodawca wskaże, jakie przedmioty mają przypaść poszczególnym osobom. Zapisane rzeczy staną się naszą własnością w chwili otwarcia testamentu, bez dodatkowych formalności.

Już w marcu przestrzegano o braku planu ochrony przeciwpowodziowej

19.5.2010

W marcu 2010 roku został opublikowany raport NIK-u o bezczynności samorządów w zakresie opracowania planów ochrony przeciwpowodziowej. E-prawnik pisał o raporcie zaraz po jego opublikowaniu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem i raportem opublikowanym na początku 2010 roku.

Kolejne ułatwienia w głosowaniu na prezydenta

18.5.2010

Platforma Obywatelska chce wyższej frekwencji w ewentualnej drugiej turze wyborów prezydenckich. Uzyskanie zaświadczenia, pozwalającego głosować w "wyborczej dogrywce" poza miejscem zamieszkania, ma być znacznie prostsze niż dotychczas.

Posłowie zajmą się dopalaczami

18.5.2010

Sprzedawane w sklepach "Dopalacze" produkty trzeba kontrolować, ponieważ mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia publicznego - twierdzą autorzy nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Nie mamy planu ochrony przeciwpowodziowej

17.5.2010

Zaniedbywane są kontrole wałów przeciwpowodziowych oraz konserwacje i utrzymanie strumieni. Straty wyrządzane przez ulewne deszcze stale się zwiększają, a Polska nadal nie ma planu ochrony przeciwpowodziowej - wynika z raportu NIK.

Drogi krajowe też będą płatne

17.5.2010

Urządzenia zliczające opłaty będą stały przy 650 km autostrad, około 570 km dróg ekspresowych oraz 520 km dróg krajowych. System elektronicznego poboru opłat zostanie wprowadzony na nasze drogi w przyszłym roku.

Aplikant nie musi szukać patrona

17.5.2010

Wpis na listę aplikantów jest równoznaczny z rozpoczęciem odbywania aplikacji. Samorządy zawodowe są zobowiązane do znalezienia aplikantowi patrona.

Nie zadzwonimy przez "zero"

14.5.2010

Od soboty zmieni się sposób wybierania numerów z telefonów stacjonarnych. Zrobimy to bez krajowego prefiksu "0".

Ulgowe bilety także dla doktorantów

13.5.2010

Od 1 października doktoranci będą mogli kupić bilet miesięczny z 49 procentową ulgą. Otrzymają również 37 procentowe zniżki na bilety jednorazowe.

Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

12.5.2010

Aby móc zagłosować podczas urlopu, mamy dwie możliwości. Możemy dopisać się do rejestru w wybranym obwodzie. Wniosek składa się w urzędzie gminy, na obszarze której czasowo przebywamy. Należy to zrobić najpóźniej do dnia 10 czerwca, czyli 10 dni przed pierwszą turą wyborów.

Ubogie rodziny zapłacą mniej za prąd

11.5.2010

Zniżka na energię elektryczną zostanie przyznana osobom samotnie gospodarującym o dochodzie miesięcznym do 461 zł i rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 316 zł.

Właściciel telefonu na kartę z nowymi prawami

11.5.2010

Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta RP, podpisał nowelizację prawa telekomunikacyjnego. Według ustawy abonentem jest nie tylko osoba, która ma pisemną umowę z operatorem, ale także właściciel telefonu pre-paid.

50 milionów na przyjaźń polsko-rosyjską

10.5.2010

Fundacja Współpracy i Przyjaźni Polsko-Rosyjskiej ma zjednać oba narody w dziedzinie kultury, nauki i gospodarki. Nowe stowarzyszenie ? podobnie jak dawne Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Radzieckiej ? ma być wspierane finansowo przez budżet państwa.

Sejm uchwalił zakaz bicia dzieci

7.5.2010

Posłowie przegłosowali ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci i pozwala pracownikom socjalnym odebrać dziecko, gdy zagrożone jest jego bezpieczeństwo.

Nie będzie kary więzienia za "in vitro"

7.5.2010

O odrzucenie projektu, przewidującego karę pozbawienia wolności za zabiegi "in vitro", eksperymenty na embrionach i handel nimi, wnioskowali przedstawiciele klubów PO i Lewicy.

Nowi posłowie już obradują

6.5.2010

Jedenaścioro posłów złożyło wczoraj ślubowanie. Zastąpią oni parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

Opony z kolcami dla rowerów i na rajdach

6.5.2010

Rowerzyści będą mogli jeździć na oponach z elementami przeciwpoślizgowymi przez cały rok. Ogumienie z kolcami założą również kierowcy samochodów, biorący udział w rajdach i wyścigach zimowych.

TBS-y budują tanio, ale byle jak

5.5.2010

Koszty wznoszonych przez tzw. TBS-y mieszkań nie są wysokie. Wpływa to niestety na jakość i wykończenie budynków. Na dodatek nie wiadomo, czy wynajmujący mieszkania od TBS wciąż mają do tego prawo, bo nie wszystkie Towarzystwa to weryfikują.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika