Dopalacze trafią pod kontrolę ustawową

Produkty proponowane w sklepach "Dopalacze" to nic innego, jak alternatywne narkotyki - wynika z projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Dokument, przedstawiony przez posłów Platformy Obywatelskiej, skierowano do sejmowej Komisji Zdrowia.

Projekt jest odpowiedzią na rosnącą w szybkim tempie liczbę sklepów z tzw. dopalaczami.

– Oferowane w nich substancje w czystej postaci lub jako mieszanki skłaniają do objęcia tych alternatywnych narkotyków kontrolą ustawową w celu przeciwdziałania zagrożeniu zdrowia publicznego – uzasadniają autorzy projektu.

Wszystkie zaproponowane do objęcia kontrolą ustawową środki odurzające mają działanie psychoaktywne i wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. – W większości wchodzą one w skład produktów oferowanych w sklepach „Dopalacze” – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

Porady prawne

Na liście substancji kontrolowanych znajdą się m.in. kanabinoidy, które są aktywnym składnikiem wielu substancji, jakie można nabyć w sklepach z dopalaczami.

Pierwszy syntetyczny kanabinol został zidentyfikowany w linii produktów o nazwie „Spice” w roku 2008. Były one reklamowane jako aromatyczne kadzidełka „nie przeznaczone do użytku przez ludzi”. Na stronach internetowych pojawiły się natomiast uwagi, że produkty te palone powodują podobne efekty jak marihuana.

W Polsce wspomnianą substancję wykryto po raz pierwszy na początku roku 2009. Występowała ona w produktach, pod różnymi nazwami handlowymi, oferowanych w sklepach stacjonarnych oraz internetowych z tzw. dopalaczami.

- Istnieje bardzo ograniczona liczba informacji o oddziaływaniu na człowieka syntetycznych kanabinoidów oraz ich ewentualnej toksyczności. Brak jest też naukowych ekspertyz w tym zakresie. Istnieją jednak przesłanki wskazujące, że obecne na rynku kanabinole [na terenie UE zidentyfikowano 9 odmian tej substancji] są środkami o porównywalnym bądź większym potencjale działania z THC – czytamy w uzasadnieniu dokumentu.

Wiele krajów europejskich zdecydowało się już na kontrolę kanabinoidów, np. Wielka Brytania, Luksemburg, Austria, Francja, Szwecja, Dania czy Niemcy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika