Właściciel telefonu na kartę z nowymi prawami
Bronisław Komorowski, pełniący obowiązki prezydenta RP, podpisał nowelizację prawa telekomunikacyjnego. Według ustawy abonentem jest nie tylko osoba, która ma pisemną umowę z operatorem, ale także właściciel telefonu pre-paid.
Zmianę prawa telekomunikacyjnego wymusił na naszym kraju wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 22 stycznia 2009 roku (sprawa C-492/07). Zwrócono wówczas uwagę na to, że według polskich przepisów określenie „abonent” dotyczy tylko osób, które podpisały umowę z operatorem.
Oznacza to dyskryminację właścicieli komórek na kartę, którzy nie otrzymują szczegółowych rachunków, są pozbawieni możliwości darmowego blokowania połączeń, nie mogą być również wpisani do książki telefonicznej.
Podpisana przez Marszałka Sejmu nowelizacja zrównuje prawa wszystkich użytkowników usług telekomunikacyjnych. Uzyskano to modyfikując definicję „abonenta”, z której wykreślono zwrot „w formie pisemnej”.
Dzięki temu abonentem będzie nie tylko osoba, która zawarła pisemną umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych, lecz również użytkownicy tzw. pre-paid w telefonii komórkowej.
Otrzymają oni takie same prawa, jakie posiadają obecnie właściciele telefonów stacjonarnych. W zamian będą musieli jednak ujawnić operatorowi swoje dane osobowe.
Gdy to zrobią, to dostawca usług telekomunikacyjnych będzie musiał m.in. doręczyć im na piśmie wszystkie informacje o zmianie warunków umowy oraz informację o każdej proponowanej zmianie regulaminu świadczenia usług.
Na żądanie operator będzie dostarczał również aktualne cenniki oraz bezpłatny wykaz wykonanych usług telekomunikacyjnych, zawierający informację o zrealizowanych płatnych połączeniach, tj. biling wraz z fakturą.
Nowe prawo telekomunikacyjne zacznie obowiązywać po 60 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Operatorzy dostaną 6 miesięcy na dostosowanie wzorców umów i regulaminów do odświeżonych regulacji.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?