Marzec Rok 2010 - Informacje

Założenie żłobka będzie łatwiejsze

30.3.2010

Rygorystyczne przepisy sanitarne, niezbędne obecnie do założenia żłobka, mają zostać zniesione. Godziny otwarcia takiej placówki będą elastycznie dopasowywane do czasu pracy rodziców.

Kierowca musi zapłacić za przejazd drogą krajową

29.3.2010

Mandat za nieuiszczenie opłaty za przejazd po drogach krajowych, w sytuacji gdy kierowca nie posiadał karty opłaty w pojeździe w momencie kontroli, jest zgodny z konstytucją ? uznał Trybunał Konstytucyjny.

Od 31 marca 2010r. prokuratura na nowych zasadach

26.3.2010

W przyszłą środę wchodzi w życie nowelizacja ustawy o prokuraturze. Jej głownym założeniem jest rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego. Skutkiem ustawy jest również likwidacja Prokuratury Krajowej. Innym istotnym założeniem jest zmiana dotychczasowego sposobu (...)

NIK o katastrofalnym stanie ochrony przeciwpowodziowej

25.3.2010

NIK negatywnie ocenia system ochrony przeciwpowodziowej w województwach małopolskim i świętokrzyskim. Żadna gmina czy też powiat nie uzyskały pozytywnej oceny a straty spowodowane wylewami rzek, strumieni czy też potoków z roku na rok są coraz wyższe.

Rozpoczyna się oddłużanie PKP

24.3.2010

Rząd przyjął projekt oddłużania Kolei Państwowych. Aktualnie zadłużenie sięga prawie 6 mld złotych i jeśli nic się nie zmieni będzie wzrastać. PKP S.A. emitowała także obligacje, z których środki już w tym roku będą musiały być częściowo wypłacone.

Osoba skazana nie zostanie posłem

19.3.2010

Sejm wprowadził zakaz kandydowania do parlamentu dla osób skazanych prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Za co mandat na drodze osiedlowej?

18.3.2010

Policjanci będą karać mandatem za przekroczenie prędkości na drodze wewnętrznej czy zajęcie pod blokiem lub supermarketem miejsca dla niepełnosprawnych - wynika z nowelizacji prawa drogowego.

Będą specjalne ośrodki dla pedofilów

18.3.2010

Przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia rozporządzenie umożliwi tworzenie ośrodków sądowo-psychiatrycznych dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych.

Alimenciarze nadal będą tracić prawo jazdy

17.3.2010

Prawo jazdy nie będzie zatrzymywane np. wtedy, gdy dłużnik choćby częściowo wywiąże się ze zobowiązań alimentacyjnych - proponuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Elektroniczne dowody już w przyszłym roku

17.3.2010

Dowód osobisty potwierdzi uprawnienia do korzystania z wielu usług, np. medycznych finansowanych przez NFZ. Będzie można się nim również posługiwać w celu składania podpisu elektronicznego.

Emerytury pomostowe naruszają zasadę równości?

16.3.2010

Praca w hałasie, wykonywana poza pomieszczeniami zamkniętymi, zmianowa nocna czy zawód nauczyciela powinny być zaliczane do prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - twierdzi grupa posłów.

Rachunki za prąd są niezrozumiałe

16.3.2010

Brakuje rzetelnych kalkulatorów, które ułatwiłyby porównanie cen prądu. Rachunki za energię, które dostają odbiorcy, powinny zostać uproszczone - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

System pobierania abonamentu RTV niezgodny z konstytucją?

15.3.2010

Wadliwy system pobierania abonamentu sprawia, że coraz więcej osób nie uiszcza tej opłaty. Prowadzi to do znacznego zmniejszenia środków finansowych, którymi dysponują media publiczne. W konsekwencji więcej zapłacą ci, którzy abonament opłacają - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kajdanki CBA niezgodne z konstytucją

11.3.2010

Stosowanie środków przymusu bezpośredniego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne jest sprzeczne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Zasiłkowa dyskryminacja ma się skończyć

11.3.2010

Wszyscy pracownicy, w okresie pobytu w szpitalu, powinni dostawać jednakowe procentowo świadczenia - zarówno w postaci zasiłków chorobowych, jak również wynagrodzenia za czas choroby.

Kierowcy ciężarówek jeżdżą bez uprawnień

11.3.2010

Prawie co szósty kierowca ciężarówki oraz blisko jedna dziesiąta kierowców autobusów jeżdżą bez pełnych kwalifikacji uprawniających do wykonywania zawodu. Policja traktuje ich łagodnie - pouczając.

Podsłuchiwanie obywateli trzeba uzasadnić

10.3.2010

Do wniosku o założenie podsłuchu telefonicznego policjanci będą musieli dołączać materiały uzasadniające zastosowanie kontroli operacyjnej. Do tej pory wystarczał tylko wniosek.

Adwokatura za reformą wymiaru sprawiedliwości

9.3.2010

Obniżenie opłat sądowych, usprawnienie systemu pomocy prawnej dla najuboższych, zmiana przepisów i praktyk dotyczących tymczasowego aresztowania oraz koniec z sądzeniem adwokatów przez ich kolegów z tej samej Izby - to niektóre z propozycji, które mają zmienić wizerunek adwokatury i kształt (...)

Sejm zdecydował: palenie w barach dozwolone

5.3.2010

Nie będzie całkowitego zakazu palenia tytoniu w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. 500 złotych mandatu zapłacimy natomiast za palenie na plaży czy przystanku komunikacji publicznej.

Ważą się losy ustawy antynikotynowej

4.3.2010

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu posłowie mogą zdecydować o całkowitym zakazie palenia w miejscach publicznych. Za złamanie zakazu będziemy płacić 500 złotych grzywny.

Będą kary dla nietrzeźwych narciarzy

4.3.2010

Za jazdę na nartach lub snowboardzie w stanie nietrzeźwości, pod wpływem substancji odurzających lub substancji psychotropowych policjanci wlepią mandat sięgający nawet 5 tys. złotych.

Więcej kar za okrutne zabójstwo

3.3.2010

Za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem skazany spędzi w zakładzie karnym minimum 12 lat - przewiduje senacki projekt nowelizacji kodeksu karnego.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika