Sejm zdecydował: palenie w barach dozwolone

Nie będzie całkowitego zakazu palenia tytoniu w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. 500 złotych mandatu zapłacimy natomiast za palenie na plaży czy przystanku komunikacji publicznej.

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Za przyjęciem zmian opowiedziało się 217 posłów, 165 było przeciw, a 48 wstrzymało się od głosu.

Przyjęte rozwiązania są łagodniejsze od pierwotnych założeń projektu. Początkowo całkowity zakaz palenia miał obowiązywać wszystkie dyskoteki, bary, kluby i restauracje.

Posłowie przyjęli jednak poprawkę mniejszości. Pozwala ona zdecydować właścicielom lokali - których powierzchnia nie przekracza 100 metrów kw. - czy przeznaczyć bar lub restaurację w całości dla osób palących czy niepalących. W większych lokalach - o powierzchni powyżej 100 metrów kw. - organizowane będą natomiast sale dla palących.

Bez żadnych konsekwencji karnych papierosa zapalimy również w specjalnie wydzielonych pomieszczeniach w hotelach, akademikach i uczelniach wyższych. Zakaz nie obejmuje także domów spokojnej starości oraz domów zakonnych.

Całkowity zakaz wprowadzono natomiast m.in. w środkach transportu publicznego, na przystankach komunikacji publicznej, publicznych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci. Oznacza to, że nie puścimy dymka np. na plaży oraz w parku, a także w taksówkach i samochodach służbowych.

Za złamanie zakazu możemy zostać ukarani mandatem w wysokości 500 złotych. Więcej zapłacą właściciele lokali czy taksówek, którzy za brak informacji o zakazie palenia zostaną obarczeni grzywną w wysokości 2 tys. złotych.

Uchwalona przez Sejm ustawa zezwala na produkcję i wprowadzenie do obrotu inhalatorów nikotyny, tzw. e-papierosów. Nie pozwala natomiast na sprzedaż wyrobów tytoniowych przez internet.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

Kami

15.11.2010 12:8:42

Re: Sejm zdecydował: palenie w barach dozwolone

Chciałabym wiedzieć, jeśli jest w lokalu gastronomiczym oznaczenie o zakazie palenia a klient mimo wszystko zapali, to czy obsługa musi zwrócić mu uwagę, a jeżeli tego nie zrobi, to czy może zostać ukarana karą grzywny w wysokości 2000tys zł?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.9.2017

  Problem smogu i torebki foliowe...

  Wicepremier Morawiecki zapowiedział m.in. przeznaczenie środków z opłaty recyklingowej w pierwszej kolejności na wymianę kotłów w gospodarstwach domowych.

 • 29.6.2018

  Wolność działalności gospodarczej

  W Prawie przedsiębiorców przewidziano m.in. zasadę wolności działalności gospodarczej i równości przedsiębiorców oraz zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest (...)

 • 18.5.2018

  Obniżka zarobków pracowników samorządowych oraz posłów i senatorów

  Rząd zdecydował, że od 1 lipca 2018 r. o 20% obniżone zostaną wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców. Z kolei przyjęta (...)

 • 27.1.2018

  Konstytucja Biznesu przyjęta przez Sejm

  Posłowie przyjęli pakiet ustaw, zmieniających polską rzeczywistość biznesową. Ich wprowadzenie będzie najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego od prawie 30 lat, zapowiedzianą w Strategii (...)

 • 9.5.2018

  Czy ubrania dla dzieci są bezpieczne?

  Inspekcja Handlowa sprawdziła 330 partii ubrań dla dzieci. Kontrolerzy zakwestionowali ponad 38% odzieży. Powodem były głównie za długie sznurki, które mogły zagrażać życiu lub (...)