Gwarancje, poręczenie, akredytywy

Gwarancja zapłaty zabezpieczy wykonawcę

Wykonawca odstąpi od umowy z winy inwestora wtedy, gdy ten odmówi wystawienia żądanej gwarancji zapłaty.

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu cywilnego z dnia 8 stycznia 2010 roku. Nowe przepisy wejdą w życie 30 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Zgodnie z nowelizacją inwestor udzieli gwarancji zapłaty wykonawcy lub podwykonawcy w celu zabezpieczenia terminowej zapłaty umówionego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych.

Gwarancją zapłaty jest gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, a także akredytywa bankowa lub poręczenie banku udzielone na zlecenie inwestora.

Odświeżony kodeks zabrania wyłączenia lub ograniczania prawa wykonawcy do żądania od inwestora takiego zabezpieczenia. Z noweli wynika jednocześnie, że inwestor nie może odstąpić od umowy tylko dlatego, że wykonawca zażądał gwarancji zapłaty.

Wykonawcy lub podwykonawcy wystąpią do inwestora o udzielenie gwarancji na każdym etapie prac, a nie tylko przy podpisywaniu umowy. Inwestor będzie musiał udzielić gwarancji w terminie do 45 dni od żądania. Jeżeli tego nie zrobi, to wykonawca będzie mógł odstąpić od umowy z winy inwestora

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

koordynator OIUGZ

10.3.2010 19:54:18

Re: Gwarancja zapłaty zabezpieczy wykonawcę

KODEKS CYWILNY Umowa o roboty budowlane Gwarancja bankowa zabezpieczy wynagrodzenie wykonawcyA A A 1 Ostatnia aktualizacja: 2010-03-04Autor: Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz Źródło: Dziennik Gazeta Prawna Wykonawca, który nie uzyska żądanej gwarancji zapłaty, może odstąpić od umowy z winy inwestora ? przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu cywilnego. Zobacz pełne wydanie gazety Zamów w sklepie INFOR ZMIANA PRAWA Prezydent podpisał ustawę z 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, która wprowadza do przepisów dotyczących umów o roboty budowlane regulacje dotyczące udzielania gwarancji zapłaty przez inwestora wykonawcy. Nowe przepisy zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od ogłoszenia ich w Dzienniku Ustaw. Inwestor generalny wykonawcy będzie mógł udzielić gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej, akredytywy bankowej, a na zlecenie inwestora bank udzieli poręczenia. W ten sposób zabezpieczy terminową wypłatę umówionego wynagrodzenia za wykonanie robót budowlanych. Inwestor nie będzie mógł odstąpić od umowy tylko z tego powodu, że generalny wykonawca zażądał przedstawienia gwarancji. Nie może też domagać się wyłączenia lub ograniczenia w drodze umowy zawartej z wykonawcą żądania zapłaty tej gwarancji. Wykonawca w każdym czasie będzie miał prawo domagać się od niego gwarancji do wysokości ewentualnego roszczenia z tytułu wynagrodzenia wynikającego z umowy oraz z robót dodatkowych albo koniecznych do jej wykonania, pod warunkiem że inwestor zaakceptował je na piśmie. Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz malgorzata.piasecka@infor.pl 120 000 aktów prawnych - INFORLEX.PL A A A Rozmiar tekstu Prześlij znajomemu Drukuj1 Liczba komentarzy Komentarze: 1 1: ~koordynator OIUGZ (2010-03-10) Tak jest NOWY BUBEL PRAWNY - BO DZIEKI NIEMU DWIE GRUPY PODMIOTOW Z PROCESU BUDOWLANEGO BEDA MIALY PODWOJNA ZABEZPIECZENIE SWYCH NALEZNOSCI - Z ART. 647.1 KC I TEGO NOWEGO 649.1 KC. OT POLSKIE PRAWO, ZAMIAST GO POPRAWIAC TO JESZCZE PODNOSIMY JEGO NIEWIARYGODNOSC. DODATKOWO TAKZE I TEN NOWY ZAPIS JEST NIEKONSTYTUCYJNY Z ART. 32 KONSTYTUCJI RP. Niestety i PAN PREZYDENT SWA ZBAWCZA REKA NIE NAPRAWIL TEGO BUBLA I ZALECIL GO NAPRAWIC, MIMO Zapewnien w korespondencji z OIUGZ, BO ZAPIS JEST KONIECZNY, ALE WE WLASCIWEJ FORMIE - DAJACEJ WSZYSTKIM UCZESTNICZACYM W PROCESIE BUDOWLANYM ROWNE PRAWA !!!!! TERAZ POZOSTAJE TYLKKO ZASKARZYC TE USTAWE DO TRYBUNALU KONSTYTUCYJNEGO I CZEKAC NASTEPNE SIEDEM ALBO DZISIEC LAT !!!!! OBYWATELSKA INICJATYWA USTAWODAWCZA GWARANCJE ZAPLATY tadejurkiewicz@hotmail.com 032 209 44 56

@

6.3.2010 15:46:41

Re: Gwarancja zapłaty zabezpieczy wykonawcę

45 dni to za długo. Winno być 14 do 28 dni,bo koszty takiego długiego terminu mogą być niebezpieczne dla wykonawcy w toku.Inwestor bez zasobów finansowych czy gwarancji to nie inwestor tylko wielce prawdopodobny,ryzykowny w grze potencjalny naciągacz.Nie można podpisywać umów na zasadzie ,że jakoś tam będzie albo coś się załatwi,jakoś się uda.

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: