Sierpień Rok 2010 - Informacje

Nowe sposoby oceniania i promocji uczniów

31.8.2010

Minister edukacji narodowej Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Nowe rozporządzenie reformuje przede (...)

OFE bez rewolucji

31.8.2010

Podczas ostatniego posiedzenia komitetu stałego Rady Ministrów przedmiotem obrad były zmiany w regulacjach prawnych a tym samym całym funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Główną linią sporu były przeciwstawne stanowiska reprezentowane z jednej strony przez Ministerstwo Pracy i Polityki (...)

Po co studentowi umowa najmu?

27.8.2010

Dzięki umowie możesz np. starać się o dodatek mieszkaniowy z uczelni czy założyć w lokalu stacjonarny telefon oraz internet na własne nazwisko.

Skręty z marihuany będą legalne

26.8.2010

Kilka gramów marihuany, tabletka LSD lub ecstasy w kieszeni? Jeżeli zostaniesz zatrzymany przez policję, to niekoniecznie trafisz do więzienia. Osoby uzależnione sędzia skieruje na leczenie.

Nielegalni handlarze znikną z ulic?

20.8.2010

Pierwszym upomnieniem dla handlujących przy ulicach będzie mandat. Za drugim razem sprzedawane płyty kompaktowe, ubrania czy pamiątki zostaną po prostu skonfiskowane.

Odliczymy wydatki na internet z komórki

20.8.2010

Osoby surfujące po internecie za pomocą telefonu komórkowego czy laptopa skorzystają z ulgi podatkowej. Więcej niepełnosprawnych odliczy od podatku utrzymanie psa przewodnika, mniej rodziców rozliczy się natomiast z fiskusem na preferencyjnych warunkach.

Jakich pamiątek nie przywozić z wakacji?

18.8.2010

Kupiona na bazarze torebka ze skóry węża, wyroby z koralowca, kości słoniowej czy fragmenty rafy koralowej - przywożąc takie pamiątki z wczasów możemy zapłacić grzywnę lub trafić do więzienia.

Sprawę w urzędzie załatwisz SMS-em

13.8.2010

Wystarczy krótka wiadomość tekstowa, by przyjechała karetka pogotowia, policja czy straż pożarna. Na SMS-a zareagują również urzędnicy z gminy, którzy odpowiedzą na konkretne pytanie obywatela.

PO nie poprze przedszkoli dla każdego?

12.8.2010

Dla ponad pół miliona dzieci nie ma miejsc w przedszkolach. Dlatego finansowaniem placówek powinno się zająć państwo, a nie gminy ? zakłada projekt ustawy, który trafił właśnie do Sejmu.

Jak zwrócić towar kupiony w e-sklepie?

11.8.2010

Kupiłeś na Allegro przedmiot, który nie spełnia twoich oczekiwań? Możesz go odesłać bez podawania przyczyny tylko wtedy, gdy nabyłeś go w trybie "kup teraz".

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika