Rodziny lepiej chronione przed przemocą
Za uderzenie dziecka rodzic trafi na terapię, osoba znęcająca się nad domownikami będzie musiała opuścić mieszkanie, a pracownik socjalny zabierze dziecko z domu, w którym maluchowi grozi niebezpieczeństwo.
Takie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która właśnie weszła w życie.
Dokument zabrania stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Za złamanie zakazu rodzice lub opiekunowie trafią na obowiązkową terapię korekcyjno-edukacyjną. Rodzice alkoholicy będą kierowani ponadto np. na kurację odwykową.
Policjanci usuną agresywnego domownika ze wspólnego mieszkania nie czekając, aż dojdzie do rękoczynów. Wystarczy, ze zacznie on grozić rodzinie. Sprawcy przemocy będą mogli dostać również zakaz zbliżania się do ofiary. Jeżeli go złamią, to trafią do więzienia nawet na 3 lata.
Osoby, które doświadczyły przemocy ze strony najbliższych, mogą również liczyć na bezpłatne badania lekarskie, które potwierdzą uszkodzenia ciała. Zaświadczenia od specjalisty przydadzą się jako dowód w sądzie przeciw oprawcy.
Ponadto pokrzywdzeni, którzy mieszkają w domu sprawcy i nie mają własnego lokum, otrzymają pomoc w znalezieniu nowego mieszkania.
Ustawa pozwoli również pracownikowi socjalnemu odebrać dziecko z rodziny. Będzie to możliwe w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia malucha w związku z przemocą.
Pracownik socjalny nie może sam zdecydować o zabraniu dziecka z domu. Musi to skonsultować z policjantem oraz lekarzem czy pielęgniarką. Rodzice będą mieli natomiast prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Jeżeli dojdzie do zabrania dziecka z domu, to trafi ono do najbliższej rodziny. Możliwe będzie także czasowe umieszczenie malucha w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej.
O dalszych losach malucha zdecyduje ostatecznie sąd rodzinny. Decyzja będzie podejmowana w ciągu 24 godzin od odebrania dziecka. Taki sam czas dostaną rodzice na odwołanie się od decyzji sądu.
Ustawa nakłada ponadto na gminy obowiązek tworzenia tzw. zespołów interdyscyplinarnych. W każdej takiej grupie znajdzie się m.in. policjant, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia oraz gminny pracownik od rozwiązywania problemów alkoholowych.
Do zadań zespołu zaliczono np. monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych jej wystąpieniem.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?