Rodziny lepiej chronione przed przemocą

Za uderzenie dziecka rodzic trafi na terapię, osoba znęcająca się nad domownikami będzie musiała opuścić mieszkanie, a pracownik socjalny zabierze dziecko z domu, w którym maluchowi grozi niebezpieczeństwo.

Takie zmiany wprowadziła nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która właśnie weszła w życie.

Dokument zabrania stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Za złamanie zakazu rodzice lub opiekunowie trafią na obowiązkową terapię korekcyjno-edukacyjną. Rodzice alkoholicy będą kierowani ponadto np. na kurację odwykową.

Policjanci usuną agresywnego domownika ze wspólnego mieszkania nie czekając, aż dojdzie do rękoczynów. Wystarczy, ze zacznie on grozić rodzinie. Sprawcy przemocy będą mogli dostać również zakaz zbliżania się do ofiary. Jeżeli go złamią, to trafią do więzienia nawet na 3 lata.

Porady prawne

Osoby, które doświadczyły przemocy ze strony najbliższych, mogą również liczyć na bezpłatne badania lekarskie, które potwierdzą uszkodzenia ciała. Zaświadczenia od specjalisty przydadzą się jako dowód w sądzie przeciw oprawcy.

Ponadto pokrzywdzeni, którzy mieszkają w domu sprawcy i nie mają własnego lokum, otrzymają pomoc w znalezieniu nowego mieszkania.

Ustawa pozwoli również pracownikowi socjalnemu odebrać dziecko z rodziny. Będzie to możliwe w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia malucha w związku z przemocą.

Pracownik socjalny nie może sam zdecydować o zabraniu dziecka z domu. Musi to skonsultować z policjantem oraz lekarzem czy pielęgniarką. Rodzice będą mieli natomiast prawo do odwołania się od takiej decyzji.

Jeżeli dojdzie do zabrania dziecka z domu, to trafi ono do najbliższej rodziny. Możliwe będzie także czasowe umieszczenie malucha w rodzinie zastępczej lub w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

O dalszych losach malucha zdecyduje ostatecznie sąd rodzinny. Decyzja będzie podejmowana w ciągu 24 godzin od odebrania dziecka. Taki sam czas dostaną rodzice na odwołanie się od decyzji sądu.

Ustawa nakłada ponadto na gminy obowiązek tworzenia tzw. zespołów interdyscyplinarnych. W każdej takiej grupie znajdzie się m.in. policjant, przedstawiciel oświaty, służby zdrowia oraz gminny pracownik od rozwiązywania problemów alkoholowych.

Do zadań zespołu zaliczono np. monitorowanie sytuacji rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz rodzin zagrożonych jej wystąpieniem.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ada 2012-08-03 11:25:53

    zgadzam sie jesli bedzie sytuacja ze mi sie znudzi maz to co wystarczy zglosic ze mnie i dzieci zastrasza i juz go zabieraja i zakaz zblizania do nas jakie to proste bedzie dla tych co beda sie chcieli zemscic na mezu albo zonie

  • Tadek 2012-08-03 08:03:23

    Chodzi o dalsze zastraszanie i zniechęcanie do rodzenia i wychowywania dzieci na porządnych odpowiedzialnych ludzi. Ładnie to nazwali i zakamuflowali, żeby było więcej tak jak oni chcą przymuszonych.

  • kierowca 2012-08-02 20:48:04

    to jest sprzeczne z konstytucyjna ochrona wlasnosci. W kazdym razie mnie nikt nie wyrzuci z mojej swietej wlasnosci prywatnej. Mam, siekere i potrafie jej uzyc. A na moim ja stanowie prawo , nikt wiecej.

  • Stary 2012-08-02 19:42:30

    Agnen ma rację. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony dobrze że będzie ustawa chroniąca rodzinę, ale nie widzę mechanizmów które by zabezpieczały przed nadużyciem tego prawa.

  • IZA 2012-08-02 14:52:25

    Jestem Matką która m ograniczone prawa do dzieci ale mam przyznane odwiedziny co co dwa tygodnie i mąż mi ich nie przywozi i smieje mi się w twarz co mam robić?

  • Agnen 2012-08-02 13:13:54

    Czyli jak mamusia z corunia beda sie chcialy pozbyc ziecia z domu i zakazac mu kontaktow z dziecmi, to wystarczy, ze zglosza na policje grozby z jego strony.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika