Drobny złodziej też zostanie policjantem?

Już teraz nie trzeba matury, by włożyć mundur. Wkrótce może zniknąć wymóg niekaralności. Policjanci do takich zmian podchodzą sceptycznie.

Obecnie kandydat na policjanta nie może mieć na koncie ani przestępstwa, ani wykroczenia. Musi również posiadać nieposzlakowaną opinię – słowem, stanowić wzór cnót.

Niedługo może się to zmienić. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o Policji, która właśnie trafiła do Sejmu.

Dokument przygotowali posłowie z komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Autorzy zmian stwierdzili, że wymóg całkowitej niekaralności w odniesieniu do kandydatów na policjantów jest zbyt rygorystyczny.

Porady prawne

Tym bardziej, że już teraz z wykroczeniem na koncie można włożyć mundur Straży Granicznej, Służby Celnej czy nawet zostać funkcjonariuszem CBA.

– Dlatego mając na uwadze nieracjonalność takiego rozwiązania proponuje się, aby przy przyjmowaniu do służby w Policji zrezygnować z niekaralności za wykroczenia – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Komisja zaproponowała, by drogę do zostania policjantem miały zamkniętą jedynie osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

W konsekwencji stróżem prawa mogłaby zostać osoba, która ukradła przedmioty o wartości do 250 zł (wykroczenie według art. 119 k.w.), została przyłapana na prowadzeniu auta w stanie po użyciu alkoholu (wykroczenie według art. 86 k.w.) czy kilkakrotnie jeździła na gapę autobusem i nie zapłaciła nałożonych za to mandatów (art. 121 k.w.).

Jak zmiany oceniają sami policjanci?

– Jeśli mamy do czynienia z pojedynczym wykroczeniem drogowym, to rzeczywiście nie powinno to utrudniać zostania funkcjonariuszem – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl młodszy inspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik komendanta głównego policji.

Wątpliwości powstają jednak w wielu innych przypadkach. – Kodeks wykroczeń zawiera takie wykroczenia, które naszym zdaniem powinny całkowicie dyskredytować kogoś jako kandydata do tej służby – podkreśla Mariusz Sokołowski.

- Na przykład czy powinna być to osoba przyłapana na kradzieży, ukarana za jazdę po użyciu alkoholu czy taka, której już dwa razy zabrano prawo jazdy? Wątpliwe jest też, czy o włożenie munduru powinna ubiegać się osoba z drobniejszymi wykroczeniami, ale popełnionymi wielokrotnie – mówi rzecznik głównej komendy i dodaje: Gdy wspomniana nowelizacja ustawy trafi do nas do konsultacji, to na pewno wyrazimy do niej swoje obawy.

Kiedy policjant nie potrzebuje szkoły?

Komisyjny projekt ustawy podtrzymuje również przepis, według którego możliwe jest zostanie policjantem bez wykształcenia średniego.

Przypominamy, że w wyjątkowych sytuacjach komendant może wyrazić zgodę na przyjęcie do służby w oddziałach prewencji policji kandydata, który nie skończył szkoły średniej. Będzie to możliwe jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że wykazuje on szczególne predyspozycje do służby. Oznacza to, że sprawność fizyczna może czasem wystarczyć, by włożyć mundur.

Projekt nowelizacji ustawy o Policji musi przejść jeszcze ścieżkę legislacyjną. Czekają go prace w sejmowych komisjach, czytania w dwóch izbach parlamentu i podpis prezydenta. Zmiany weszłyby w życie po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.  

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • tera 2014-07-17 09:55:15

    Oj! To się będzie działo.Jest żle,a będzie gorzej.To już nie jest śmieszne gdy policjant nie wie jak powinien napisać:Sienkiewicza czy Siękiewicza,Chełmońskiego czy Hełmońskiego.Nie mówiąc już o interpretacji przepisów KC.Nieuków proponuję zatrudnić przy zbieraniu śmieci w lasach.

  • Janusz Bartkiewic 2013-06-12 13:51:08

    Chodzi o to, że policjantów jest coraz mniej, bo kto chce za nędzne grosze ryzykować życiem i zdrowiem. gdyby policjanci zarabiali np. 10-krotność średniej krajowej, to wymogi mogły by być wyśrubowane, a i tak chętnych byłoby bez liku. I tylko wtedy policjanci spełnialiby przynajmniej podstawowe wymogi etyczne. A proponowana zmiana doprowadzi do tego, że będzie mógł być przyjęty członek mafii, pod warunkiem, że jeszcze nie został osądzony. Takich "kandydatów" w III RP jest co najmniej kilkadziesiąt tysięcy.

  • Barbara Stelęgows 2013-06-07 08:11:01

    Policjanci to żadne wzory cnót, przeciwnie. 2 policjantów złozyło w mojej sprawie fałszywe zeznania. Miało to miejsce 20 lat temu i nie żądałam ich ścigania, ale do dziś mam dowody na to, że kłamali. Chodzi o Starusa i Walickiego z Komendy na ul. Żeromskiego w Warszawie. W mojej opinii, to najbardziej kryminogenna grupa zawodowa. Nie twierdzę, że wszyscy są tacy, ale tam, gdzie jest władza, jest też jej nadużywanie, tylko, że w wypadku policjantów ma to inny wymiar

  • PPHUEDMAR 2013-06-07 01:59:28

    Drobne błędy młodości nie powinny stanowić przeszkody w późniejszym wyborze jakiegokolwiek zawodu. Jeżeli chodzi o policję, to czy człowiek, który rzeczywiście zrozumiał swoje błędy nie może być czasem lepszym policjantem od człowieka, który nigdy nie był po drugiej stronie barykady ? Złodziej kieszonkowy, złodziej samochodów, włamywacz. Czy ci ludzie nie mają większych predyspozycji na to, by być lepszymi fachowcami, jeżeli da im się szansę pracy w policji?

  • ALOJZ 2013-06-04 07:31:40

    DEPRECJACJA I PONIŻENIE ZAWODU. POLITYKIEROM CHODZI O OSMIESZENIE I TAK WALONEJ W DUPĘ POLICJI.

  • magda 2013-06-03 20:51:55

    Super - wystarcza muskuly, natomiast mozdzek moze trzeszczec przy probie myslenia. Co z tego wyniknie??? Blokersi w szeregi!!!

  • Slawek 2013-06-03 19:45:51

    jesli ja mam 36 lat czy moge starac sie isc do policji?jakie sa kryteria iprzedzial wiekowy wstapienia w szeregii policji


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika