Sprawę w urzędzie załatwisz SMS-em

Wystarczy krótka wiadomość tekstowa, by przyjechała karetka pogotowia, policja czy straż pożarna. Na SMS-a zareagują również urzędnicy z gminy, którzy odpowiedzą na konkretne pytanie obywatela.

Instytucje państwowe będą musiały uruchomić specjalny numer telefonu, na który będą wysyłane alarmowe wiadomości. Takie udogodnienia szykuje dla osób niepełnosprawnych słuchowo resort pracy.

Założenia do projektu ustawy o języku migowym zapewnią ponadto niesłyszącym dostęp do tłumaczy języka migowego w urzędach gminy i miasta, szpitalach czy ośrodkach zdrowia.

Niepełnosprawny będzie musiał zapowiedzieć jednak swoją wizytę trzy dni wcześniej. Będzie to możliwe pisemnie, faksem, pocztą elektroniczną, SMS-em czy poprzez inną osobę, np. kogoś z rodziny. Pracownik państwowy będzie musiał w tym czasie sprowadzić do urzędu tłumacza.

Niesłyszący stanowią ponad 8 procent z wszystkich niepełnosprawnych w Polsce.

Nowe obowiązki zostaną nałożone również na telewizję publiczną. W programach informacyjnych i politycznych pojawią się napisy lub tłumacz języka migowego. W ten sam sposób pokazywane będą wszystkie polskie filmy. Informacje o tym, które audycje obejrzymy w TVP z napisami lub tłumaczem, znajdziemy w programie telewizyjnym.

Według ministerstwa takie rozwiązania wpłyną na większą świadomość społeczną niesłyszących i ich osobisty rozwój.

Resort chce ponadto powołania Rady Języka Migowego. Zajęłaby się ona – poprzez organizowanie konferencji naukowych czy wydawanie specjalistycznych publikacji - upowszechnianiem wiedzy o języku migowym.

Wprowadzenie pomysłów resortu pracy w życie ma kosztować państwo około 7,64 mln zł rocznie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.8.2018

  Bez pieczątki załatwisz sprawę w urzędzie...

  Do lipca 2019 r. zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców, przewidziane w blisko 170 aktach prawnych. Dzięki temu, załatwiając sprawę w urzędzie, (...)

 • 7.2.2019

  Jak wysłać pismo ogólne online?

  Podanie, wniosek, zażalenie, żądanie czy wyjaśnienie – nie musisz iść do urzędu, by złożyć tam tego rodzaju pisma. Nie potrzebujesz umawiania wizyty. Pieczątkę zamień na Profil Zaufany, (...)

 • 31.10.2018

  Jak uzyskać dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych?

  Jeśli ktoś potrzebuje uzyskać dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych (RDO), to może złożyć wniosek o udostępnienie danych - osobiście w urzędzie gminy lub listownie.

 • 20.3.2017

  Szybciej załatwisz sprawę w urzędzie...

  Przyjęta już przez Sejm nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego i kilku innych ustaw przewiduje, że: w relacjach państwo-obywatel będzie więcej partnerstwa (np. poprzez wykorzystanie (...)

 • 16.7.2018

  Druk SD-Z2 - zgłoszenie darowizny lub spadku bez podatku

  Dostajesz darowiznę albo dziedziczysz spadek po kimś z bliskiej rodziny? Jeżeli chcesz skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn, złóż formularz (...)