Sprawę w urzędzie załatwisz SMS-em
Wystarczy krótka wiadomość tekstowa, by przyjechała karetka pogotowia, policja czy straż pożarna. Na SMS-a zareagują również urzędnicy z gminy, którzy odpowiedzą na konkretne pytanie obywatela.
Instytucje państwowe będą musiały uruchomić specjalny numer telefonu, na który będą wysyłane alarmowe wiadomości. Takie udogodnienia szykuje dla osób niepełnosprawnych słuchowo resort pracy.
Założenia do projektu ustawy o języku migowym zapewnią ponadto niesłyszącym dostęp do tłumaczy języka migowego w urzędach gminy i miasta, szpitalach czy ośrodkach zdrowia.
Niepełnosprawny będzie musiał zapowiedzieć jednak swoją wizytę trzy dni wcześniej. Będzie to możliwe pisemnie, faksem, pocztą elektroniczną, SMS-em czy poprzez inną osobę, np. kogoś z rodziny. Pracownik państwowy będzie musiał w tym czasie sprowadzić do urzędu tłumacza.
Nowe obowiązki zostaną nałożone również na telewizję publiczną. W programach informacyjnych i politycznych pojawią się napisy lub tłumacz języka migowego. W ten sam sposób pokazywane będą wszystkie polskie filmy. Informacje o tym, które audycje obejrzymy w TVP z napisami lub tłumaczem, znajdziemy w programie telewizyjnym.
Według ministerstwa takie rozwiązania wpłyną na większą świadomość społeczną niesłyszących i ich osobisty rozwój.
Resort chce ponadto powołania Rady Języka Migowego. Zajęłaby się ona – poprzez organizowanie konferencji naukowych czy wydawanie specjalistycznych publikacji - upowszechnianiem wiedzy o języku migowym.
Wprowadzenie pomysłów resortu pracy w życie ma kosztować państwo około 7,64 mln zł rocznie.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?