Nie wszystkie SMS-y zwolniono z VAT
Organizacje charytatywne nie dostaną całej sumy, jaką przekażemy SMS-em wysłanym z telefonu na kartę.
Nowe rozporządzenie Ministra Finansów miało zapewnić organizacjom pożytku publicznego, że otrzymają całą wartość charytatywnego SMS-a i nie będą musiały dzielić się z fiskusem pieniędzmi z publicznych zbiórek.
W praktyce tylko kilkanaście procent wysyłanych wiadomości może być zwolnione z 22 procentowego podatku VAT.
- Operatorzy nadal będą odprowadzali VAT od SMS-ów przekazywanych na cele charytatywne z telefonów na kartę – mówi dla e-prawnik.pl Wiesława Dróżdż z biura prasowego resortu finansów.
Na przeszkodzie stoi samo rozporządzenie, które uzależnia zwolnienie podatkowe od spełnienia kilku warunków.
- Operator musi między innymi posiadać faktury z wyszczególnionymi kwotami SMS-ów, które mają być przekazane organizacji pożytku publicznego. W przypadku telefonu na kartę wystawienie faktury za wysłane SMS-y jest niemożliwe – wyjaśnia Wiesława Dróżdż.
O wadach rozporządzenia mówi również stowarzyszenie SMS bez VAT, które zainicjowało uwolnienie krótkich wiadomości charytatywnych od podatku.
- Dokument w obecnym kształcie niesie wiele wątpliwości i obaw interpretacyjnych natury prawnej, podatkowej i technicznej – oświadczyła organizacja.
Mimo to członkowie koalicji SMS bez VAT uważają nowe prawo za krok w dobrym kierunku. Podkreślają to również Pracodawcy RP, którzy przypominają, że wiele krajów europejskich nie czerpie korzyści podatkowych z filantropijnej postawy swoich obywateli.
XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzięki wysłanym SMS-om uzyskał ponad 3 mln zł. Z tej sumy około 650 tys. trafiło do kieszeni fiskusa.- Powinno być tak, by przekazywane przez abonentów sumy mogły w całości trafić na szczytne cele, a nie wzbogacać kasę fiskusa – twierdzi ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.
W pewnym stopniu żądania organizacji zostały spełnione. Koalicja SMS bez VAT zapowiedziała już, że nadal będzie dążyła do tego, aby każdy SMS nie był pomniejszany o podatek VAT.
Powyższe zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2010 r. Nr 96 poz. 623). Nowe prawo uszczupli budżet państwa o 10 – 12 milionów złotych rocznie.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?