Nie wszystkie SMS-y zwolniono z VAT

Organizacje charytatywne nie dostaną całej sumy, jaką przekażemy SMS-em wysłanym z telefonu na kartę.

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów miało zapewnić organizacjom pożytku publicznego, że otrzymają całą wartość charytatywnego SMS-a i nie będą musiały dzielić się z fiskusem pieniędzmi z publicznych zbiórek.

W praktyce tylko kilkanaście procent wysyłanych wiadomości może być zwolnione z 22 procentowego podatku VAT.

- Operatorzy nadal będą odprowadzali VAT od SMS-ów przekazywanych na cele charytatywne z telefonów na kartę – mówi dla e-prawnik.pl Wiesława Dróżdż z biura prasowego resortu finansów.

Na przeszkodzie stoi samo rozporządzenie, które uzależnia zwolnienie podatkowe od spełnienia kilku warunków.

- Operator musi między innymi posiadać faktury z wyszczególnionymi kwotami SMS-ów, które mają być przekazane organizacji pożytku publicznego. W przypadku telefonu na kartę wystawienie faktury za wysłane SMS-y jest niemożliwe – wyjaśnia Wiesława Dróżdż.

O wadach rozporządzenia mówi również stowarzyszenie SMS bez VAT, które zainicjowało uwolnienie krótkich wiadomości charytatywnych od podatku.

- Dokument w obecnym kształcie niesie wiele wątpliwości i obaw interpretacyjnych natury prawnej, podatkowej i technicznej – oświadczyła organizacja.

Mimo to członkowie koalicji SMS bez VAT uważają nowe prawo za krok w dobrym kierunku. Podkreślają to również Pracodawcy RP, którzy przypominają, że wiele krajów europejskich nie czerpie korzyści podatkowych z filantropijnej postawy swoich obywateli.

XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dzięki wysłanym SMS-om uzyskał ponad 3 mln zł. Z tej sumy około 650 tys. trafiło do kieszeni fiskusa.

- Powinno być tak, by przekazywane przez abonentów sumy mogły w całości trafić na szczytne cele, a nie wzbogacać kasę fiskusa – twierdzi ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

W pewnym stopniu żądania organizacji zostały spełnione. Koalicja SMS bez VAT zapowiedziała już, że nadal będzie dążyła do tego, aby każdy SMS nie był pomniejszany o podatek VAT.

Powyższe zmiany wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2010 r. Nr 96 poz. 623). Nowe prawo uszczupli budżet państwa o 10 – 12 milionów złotych rocznie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 2.4.2015

  Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • 29.8.2017

  Becikowe - Jak uzyskać 1000 zł becikowego?

  Jeśli urodziło ci się dziecko, możesz dostać pomoc finansową od państwa - tzw. becikowe. Przysługuje jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka - w wysokości 1000 (...)

 • 28.12.2018

  Nowe terminy i sposób przesyłania informacji o dochodach

  Od 2019 r. zmienia się sposób przesyłania informacji o uzyskanych w poprzednim roku dochodach. PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A oraz PIT-R za 2018 r. przekazywane są do urzędu skarbowego (...)

 • 23.2.2018

  Podwyższone emerytury i renty z rocznym wyrównaniem

  Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną (...)

 • 4.1.2018

  Zmiany w projektowaniu budynków

  Od 1 stycznia 2018 r. obowiązuje podpisana 14 listopada 2017 r. przez ministra infrastruktury i budownictwa nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać (...)