Odliczymy wydatki na internet z komórki

Osoby surfujące po internecie za pomocą telefonu komórkowego czy laptopa skorzystają z ulgi podatkowej. Więcej niepełnosprawnych odliczy od podatku utrzymanie psa przewodnika, mniej rodziców rozliczy się natomiast z fiskusem na preferencyjnych warunkach.

Takie zmiany zakłada nowelizacja ustawy o podatku dochodowym. Dokument przygotowany przez komisję Przyjazne Państwo ma duże szanse na przyjęcie, ponieważ powstał przy współpracy z Ministerstwem Finansów.

Skorzystanie z ulgi za internet możliwe będzie również dla tych, którzy wysyłają maile i przeglądają e-strony w kafejce internetowej.

Obecnie odliczenie wydatków na internet jest możliwe tylko wtedy, gdy korzystamy z niego w miejscu zamieszkania. Właśnie ten zwrot ma zostać wyrzucony z obowiązujących przepisów.

- Usunie to wszelkie wątpliwości co do stosowania ulgi na internet mobilny oraz poza własnym mieszkaniem – mówi dla e-prawnik.pl Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Aby skorzystać z ulgi nie będzie nam potrzebna faktura VAT. Po zmianach urzędnicy fiskusa uznają każdy dokument, który potwierdzi, że płacimy za internet. Może to być np. faktura elektroniczna, rachunek czy poświadczenie przelewu z banku.

Limit odliczenia pozostawiono bez zmian – będzie to 760 zł rocznie.

Samotni rodzice. Czyli kto?

Nowelizacja wprowadzi również ważną zmianę dla rodziców. Posłowie z komisji Przyjazne Państwo chcą zapisać w ustawie jednoznacznie, że osoby wychowujące razem dziecko, ale żyjące bez ślubu, nie mogą się rozliczać jako samotni rodzice.

Obecnie jest tak, że osobą samotnie wychowującą dzieci jest np. kawaler lub panna, którzy mają prawa rodzicielskie. Dzięki temu wiele par może skorzystać z ulgi podatkowej nawet wtedy, gdy wspólnie wychowuje potomka.

Stypendia zwolnione z podatku

Ustawa ma usunąć również wątpliwość związaną z wypłacaniem stypendiów za osiągnięcia w nauce czy sporcie, które fundują samorządy terytorialne i organizacje pożytku publicznego.

Teraz student nie musi odprowadzać podatku, gdy dostanie miesięcznie na konto do 380 zł. Problem w tym, że gdy wypłata pieniędzy się spóźnia i jest przelewana z wyrównaniem np. za dwa miesiące, to na konto wpływa większa kwota i trzeba się już rozliczyć z fiskusem.

Posłowie zaproponowali więc likwidację miesięcznych limitów na rzecz jednego limitu rocznego. Będzie on wynosił 3 800 zł.

Niepełnosprawni odliczą psa przewodnika

Teraz utrzymanie psa przewodnika mogą odliczyć od dochodu jedynie niewidomi. Po zmianach z ulgi skorzystają również osoby niedowidzące oraz z niepełnosprawnością ruchu, które zaliczono do I grupy inwalidztwa.

Będą one mogły zaoszczędzić do 2 280 zł rocznie pod warunkiem, że posiadają odpowiednio przeszkolone zwierze, które posiada certyfikat psa asystującego.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 19.3.2010

  Rozliczenie roczne – ulga internetowa

  Jednym z dostępnych sposobów na zmniejszenie obciążenia podatkiem za 2009 rok jest ulga internetowa. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby, które w 2009 roku ponosiły (...)

 • 28.1.2019

  Ulga na internet w rozliczeniu PIT za 2018 r.

  Podatnik, który w roku podatkowym płacił za użytkowanie sieci Internet ma prawo, po spełnieniu dodatkowych warunków, odliczyć od dochodu (przychodu) ponoszone przez siebie z tego tytułu (...)

 • 5.9.2011

  Masz Internet? Sprawdź, czy i ile możesz odliczyć

  Od 1 stycznia 2005 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych pojawiła się nowa ulga. Jeżeli korzystasz z dostępu do Internetu w lokalu (budynku) będącym Twoim miejscem zamieszkania, (...)

 • 30.12.2013

  PIT 2013. Tak zmieniły się ulgi podatkowe.

  Odliczenie za Internet zostało zlikwidowane, natomiast ulga na wychowanie dziecka została bardzo mocno ograniczona. Przywileje stracili też bogaci rodzice oraz naukowcy i artyści. Z dniem 1 stycznia (...)

 • 7.4.2015

  Ulgi podatkowe i zwolnienia

  Z jakich ulg i zwolnień skorzystać można przy składaniu rocznego zeznania podatkowego? Sprawdź, jak odliczyć ulgę rehabilitacyjną oraz kto może w tym roku odliczyć ulgę na internet.