Luty Rok 2010 - Informacje

Nowy rzecznik zajmie się dyskryminacją

26.2.2010

Rzecznik pomoże osobom dyskryminowanym ze względu na pochodzenie rasowe, narodowo-etniczne, wyznaniowe, światopoglądowe, wiek oraz orientację seksualną - zakłada projekt ustawy o Rzeczniku do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji, który trafił właśnie do Sejmu.

Emerytury esbeków nie będą wyższe

25.2.2010

Obniżenie emerytur byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa jest zgodne z ustawą zasadniczą. Nie można jednak pozbawiać wysokich świadczeń członków WRON za okres sprzed wprowadzenia stanu wojennego - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Paliwa na stacjach coraz lepszej jakości

25.2.2010

Jedynie 3 proc. stacji skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2009 roku oferowało benzynę i olej napędowy nie spełniające norm jakościowych. Rok wcześniej było to 4,2 proc. - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

SKOK-i zapłacą za wprowadzanie w błąd?

25.2.2010

Kampania reklamowa SKOK-ów sugerowała, że kasy nie inwestują pieniędzy klientów w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe. Tymczasem zarówno Kasa Krajowa SKOK, jak i same SKOK-i mogą inwestować w niektóre przedsięwzięcia, które niosą ze sobą ryzyko - uznał Urząd Ochrony Konkurencji (...)

Wypłaty skazańców pójdą w górę

24.2.2010

Ustalenie pensji więźnia na poziomie co najmniej połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia jest niezgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Nagrywanie rozpraw usprawni pracę sądów

24.2.2010

Protokolanci zostaną zastąpieni przez sprzęt audio-wideo. Wprowadzenie nowoczesnych technologii na sale sądów ma poprawić jakość postępowania i znacznie skrócić czas trwania rozprawy.

Polska tuszowała loty CIA do Szyman

23.2.2010

Na terenie Polski lądowały samoloty CIA transportujące więźniów podejrzanych przez władze amerykańskie o działalność terrorystyczną - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Lewica chce przyśpieszyć in vitro

23.2.2010

Grzegorz Napieralski wysłał do marszałka Sejmu pismo z prośbą o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o in vitro. Sojusz zebrał blisko 20 tys. podpisów pod apelem w tej sprawie.

Charytatywny SMS zwolniony z podatku

22.2.2010

Rząd postanowił rozwiązać kwestię podatku VAT od esemesów wysyłanych na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Ministerstwo Finansów przygotowało już listę warunków, które muszą być spełnione, aby cała wartość sms-a trafiła na konto organizacji.

Pozwolenie na broń dla każdego Polaka?

19.2.2010

Wystarczy skończyć 21 lat, być zameldowanym na terenie Polski, pokazać zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne, wykazać się zdrowiem psychicznym oraz zdać egzaminy - jeżeli spełnimy te warunki, to dostaniemy pozwolenie na posiadanie broni.

Sejm nie zagłosuje nad zakazem palenia

19.2.2010

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu posłowie mieli zdecydować o kształcie ustawy antytytoniowej. Dokument może wprowadzić zakaz palenia we wszystkich lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. W łagodniejszej wersji pozostawi właścicielom wybór, czy w restauracji wolno, czy nie wolno palić.

Sejmowa debata o parytecie rozpoczęta

18.2.2010

Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, który ma zapewnić kobietom 50-procentowy udział na listach wyborczych. Parytety stanowią jeden z podstawowych mechanizmów demokracji - przekonują autorzy projektu.

Rząd rezygnuje z blokowania internetu?

18.2.2010

Z nowej wersji projektu ustawy o grach hazardowych znikną zapisy dotyczące utworzenia rejestru stron i usług niedozwolonych - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Telefony na kartę jak abonamentowe

17.2.2010

Zmiana definicji abonenta daje posiadaczom telefonów na kartę nowe uprawnienia. Jeżeli zechcą z nich skorzystać będą musieli zdradzić operatorom swoje dane osobowe.

Więcej skazanych założy elektroniczną bransoletę

17.2.2010

Skazańcy z wyrokiem do 1 roku pozbawienia wolności zostaną objęci systemem dozoru elektronicznego (SDE). Dotychczas mogą z niego korzystać jedynie osoby, wobec których sąd orzekł maksymalnie półroczną karę więzienia.

Parytety łamią 10 artykułów konstytucji

16.2.2010

Wprowadzenie parytetów na listach wyborczych jest sprzeczne z ustawą zasadniczą - przekonuje pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska. Jej zdaniem warto poszukać innych sposobów na zwiększenie aktywności kobiet w życiu publicznym.

Platforma skończy erę bezkarności parlamentarzystów?

15.2.2010

Ograniczenie immunitetu pozwoli wszcząć postępowanie karne wobec parlamentarzystów, w ławach poselskich zasiądzie o 160 posłów mniej, prezydenckie weto nie będzie blokować ustaw, lecz "skłaniać do refleksji" - zakłada projekt zmian w Konstytucji RP, przedstawiony przez Platformę Obywatelską.

Komornicy nie zdecydują o obniżeniu opłat?

12.2.2010

Posłowie nie zgadzają się na propozycję Senatu, aby dłużnik składał wniosek o obniżenie opłat za egzekucję bezpośrednio do komornika. To sądy powinny rozstrzygać o obniżeniu opłaty, a nie komornicy - twierdzą kluby parlamentarne.

Meldunek zostaje do 2014 roku

11.2.2010

Zastąpienie zameldowania obowiązkiem rejestracji nie zdobyło poparcia posłów z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Ustalona przez komisję data zniesienia meldunku spotkała się z krytyką klubów parlamentarnych.

Reaktywacja zabójstwa kwalifikowanego

11.2.2010

Nowela przywracająca kwalifikowany typ zabójstwa nie pozwoli na łagodzenie kar więzienia za najcięższe morderstwa oraz brutalne gwałty, które zakończyły się śmiercią ofiary.

Szpitale igrają ze zdrowiem pacjentów

11.2.2010

88 procent sprawdzonych zakładów opieki zdrowotnej wykorzystuje w badaniach rentgenowskich przestarzałe urządzenia, które nie gwarantują pacjentom bezpieczeństwa. Najstarsze z maszyn miały ponad 40 lat - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Sejm zdecyduje o całkowitym zakazie palenia?

10.2.2010

Nie będzie palenia w restauracjach, barach czy dyskotekach - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Za puszczenie dymka w takim miejscu będziemy płacić nawet 500 zł. Pomysł krytykują restauratorzy, którzy twierdzą, że zakaz przyczyni się do wzrostu bezrobocia.

Rząd zaostrzył prawo dla nowych kierowców

10.2.2010

Rada Ministrów przyjęła rozwiązania, które pozwolą odbierać młodym kierowcom prawo jazdy za trzy wykroczenia. Zgodnie z uchwalonymi przepisami wszyscy kierowcy wymienią krajowe prawa jazdy na dokumenty zgodnie z nowym wzorem unijnym.

Nienależnie pobrany abonament będzie zwracany

9.2.2010

Osoby, które zostały zwolnione z opłat radiowo-telewizyjnych, lecz wcześniej uiściły je "z góry", mogą liczyć na odzyskanie pieniędzy - wynika z nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.

Oświadczenia sposobem na zapchane urzędy

9.2.2010

Urodzenie dziecka, niekaralność czy datę urodzenia potwierdzimy własnoręcznie sporządzonym oświadczeniem. Jeżeli podamy nieprawdziwe dane, to możemy skończyć w więzieniu.

Umorzenia w sprawie Blidy

9.2.2010

Nie było nacisków na prokuratorów prowadzących śledztwo dotyczące śmierci Barbary Blidy - uznała łódzka Prokuratura Okręgowa.

Dziennikarze zwolnieni z autoryzacji wywiadów?

9.2.2010

Dopuszczalne będzie opublikowanie wywiadu bez zgody rozmówcy. Blogi internetowe nie będą zaliczane do grona prasy i pozostaną poza obowiązkową rejestracją - zakłada nowelizacja prawa prasowego.

Młodzi kierowcy będą nadzorowani

8.2.2010

Osoba, która po raz pierwszy wyrobiła prawo jazdy, może stracić dokument za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Na motocykl wsiądziemy dopiero po ukończeniu 24 lat. Takie zmiany wprowadzi projekt ustawy o kierujących pojazdami, którym zajmie się (...)

Nie będzie grillowania na balkonach

8.2.2010

Zakaz rozpalania urządzeń do pieczenia i grillowania na balkonach, tarasach czy dachach budynków wprowadza rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Odmowa obrońcy przy przesłuchaniu niekonstytucyjna?

8.2.2010

Policja nie może odmówić przesłuchiwanej osobie - która jest podejrzana o popełnienie wykroczenia - dostępu do obrońcy na etapie czynności wyjaśniających. Taka praktyka jest sprzeczna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika