Luty Rok 2010 - Informacje

Nowy rzecznik zajmie się dyskryminacją

26.2.2010

Rzecznik pomoże osobom dyskryminowanym ze względu na pochodzenie rasowe, narodowo-etniczne, wyznaniowe, światopoglądowe, wiek oraz orientację seksualną - zakłada projekt ustawy o Rzeczniku do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji, który trafił właśnie do Sejmu.

Emerytury esbeków nie będą wyższe

25.2.2010

Obniżenie emerytur byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa jest zgodne z ustawą zasadniczą. Nie można jednak pozbawiać wysokich świadczeń członków WRON za okres sprzed wprowadzenia stanu wojennego - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Paliwa na stacjach coraz lepszej jakości

25.2.2010

Jedynie 3 proc. stacji skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2009 roku oferowało benzynę i olej napędowy nie spełniające norm jakościowych. Rok wcześniej było to 4,2 proc. - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

SKOK-i zapłacą za wprowadzanie w błąd?

25.2.2010

Kampania reklamowa SKOK-ów sugerowała, że kasy nie inwestują pieniędzy klientów w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe. Tymczasem zarówno Kasa Krajowa SKOK, jak i same SKOK-i mogą inwestować w niektóre przedsięwzięcia, które niosą ze sobą ryzyko - uznał Urząd Ochrony Konkurencji (...)

Wypłaty skazańców pójdą w górę

24.2.2010

Ustalenie pensji więźnia na poziomie co najmniej połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia jest niezgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Nagrywanie rozpraw usprawni pracę sądów

24.2.2010

Protokolanci zostaną zastąpieni przez sprzęt audio-wideo. Wprowadzenie nowoczesnych technologii na sale sądów ma poprawić jakość postępowania i znacznie skrócić czas trwania rozprawy.

Polska tuszowała loty CIA do Szyman

23.2.2010

Na terenie Polski lądowały samoloty CIA transportujące więźniów podejrzanych przez władze amerykańskie o działalność terrorystyczną - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Lewica chce przyśpieszyć in vitro

23.2.2010

Grzegorz Napieralski wysłał do marszałka Sejmu pismo z prośbą o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o in vitro. Sojusz zebrał blisko 20 tys. podpisów pod apelem w tej sprawie.

Charytatywny SMS zwolniony z podatku

22.2.2010

Rząd postanowił rozwiązać kwestię podatku VAT od esemesów wysyłanych na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Ministerstwo Finansów przygotowało już listę warunków, które muszą być spełnione, aby cała wartość sms-a trafiła na konto organizacji.

Pozwolenie na broń dla każdego Polaka?

19.2.2010

Wystarczy skończyć 21 lat, być zameldowanym na terenie Polski, pokazać zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne, wykazać się zdrowiem psychicznym oraz zdać egzaminy - jeżeli spełnimy te warunki, to dostaniemy pozwolenie na posiadanie broni.

Sejm nie zagłosuje nad zakazem palenia

19.2.2010

Podczas dzisiejszych obrad Sejmu posłowie mieli zdecydować o kształcie ustawy antytytoniowej. Dokument może wprowadzić zakaz palenia we wszystkich lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. W łagodniejszej wersji pozostawi właścicielom wybór, czy w restauracji wolno, czy nie wolno palić.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika