Płatne bezrobotne nawet po umowie o dzieło?
26.2.2010
Wprowadzenie osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło w krąg uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych ma kosztować państwo 400 mln złotych.
26.2.2010
Wprowadzenie osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło w krąg uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych ma kosztować państwo 400 mln złotych.
26.2.2010
Rzecznik pomoże osobom dyskryminowanym ze względu na pochodzenie rasowe, narodowo-etniczne, wyznaniowe, światopoglądowe, wiek oraz orientację seksualną - zakłada projekt ustawy o Rzeczniku do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji, który trafił właśnie do Sejmu.
25.2.2010
Obniżenie emerytur byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa jest zgodne z ustawą zasadniczą. Nie można jednak pozbawiać wysokich świadczeń członków WRON za okres sprzed wprowadzenia stanu wojennego - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
25.2.2010
Jedynie 3 proc. stacji skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2009 roku oferowało benzynę i olej napędowy nie spełniające norm jakościowych. Rok wcześniej było to 4,2 proc. - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
25.2.2010
Kampania reklamowa SKOK-ów sugerowała, że kasy nie inwestują pieniędzy klientów w jakiekolwiek ryzykowne instrumenty finansowe. Tymczasem zarówno Kasa Krajowa SKOK, jak i same SKOK-i mogą inwestować w niektóre przedsięwzięcia, które niosą ze sobą ryzyko - uznał Urząd Ochrony Konkurencji (...)
24.2.2010
Według Lecha Kaczyńskiego zastrzeżenia wobec szefa MSZ nie zmieniły się od 2007 roku. Wtedy prezydent mówił o nich premierowi.
24.2.2010
Ustalenie pensji więźnia na poziomie co najmniej połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia jest niezgodne z ustawą zasadniczą - orzekł Trybunał Konstytucyjny.
24.2.2010
Protokolanci zostaną zastąpieni przez sprzęt audio-wideo. Wprowadzenie nowoczesnych technologii na sale sądów ma poprawić jakość postępowania i znacznie skrócić czas trwania rozprawy.
23.2.2010
Na terenie Polski lądowały samoloty CIA transportujące więźniów podejrzanych przez władze amerykańskie o działalność terrorystyczną - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
23.2.2010
Grzegorz Napieralski wysłał do marszałka Sejmu pismo z prośbą o przyspieszenie prac nad projektem ustawy o in vitro. Sojusz zebrał blisko 20 tys. podpisów pod apelem w tej sprawie.
22.2.2010
Wnioski o wpisanie na listę nierzetelnych dłużników będą mogły składać osoby fizyczne. Wystarczy 200 złotych długu, by znaleźć się na takiej liście.
22.2.2010
Rząd postanowił rozwiązać kwestię podatku VAT od esemesów wysyłanych na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Ministerstwo Finansów przygotowało już listę warunków, które muszą być spełnione, aby cała wartość sms-a trafiła na konto organizacji.
19.2.2010
Wystarczy skończyć 21 lat, być zameldowanym na terenie Polski, pokazać zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo umyślne, wykazać się zdrowiem psychicznym oraz zdać egzaminy - jeżeli spełnimy te warunki, to dostaniemy pozwolenie na posiadanie broni.
19.2.2010
Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie miała obowiązku informowania firm o planowanej kontroli.
19.2.2010
Podczas dzisiejszych obrad Sejmu posłowie mieli zdecydować o kształcie ustawy antytytoniowej. Dokument może wprowadzić zakaz palenia we wszystkich lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. W łagodniejszej wersji pozostawi właścicielom wybór, czy w restauracji wolno, czy nie wolno palić.
18.2.2010
Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, który ma zapewnić kobietom 50-procentowy udział na listach wyborczych. Parytety stanowią jeden z podstawowych mechanizmów demokracji - przekonują autorzy projektu.
18.2.2010
Z nowej wersji projektu ustawy o grach hazardowych znikną zapisy dotyczące utworzenia rejestru stron i usług niedozwolonych - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
17.2.2010
Zapewnieniem bezpieczeństwa w pociągach i na obszarze kolejowym zajmie się nowa Policja Kolejowa. Formacja będzie miała większe uprawnienia niż "Sokiści".
17.2.2010
Zmiana definicji abonenta daje posiadaczom telefonów na kartę nowe uprawnienia. Jeżeli zechcą z nich skorzystać będą musieli zdradzić operatorom swoje dane osobowe.
17.2.2010
Skazańcy z wyrokiem do 1 roku pozbawienia wolności zostaną objęci systemem dozoru elektronicznego (SDE). Dotychczas mogą z niego korzystać jedynie osoby, wobec których sąd orzekł maksymalnie półroczną karę więzienia.
16.2.2010
Wprowadzenie parytetów na listach wyborczych jest sprzeczne z ustawą zasadniczą - przekonuje pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbieta Radziszewska. Jej zdaniem warto poszukać innych sposobów na zwiększenie aktywności kobiet w życiu publicznym.
15.2.2010
Ministerstwo Sprawiedliwości nie podejmie działań, które zwiększyłyby ochronę prawną dla kursantów nauki jazdy.
15.2.2010
Ograniczenie immunitetu pozwoli wszcząć postępowanie karne wobec parlamentarzystów, w ławach poselskich zasiądzie o 160 posłów mniej, prezydenckie weto nie będzie blokować ustaw, lecz "skłaniać do refleksji" - zakłada projekt zmian w Konstytucji RP, przedstawiony przez Platformę Obywatelską.
12.2.2010
Posłowie nie zgadzają się na propozycję Senatu, aby dłużnik składał wniosek o obniżenie opłat za egzekucję bezpośrednio do komornika. To sądy powinny rozstrzygać o obniżeniu opłaty, a nie komornicy - twierdzą kluby parlamentarne.
12.2.2010
Komisja Infrastruktury nie chce, by gminy wydawały pozwolenia na budowę domu i zapowiada odrzucenie zaproponowanych przez "Przyjazne Państwo" zmian w prawie budowlanym.
11.2.2010
Zastąpienie zameldowania obowiązkiem rejestracji nie zdobyło poparcia posłów z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Ustalona przez komisję data zniesienia meldunku spotkała się z krytyką klubów parlamentarnych.
11.2.2010
Nowela przywracająca kwalifikowany typ zabójstwa nie pozwoli na łagodzenie kar więzienia za najcięższe morderstwa oraz brutalne gwałty, które zakończyły się śmiercią ofiary.
11.2.2010
Sejm wznowił prace nad obywatelskim projektem ustawy, który zakłada przywrócenie 49 procentowej ulgi dla uczniów i studentów na przejazdy komunikacją publiczną.
11.2.2010
88 procent sprawdzonych zakładów opieki zdrowotnej wykorzystuje w badaniach rentgenowskich przestarzałe urządzenia, które nie gwarantują pacjentom bezpieczeństwa. Najstarsze z maszyn miały ponad 40 lat - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.
10.2.2010
Nie będzie palenia w restauracjach, barach czy dyskotekach - zapowiada Ministerstwo Zdrowia. Za puszczenie dymka w takim miejscu będziemy płacić nawet 500 zł. Pomysł krytykują restauratorzy, którzy twierdzą, że zakaz przyczyni się do wzrostu bezrobocia.
10.2.2010
Rada Ministrów przyjęła rozwiązania, które pozwolą odbierać młodym kierowcom prawo jazdy za trzy wykroczenia. Zgodnie z uchwalonymi przepisami wszyscy kierowcy wymienią krajowe prawa jazdy na dokumenty zgodnie z nowym wzorem unijnym.
10.2.2010
Polscy żołnierze będą mogli używać broni palnej w innym celu niż samoobrona, np. by przeciwdziałać zamachom terrorystycznym.
9.2.2010
Osoby, które zostały zwolnione z opłat radiowo-telewizyjnych, lecz wcześniej uiściły je "z góry", mogą liczyć na odzyskanie pieniędzy - wynika z nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.
9.2.2010
Urodzenie dziecka, niekaralność czy datę urodzenia potwierdzimy własnoręcznie sporządzonym oświadczeniem. Jeżeli podamy nieprawdziwe dane, to możemy skończyć w więzieniu.
9.2.2010
Nie było nacisków na prokuratorów prowadzących śledztwo dotyczące śmierci Barbary Blidy - uznała łódzka Prokuratura Okręgowa.
9.2.2010
Dopuszczalne będzie opublikowanie wywiadu bez zgody rozmówcy. Blogi internetowe nie będą zaliczane do grona prasy i pozostaną poza obowiązkową rejestracją - zakłada nowelizacja prawa prasowego.
8.2.2010
Osoba, która po raz pierwszy wyrobiła prawo jazdy, może stracić dokument za trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Na motocykl wsiądziemy dopiero po ukończeniu 24 lat. Takie zmiany wprowadzi projekt ustawy o kierujących pojazdami, którym zajmie się (...)
8.2.2010
Zakaz rozpalania urządzeń do pieczenia i grillowania na balkonach, tarasach czy dachach budynków wprowadza rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
8.2.2010
Policja nie może odmówić przesłuchiwanej osobie - która jest podejrzana o popełnienie wykroczenia - dostępu do obrońcy na etapie czynności wyjaśniających. Taka praktyka jest sprzeczna z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej - twierdzi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
5.2.2010
Senatorowie zdecydowali, ze to nie sąd, a komornik zdecyduje o obniżce własnego wynagrodzenia.
Masz inne pytanie do prawnika?
Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zapytaj prawnika