Komornicy nie zdecydują o obniżeniu opłat?

Posłowie nie zgadzają się na propozycję Senatu, aby dłużnik składał wniosek o obniżenie opłat za egzekucję bezpośrednio do komornika. To sądy powinny rozstrzygać o obniżeniu opłaty, a nie komornicy - twierdzą kluby parlamentarne.

Podczas dzisiejszych obrad w Sejmie posłowie zagłosują nad poprawkami do nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

Dokument został uchwalony przez Sejm w styczniu tego roku. Zakładał, że dłużnik chcący obniżyć wysokość opłat, które pobiera komornik za egzekucję, kieruje wniosek w tej sprawie do sądu.

W zeszłym tygodniu nowelę rozpatrywali senatorowie, którzy wprowadzili do niej dwie poprawki: pierwszą o charakterze redakcyjnym, drugą - zmieniającą mechanizm obniżania wysokości opłat. Według niej wnioski nie byłyby kierowane do sądu, lecz do komornika, który sam decydowałby o „obcięciu" sobie wypłaty.

Senat przyjął, że komornik mógłby obniżyć sobie zarobki w szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek dłużnika. Według poprawki musiałby przy tym uwzględnić nakład pracy związany z egzekucją świadczenia lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów.

Dopiero odmowa komornika dokonania obniżenia opłaty - lub jej obniżenie w stopniu niesatysfakcjonującym dłużnika - pozwoliłoby złożyć wniosek w sądzie.

- Zdaniem Izby przyjęcie takiego rozwiązania pozwoli uniknąć sytuacji, w której sądy zostaną „zalane" sprawami w przedmiocie obniżenia opłaty stosunkowej pobieranej przez komornika - uzasadniał Senat.

Na takie rozwiązanie nie zgodziła się jednak Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która wnioskuje o odrzucenie poprawki. Zmiany Senatu nie zaakceptowali również posłowie i już wczoraj zapowiadali, że będą głosować za jej odrzuceniem.

Wojciech Wilk mówił, że Platforma Obywatelska jest przeciwko obniżaniu opłat przez komorników.

Takie samo stanowisko przyjął klub Prawa i Sprawiedliwości. - Mój klub będzie głosował tak, jak rekomenduje komisja - mówiła w Sejmie posłanka Iwona Arent.

- Nie można być sędzią we własnej sprawie. Nie znam takiej osoby, która by dobrowolnie i z chęcią chciała sobie obniżyć wynagrodzenie - dodawała przedstawicielka PiS.

Głosowanie zgodne z rekomendacją komisji zapowiedziała również Lewica. Według Jarosława Matwiejuka poprawka Senatu wcale nie spowoduje odciążenia sądów.

- Wydaje nam się, że nadal sądy będą się tymi sprawami zajmowały, a jedynie nastąpi przedłużenie procedowania - mówił Matwiejuk. - Bo przecież wprowadzenie do postępowania w sprawie wysokości opłaty po drodze jeszcze komornika nic innego nie przyniesie jak tylko przedłużenie postępowania - dodawał.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ghostcat 2012-02-12 15:40:59

    Poprawka senatorów jest nieracjonalna. Całe szczęście posłowie zamierzają ją odrzucić - popieram!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika