Czerwiec Rok 2010 - Informacje

Pozew grupowy powodzian będzie precedensem

30.6.2010

W ciągu tygodnia poszkodowani mają przesłać adwokatom dokumenty, które zaważą na podjęciu decyzji o przygotowaniu pozwu. Eksperci wskazują, że będzie to sprawa niezwykle skomplikowana i precedensowa.

Zróżnicowanie wieku emerytalnego dyskryminuje kobiety?

29.6.2010

Niższy wiek emerytalny dla kobiet powoduje nie tylko to, że pobierają one mniejsze niż mężczyźni świadczenia. Nabycie uprawnień emerytalnych w wieku 60 lat może być traktowane jako uzasadniona przyczyna zwolnienia z pracy.

Piraci drogowi nie ominą mandatów

25.6.2010

Nadzór nad urządzeniami rejestrującymi przekroczenie prędkości obejmie Inspekcja Transportu Drogowego. Ma to zwiększyć skuteczność karania kierowców łamiących przepisy - wynika z projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

24.6.2010

Chcesz wybrać prezydenta w drugiej turze poza miejscem stałego zamieszkania? Masz ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców w miejscu, w którym przebywasz. Dziś mija również termin na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika.

Sędziowie nie chcą być oceniani

23.6.2010

Środowisko sędziowskie apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych. W otwartym liście sędziowie skrytykowali pomysł wprowadzenia powszechnych ocen okresowych.

Definicja korupcji zostanie zlikwidowana

23.6.2010

Według Trybunału Konstytucyjnego definicja korupcji - zawarta w ustawie o CBA - jest zbyt szeroka i skomplikowana oraz godzi w swobodę działalności gospodarczej. Sędziowie podważyli również przepisy o gromadzeniu przez CBA tzw. danych wrażliwych.

Za umorzony czynsz nie zapłacimy podatku

21.6.2010

Umorzony czynsz jest dla lokatora przychodem z innych źródeł. Oznacza to, że należy się z niego rozliczyć z fiskusem. Klub Poselski Lewica chce to zmienić.

Za uderzenie dziecka pójdziesz na terapię

18.6.2010

Pełniący obowiązki prezydenta Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument zacznie obowiązywać w sierpniu tego roku.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika