Czerwiec Rok 2010 - Informacje

Pozew grupowy powodzian będzie precedensem

30.6.2010

W ciągu tygodnia poszkodowani mają przesłać adwokatom dokumenty, które zaważą na podjęciu decyzji o przygotowaniu pozwu. Eksperci wskazują, że będzie to sprawa niezwykle skomplikowana i precedensowa.

Zróżnicowanie wieku emerytalnego dyskryminuje kobiety?

29.6.2010

Niższy wiek emerytalny dla kobiet powoduje nie tylko to, że pobierają one mniejsze niż mężczyźni świadczenia. Nabycie uprawnień emerytalnych w wieku 60 lat może być traktowane jako uzasadniona przyczyna zwolnienia z pracy.

Piraci drogowi nie ominą mandatów

25.6.2010

Nadzór nad urządzeniami rejestrującymi przekroczenie prędkości obejmie Inspekcja Transportu Drogowego. Ma to zwiększyć skuteczność karania kierowców łamiących przepisy - wynika z projektu nowelizacji prawa o ruchu drogowym.

Ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

24.6.2010

Chcesz wybrać prezydenta w drugiej turze poza miejscem stałego zamieszkania? Masz ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców w miejscu, w którym przebywasz. Dziś mija również termin na złożenie wniosku o głosowanie przez pełnomocnika.

Sędziowie nie chcą być oceniani

23.6.2010

Środowisko sędziowskie apeluje o wstrzymanie prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych. W otwartym liście sędziowie skrytykowali pomysł wprowadzenia powszechnych ocen okresowych.

Definicja korupcji zostanie zlikwidowana

23.6.2010

Według Trybunału Konstytucyjnego definicja korupcji - zawarta w ustawie o CBA - jest zbyt szeroka i skomplikowana oraz godzi w swobodę działalności gospodarczej. Sędziowie podważyli również przepisy o gromadzeniu przez CBA tzw. danych wrażliwych.

Za umorzony czynsz nie zapłacimy podatku

21.6.2010

Umorzony czynsz jest dla lokatora przychodem z innych źródeł. Oznacza to, że należy się z niego rozliczyć z fiskusem. Klub Poselski Lewica chce to zmienić.

Za uderzenie dziecka pójdziesz na terapię

18.6.2010

Pełniący obowiązki prezydenta Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Dokument zacznie obowiązywać w sierpniu tego roku.

Wybory na urlopie? Weź dzisiaj zaświadczenie

18.6.2010

Osoby wyjeżdżające na weekend mogą zagłosować na prezydenta w dowolnym miejscu na terenie kraju. Aby to zrobić, muszą odebrać dzisiaj z urzędu gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Od soboty, aż do zakończenia głosowania w niedzielę, będzie trwać cisza wyborcza.

Przedszkola muszą wydać maluchom cenzurki

17.6.2010

Informacja o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej jest wydawana wyłącznie rodzicom, którzy samodzielnie mogą zdecydować o przekazaniu jej szkole ? poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Księgi wieczyste przejrzymy on-line

17.6.2010

Publiczny, bezpłatny i powszechny dostęp do przeglądania ksiąg wieczystych w postaci elektronicznej umożliwiło nam Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kreska na świadectwie dyskryminuje niewierzących

16.6.2010

Brak oceny z religii/etyki na świadectwie wskazuje na brak afiliacji religijnej. Nie dając uczniom lekcji z etyki polskie szkoły dyskryminują te osoby, które nie uczęszczają na zajęcia "z wiary" - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Można obniżać wypłaty komorników

15.6.2010

Dłużnik będzie mógł złożyć wniosek o zmniejszenie opłaty komorniczej. Sąd rozpatrzy żądanie biorąc pod uwagę nakład pracy komornika i sytuację majątkową dłużnika oraz jego dochody.

Wakacje ważniejsze od wyborów prezydenckich?

15.6.2010

Tylko 6 proc. młodych wyborców przedkłada udział w głosowaniu nad letni wypoczynek. Wielu Polaków może ponadto spóźnić się na wybory, ponieważ sądzą, że lokale będą otwarte do godz. 22.

Ostatnia chwila na wybór lokalu wyborczego!

15.6.2010

Dzisiaj mija termin dopisywania się do spisu wyborców w wybranym obwodzie przez osoby niepełnosprawne. Do piątku każdy z nas może jeszcze pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania.

Reklamy nie naruszą naszego spokoju

14.6.2010

Od dziś wszystkie reklamy w telewizji i radiu nie mogą być głośniejsze niż poprzedzające je programy. Za złamanie tej reguły nadawca zapłaci wysoką grzywnę.

Każdy wpisze dłużnika na czarną listę

14.6.2010

Wnioski o wpisanie na listę nierzetelnych dłużników mogą od dzisiaj składać nie tylko przedsiębiorcy, lecz również osoby prywatne. Wystarczy 200 złotych długu, by znaleźć się na takiej liście.

Posłowie pozwolili deptać trawniki

11.6.2010

Nie będzie już kar za deptanie trawników w parkach i terenach przeznaczonych do rekreacji. Za niszczenie roślinności nadal będziemy mogli jednak otrzymać mandat.

Wysokie kary za obrazę prezydenta łamią konstytucję

10.6.2010

Kara trzech lat pozbawienia wolności za obrażenie prezydenta wcale nie nauczy Polaków szacunku dla osób reprezentujących państwo. Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka prowadzenie postępowań karnych w takich sprawach przynosi raczej odwrotny skutek.

Łatwiej o kredyt na naukę

8.6.2010

Ubodzy studenci nie będą musieli szukać żyranta kredytu. Jeżeli dochód w rodzinie nie przekracza 600 zł na osobę, to za pożyczkę w całości poręczy skarb państwa.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika