Rozpoczyna się oddłużanie PKP
Rząd przyjął projekt oddłużania Kolei Państwowych. Aktualnie zadłużenie sięga prawie 6 mld złotych i jeśli nic się nie zmieni będzie wzrastać. PKP S.A. emitowała także obligacje, z których środki już w tym roku będą musiały być częściowo wypłacone. Brak wsparcia państwa mógłby znacząco osłabić, już mocno nadwyrężoną kondycję finansową spółki.
Skarb Państwa za środki z Funduszu Kolejowego ma wykupić od PKP S.A. akcje PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. oraz udziały w spółce Przewozy Regionalne S.A. Ta inwestycja ma znacząco wzmocnić finansowo PKP S.A., gdyż zyska środki na spłatę zadłużenia i zostanie jej przywrócona płynność finansowa.
Rząd przyjął także propozycję zmian ustaw o Funduszu Kolejowym oraz o ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych Polskie Koleje Państwowe.
Wszystkie działania mają na celu uniezależnienie Polskich Linii Kolejowych S.A. i wydzielenie jej z grupy oraz poprawę sytuacji finansowej Przewozów Regionalnych S.A.
Skąd środki na inwestycje? Kasę Funduszu Kolejowego mają zasilić zyski z opłaty paliwowej - w tym z opłaty paliwowej ma być przeznaczone na zakup akcji ok. 500 mln złotych. Innymi słowy zapłacą wszyscy kierowcy.
Pojawiają się oczywiście głosy krytyczne, iż PKP S.A. źle zarządza swoim majątkiem (który jest faktycznie bardzo duży, gdyż wchodzą w jego skład m. in. nieruchomości w centrach największych miast). Eksperci twierdzą także, iż nie wykorzystano szansy na sprzedaż nieruchomości w okresie, kiedy popyt na kupno był bardzo duży.
Czy po przeprowadzonym programie oddłużania skończą się wszystkie problemy PKP? Wszyscy na to liczą, jednakże najbardziej podróżni, codziennie przemierzający kilometry koleją. W ciągu pięciu lat wszystko ma się zmienić. Czy jednak rzeczywiście doczekamy tych czasów, kiedy na dworcach będzie czysto i przyjemnie i kiedy nie będziemy musieli czekać godzinami na spóźniające się pociągi? Kiedy podróż będzie trwała tyle ile powinna trwać a warunki w jakich będziemy podróżować będą komfortowe? Bo przecież za to płacimy.
e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?