Rozłożenie długu na raty przez wierzyciela

Pytanie:

"Czy można pertraktować z wierzycielami o rozłożenie na raty długu i zaniechanie przez niego pobierania odsetek od kwoty sporu? Jeżeli można, to na podstawie jakich artykułów prawnych i jak napisać takie pismo do wierzyciela? Czy można prosić o rozłożenie na raty długu i odstąpienie od odsetek po Nakazie Zapłaty wydanym przez Sąd i wszczęciu egzekucji komorniczej? Do kogo się w takim przypadku zwrócić, do wierzyciela czy do komornika? "

Odpowiedź prawnika: Rozłożenie długu na raty przez wierzyciela

Oczywiście dopuszczalne jest wnioskowanie o rozłożenie wierzytelności na raty i o odroczenie terminu jej spłaty. Zasadnicze znaczenie ma tutaj wola wierzyciela, a żadne przepisy prawa nie wchodzą tu w grę (tzn. nie sposób się na żadne powołać). Pozostaje tu wolna wola wierzyciela. Niekiedy będzie on zainteresowany rozłożeniem spłaty na raty, aby uzyskać - choć w dłuższym terminie - całość świadczenia mu należnego. Podobna sytuacja dotyczy postępowania egzekucyjnego. Wówczas tylko wierzyciel może wstrzymać egzekucję i tylko on władny jest rozpatrzyć wniosek dłużnika.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • monika79 2013-05-17 09:20:57

    Tak rozumiem ale czy wierzyciel ma możliwość odstąpienia od pobrania odsetek i czy można spłacić samą należność główną jeżeli tak to jak napisać takie pismo

  • rafal 2012-12-28 09:35:25

    jak napisac takie pismo do wierzyciela o rozłożenie długu na raty


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika