Pierwsze rodziny ofiar dostały po 40 tys. złotych
Rządowa pomoc finansowa dla osób, które straciły swoich bliskich w tragedii smoleńskiej, trafiła już do 45 rodzin. Na zasiłki państwo przeznaczy łącznie ponad 3,8 mln złotych.
Wojewodowie nawiązali kontakt ze wszystkimi rodzinami. Dysponują środkami finansowymi, które przekazują na bieżąco rodzinom.
- Rodziny sukcesywnie podają numery kont, na które przekazywane są zasiłki. Pomoc jest udzielana w sposób i w terminie zgodnym z życzeniem rodziny: na konto bankowe lub do rąk własnych. Każda z rodzin otrzymuje 40 tys. złotych – poinformowała Małgorzata Woźniak, rzeczniczka MSWiA.
Zasiłki są przyznawane na podstawie uchwały Rady Ministrów z 12 kwietnia 2010 r. Dokument został przyjęty drogą korespondencyjną. Wynikało to z niekwestionowanej potrzeby jak najszybszego udzielenia wsparcia rodzinom osób tragicznie zmarłych w katastrofie.
Premier Donald Tusk podpisał również uchwałę, na mocy której rząd przeznaczył 20 mln zł na sfinansowanie uroczystości pogrzebowych oraz kosztów związanych z pochówkiem osób tragicznie zmarłych pod Smoleńskiem.
Rząd zapowiedział również, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów będzie rozpatrywać wnioski dotyczące przyznania rent specjalnych dla rodzin ofiar. Pieniądze będą przyznawane na podstawie art. 82 pkt 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Osobne świadczenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wypłacane są przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
ZUS powołał koordynatorów, których zadaniem jest ułatwianie wypełniania formalności związanych z wypłatą świadczeń po śmierci ofiar katastrofy.
Prezes ZUS polecił również swoim podwładnym, aby otaczali szczególną troską wszystkich członków rodzin zmarłych, którzy zgłoszą się w sprawie wypłaty świadczeń.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przyznać członkom rodzin następujące świadczenia: rentę rodzinną, jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy oraz zasiłek pogrzebowy.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?