Mężczyźni nie wiedzą o urlopie ojcowskim

Tylko co sześćdziesiąty świeżo upieczony ojciec prosi szefa o siedem dni urlopu na wychowanie dziecka. Mężczyźni nie wiedzą, że takie prawo im przysługuje.

Od 1 stycznia 2010 roku każdy mężczyzna, który został ojcem, może skorzystać z 7 dodatkowych dni wolnego.

Szef nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. Aby z niego skorzystać, wystarczy najpóźniej tydzień przed planowanym rozpoczęciem wolnego złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek. Ojcowie muszą ponadto pamiętać, że po skończeniu przez potomka 12 miesięcy prawo do urlopu przepadnie.

Wolne na wychowanie dziecka nie cieszy się jednak dużym zainteresowaniem wśród mężczyzn. Według portalu Menstream.pl mogło z niego skorzystać do tej pory około 10 tysięcy ojców, a więc co 60, któremu to prawo przysługuje lub przysługiwało.

Głównym powodem niewielkiego zainteresowania urlopem ojcowskim jest niewiedza. – Przepis jest nowy i mało kto wie o jego istnieniu. Z czasem jednak świadomość ojców w tym zakresie będzie rosła i tym samym dużo częściej będą oni korzystać z tych urlopów – twierdzi Ireneusz Dzierżęga, prezes stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka.

Czytaj więcej na portalu Menstream.pl.

Obserwuj nas na:

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: