Mężczyźni nie wiedzą o urlopie ojcowskim

Tylko co sześćdziesiąty świeżo upieczony ojciec prosi szefa o siedem dni urlopu na wychowanie dziecka. Mężczyźni nie wiedzą, że takie prawo im przysługuje.
Od 1 stycznia 2010 roku każdy mężczyzna, który został ojcem, może skorzystać z 7 dodatkowych dni wolnego.
Szef nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. Aby z niego skorzystać, wystarczy najpóźniej tydzień przed planowanym rozpoczęciem wolnego złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek. Ojcowie muszą ponadto pamiętać, że po skończeniu przez potomka 12 miesięcy prawo do urlopu przepadnie.
Wolne na wychowanie dziecka nie cieszy się jednak dużym zainteresowaniem wśród mężczyzn. Według portalu Menstream.pl mogło z niego skorzystać do tej pory około 10 tysięcy ojców, a więc co 60, któremu to prawo przysługuje lub przysługiwało.
Głównym powodem niewielkiego zainteresowania urlopem ojcowskim jest niewiedza. – Przepis jest nowy i mało kto wie o jego istnieniu. Z czasem jednak świadomość ojców w tym zakresie będzie rosła i tym samym dużo częściej będą oni korzystać z tych urlopów – twierdzi Ireneusz Dzierżęga, prezes stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka.
Czytaj więcej na portalu Menstream.pl.
Obserwuj nas na:
Potrzebujesz porady prawnej?
DODAJ KOMENTARZ
ZOBACZ TAKŻE:
-
19.5.2016
Urlop ojcowski - Kiedy przysługuje urlop ojcowski i w jakim wymiarze?
Pracownicy – ojcowie, mogą korzystać z urlopu ojcowskiego od 2010 roku. Instytucja ta została wprowadzona do Kodeksu pracy ustawą z dnia 6 grudnia 2008 roku o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz (...)
-
9.6.2018
Zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG
Od 30 kwietnia 2018 r. każdy przedsiębiorca wpisany do CEIDG ma możliwość zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej bezterminowo lub też na dowolny wskazany okres.
-
-
-
12.11.2012
Urlop wychowawczy - zasady przyznawania
Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wysokości od 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie i 31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, (...)
-
24.3.2016
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.
Pracodawca powinien zapewnić pracownicy wracającej po urlopie macierzyńskim możliwość powrotu na dotychczasowe miejsce pracy na dotychczasowych warunkach zatrudnienia co do miejsce oraz wynagrodzenia.
KOMENTARZE (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!