Nękanie SMS-ami i w sieci będzie przestępstwem
Co dziesiąty Polak stał się ofiarą stalkingu. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby uporczywe nękanie było przestępstwem. Dzisiaj resort przedstawi propozycje dotyczące karalności tego zjawiska.
Stalking będzie przestępstwem wpisanym do kodeksu karnego i ściganym przez policję. Na specjalnej konferencji resort sprawiedliwości przedstawi propozycje zmian w prawie, które pozwolą skutecznie chronić ofiary uporczywego nękania.
- Jest to bardzo dobra wiadomość. Uważam propozycję wpisania stalkingu do kodeksu karnego za jak najbardziej słuszną – przyznaje w rozmowie z e-prawnik.pl Radosław Pluciński, radca prawny wrocławskiego oddziału Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna.
Specjalista przypomina, że o olbrzymiej skali tego zjawiska świadczy m.in. to, że co dziesiąty Polak stał się ofiarą stalkingu.
- Osoby takie zmuszane są często do porzucenia pracy, czy zmiany miejsca zamieszkania. W dłuższym okresie nagabywania mogą powodować choroby i paraliżować normalne życie – wyjaśnia radca prawny z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
Co to właściwie jest stalking?
Nazwa ta pochodzi z angielskiego języka myśliwych i oznacza podchody oraz skradanie się w przypadku polowania na zwierzynę.
Jako zjawisko społeczne stalking ujawnia się przede wszystkim w ciągłym i zamierzonym nękaniu za pomocą SMS-ów, telefonów czy e-maili.
Stalking to również ciągłe przebywanie w pobliżu ofiary, śledzenie jej, bieganie i jazda za nią, czy uporczywe nawiązywanie kontaktów przez osoby trzecie, również w miejscu pracy.
Radosław Pluciński tłumaczy, że do objawów tego zjawiska należy zaliczyć ponadto niepożądane przesyłanie kwiatów, upominków, a także uporczywe pozostawianie wiadomości w drzwiach lub na samochodzie, czy dokonywanie niechcianych zamówień na adres ofiary.
- Wymienione przypadki muszą przekraczać normy zwyczajowo przyjęte, nie są przy tym istotne pojedyncze działania sprawcy, ale psychologiczny stosunek sprawcy i ofiary. Najważniejszym miernikiem stalkingu jest długotrwałość i częstotliwość działań sprawcy – wyjaśnia Pluciński.
Stalking w kodeksie karnym nie wystarczy?
Sprawców stalkingu można obecnie ścigać na podstawie art. 107 kodeksu wykroczeń, który mówi o tzw. złośliwym niepokojeniu. Wprowadzenie odpowiedniego zapisu w kodeksie karnym pozwoli natomiast na szersze określenie tego zjawiska już jako przestępstwa.
Ekspert z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy zwraca uwagę na to, że np. w Niemczech nie ograniczono się jedynie do wprowadzenia nowego przepisu do kodeksu karnego.
- W marcu 2007 roku wprowadzono tam specjalną ustawę antystalkingową, która reguluje kompleksowo tę problematykę. Przykładowo, portale społecznościowe i komunikatory pozwalają łatwo nawiązać kontakty z innymi osobami, z drugiej strony nie zdajemy sobie sprawy, że taka znajomość może skończyć się groźbami i nękaniem – mówi Pluciński.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?