Wolontariusz prezesem zarządu
Pytanie:
"Witam serdecznie! Zamierzam niedługo utworzyć wraz ze wspólnikiem Spółkę z o.o. Czy na stanowiska członków zarządu spółki, w tym prezesa zarządu, można powołać chętne osoby na zasadzie wolontariatu?"
Odpowiedź prawnika: Wolontariusz prezesem zarządu
Na wstępie wskazać należy na dwie odrębne stosunki prawne łączące członka zarządu ze spółką. Mianowicie chodzi tutaj o stosunek tzw. organizacyjny oraz stosunek pracy (lub odpowiedni stosunek cywilnoprawny). Stosunek organizacyjny wynika z powołania w drodze uchwały właściwego organu spółki. Osoby powołane do składu zarządu spółek kapitałowych - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjnej - przede wszystkim działają na podstawie powołania przez właściwy organ spółki (zgodnie z umową spółki lub statutem). W takim wypadku wykonują swoją funkcję wyłącznie na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. Podlegają ograniczeniom wynikającym z kodeksu spółek handlowych, z umowy spółki (lub ze statutu) oraz uchwał wspólników. Ponadto członkowie zarządu mogą (co nie oznacza, że muszą) być również pracownikami spółki lub też świadczyć na rzecz spółki usługi na podstawie innej umowy, np. umowy zlecenia, umowy o zarządzanie, umowy menadżerskiej, czy też umowy o pracę. Z rozważań powyższych wynika, iż członek zarządu nie musi być związany żadną umową (o pracę, zlecenia, menadżerska) ze spółką, choć z reguły tak bywa. Członek zarządu może wykonywać swoją funkcję nieodpłatnie lub odpłatnie. Zatem, gdyby Państwa zamierzeniem była sytuacja, aby członek zarządu działał nieodpłatnie, wystarczy powołać go na stanowisko zgodnie ze stosunkiem organizacyjnym, jednocześnie nie podpisując z nim żadnej innej umowy (o pracę, zlecenia, czy menadżerskiej). Pamiętać przy tym należy, iż dopuszcza się również przy sprawowaniu funkcji przez członka zarządu bez żadnej umowy wypłacanie wynagrodzenia ustalonego w uchwale (według uznania wspólników) o powołaniu członka zarządu – jedynie na gruncie stosunku organizacyjnego. Gdyby uchwała takiego postanowienia nie zawierała oraz gdyby z członkiem zarządu nie podpisano innej umowy, wówczas pełnić on będzie swoją funkcję nieodpłatnie.
Odnosząc się natomiast do umowy wolontariatu wskazać należy co następuje. Wolontariat uregulowany został w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2003 r. Nr 96 Poz. 873 z późn. zm.). Zgodnie z tą ustawą, jako wolontariusza rozumie się osobę fizyczną, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w tej ustawie. Następnie art. 42 ust. 1.ww. Ustawy wskazuje, iż wolontariusze mogą wykonywać świadczenia na rzecz określonych podmiotów. Wśród tych podmiotów ustawodawca wymienia m.in. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców i pracowników - w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej,
Z przepisów powyższych wprost wynika, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zawierać umowy o wolontariat wyłącznie w przypadku, gdyby nie działa w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczała całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczała zysku do podziału między swoich udziałowców i pracowników (innymi słowy prowadziła działalność pożytku publicznego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?