Sprzedaż udziału w spółce jawnej i zmiana nazwy

Pytanie:

"Zamierzam sprzedać swój udział w spółce jawnej, tworzonej przez 2 osoby fizyczne, na rzecz spółki z ograniczona odpowiedzialnością. Dotychczas nazwa spółki brzmiała AA -XX Spółka Jawna, tj. używała w firmie mojego nazwiska (XX). Obecnie Chcę sprzedać swój udział innemu przedsiębiorstwu - spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Drugi ze wspólników (YY) nie chce użyczyć swego nazwiska firmie spółki, stąd pozostaje mi jedyna opcja użycia w firmie spółki jawnej nazwy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta nazywa się ZZZ Sp. z o.o. (uwzględniona w KRS nazwa skrócona). Jak w sytuacji takiej sprzedaży nazwać tę przekształconą spółkę jawną, by KRS nie odrzucił wniosku? Uważam, że firma powinna brzmieć \"AA-ZZZ Sp. z o.o. Spółka jawna\". Jak ewentualnie ta nazwa mogłaby brzmieć krócej? Jak wspomniałem, mój obecny wspólnik nie życzy sobie własnego nazwiska w firmie spółki jawnej."

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż udziału w spółce jawnej i zmiana nazwy

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż nie jest możliwe zbycie udziału wspólnika spółki jawnej. Kodeks spółek handlowych posługuje się w tej mierze inną konstrukcją prawną. O zbyciu udziałów można mówić w przypadku spółki z o.o. Aby przenieść prawa wspólnika spółki jawnej konieczne jest zawarcie z nabywcą tych praw umowy o przeniesienie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej, o czym mowa w art. 10 k.s.h. Skutkiem tej umowy jest wystąpienie jednego wspólnika ze spółki wraz z jednoczesnym przystąpieniem do niej innego wspólnika. Nowy wspólnik wchodzi przy tym w taką sytuację prawną, jaką miał występujący wspólnik.

Jeżeli taka umowa zostanie zawarta to zmieni się skład osoby spółki. W sytuacji, gdy występuje Pan ze spółki i tylko Pana nazwisko zostało zawarte w nazwie spółki to konieczna staje się zmiana firmy spółki. Zgodnie bowiem z art. 24 § 1 k.s.h.  Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”

W tym przypadku każda zmiana firmy spółki, nazwisk, imion wspólników czy firmy wspólnika będzie powodowała konieczność ich zgłoszenia do KRS – art. 26 § 1 pkt 1 i 3 w zw. z art. 26 § 2 k.s.h.

W kwestii nowego brzmienia firmy, uwzględniając fakt, iż Pana obecna wspólniczka nie życzy sobie, aby jej nazwisko znalazło się w nawie spółki koniecznym jest, aby firma wstępującej w Pana miejsce spółki z o.o. znalazła się w firmie spółki jawnej.

Zaproponowana przez Pana wersja nowej firmy spółki jawnej: "AA ZZZ Sp. z o.o. Spółka jawna" jest jak najbardziej prawidłowa z prawnego punktu widzenia. Niestety nie ma możliwości uniknięcia wskazania w firmie spółki jawnej nazwy przynajmniej jednego wspólnika. Jeżeli spółka nadal będzie dwuosobowa i Pani YY nie zgodzi się na umieszczenie jej nazwiska w nazwie spółki jawnej to nie ma innej możliwości jak wskazanie ZZZ sp. z o.o. nazwie spółki jawnej.

Jedyne możliwości regulacji dotyczą zatem dodatku „AA”. Może on zostać usunięty lub zmodyfikowany. Jeżeli jednak spółka działająca pod firmą AA XX Sp.j. zdołała zdobyć już pewną renomę i jest rozpoznawalna to zmiana firmy poprzez usunięcie dodatku „AA” będzie dla spółki niekorzystna.

Niestety prawo „firmowe” nie pozostawia w tej kwestii zbyt wielu możliwości wyboru.

Należy jednak wskazać na jeszcze inną ewentualność. Treść art. 438 § 1 kodeksu cywilnego. Przepis ten dopuszcza pozostawienie firmy spółki w niezmienionej postaci pod warunkiem, iż wyrazi Pan na to pisemną zgodę. Par. 1 [art. 438 k.c. – przyp. red] dotyczy utraty członkostwa przez wspólnika zarówno spółki kapitałowej, jak i osobowej. W jednej i drugiej nazwisko wspólnika może być umieszczone w firmie, z tym zastrzeżeniem że w spółkach osobowych nazwisko (nazwiska) wspólnika musi wchodzić w skład firmy. Przyczyna, z powodu której doszło do utraty członkostwa, jest obojętna (tak: Stanisław Dmowski w: Najnowsze wydanie:  Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga pierwsza. Część ogólna. Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 556).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika