Europejski Dzień Numeru 112

Zgodnie z deklaracją trzech unijnych instytucji - Rady UE, Parlamentu i Komisji Europejskiej 11 lutego 2009 został ustanowiony europejskim dniem numeru 112.

Europejski numer alarmowy 112, działający na terenie całej Unii Europejskiej, odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa obywateli. Europejski Telefon Alarmowy 112 jest w coraz większym stopniu podstawowym numerem, pod którym zgłaszane są prośby o udzielenie pomocy poszkodowanym.

Numer 112 - to jednolity europejski numer alarmowy, który działa we wszystkich państwach UE dla różnych rodzajów zagrożeń.

Numer 112 nie zastępuje krajowych numerów alarmowych, lecz uzupełnia istniejące numery gdziekolwiek jesteśmy w UE, tak więc każdy obywatel powinien zapisać go w swoim telefonie.

Porady prawne

Zdaniem Viviane Reding, europejskiej komisarz do spraw społeczeństwa informacyjnego i mediów, staranie o wprowadzenie jednolitego numeru alarmowego stało się jednym z priorytetów Komisji Europejskiej. Obywatele UE mają pierwszeństwo, a Unia Europejska musi im zagwarantować bezpieczeństwo w taki sam sposób, w jaki zagwarantowała im wolność podróżowania w 27 krajach.

Według komisarz Reding wspólny europejski numer alarmowy funkcjonuje w Europie, co jest ważnym rezultatem europejskiej współpracy, który pomoże Europejczykom w ich codziennym życiu.
- W ostatnich pięciu latach zakasaliśmy rękawy i ciężko pracowaliśmy ze wszystkimi krajami UE, aby upewnić się, że obywatele mogą używać numeru 112 zarówno ze stacjonarnego telefonu, jak i komórki. Mimo że czasem musieliśmy pogrozić rządom i wkroczyć na ścieżkę sądową, kiedy nie wykonywały one swoich powinności, robiliśmy to, zawsze mając na uwadze interesy obywateli UE. - powiedziała z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 komisarz Reding.

Komisja włączyła do swojej internetowej strony o 112 część poświęconą dzieciom. Celem jest, aby dzieci poznały numer 112 i jego przydatność poprzez zabawę.
Viviane Reding była pod wielkim wrażeniem czteroletniego chłopca z Polski, który w zeszłym roku otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Numeru Alarmowego za ocalenie życia swojej matki poprzez wykręcenie 112. Krystian Drozdek, trzylatek z Łodzi, w październiku 2007 r. uratował chorą matkę dzwoniąc na numer 112. Jego bohaterski czyn i obywatelska postawa zostały nagrodzone w czerwcu 2008 r. w Brukseli.

Jednak jest jeszcze wiele do zrobienia, badania przeprowadzone przez Komisję Europejską pokazują, że tylko 24% obywateli UE zna numer 112 jako numer alarmowy w całej UE.

Dzisiaj, 11 lutego Komisja Europejska obchodzi pierwszy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 wspólnie z Parlamentem Europejskim i czeską prezydencją w UE.

- Mam nadzieję, że dzień ten będzie prawdziwą pobudką dla organów państwowych we wszystkich 27 krajach UE. Wszyscy obywatele powinni być należycie poinformowani o 112, aby czuli się bezpiecznie, podróżując po UE - powiedziała m.in. Viviane Reding.

Aktualne informacje dotyczące działania Europejskiego Numeru Alarmowego 112 można znaleźć na stronie http://ec.europa.eu/information_society/activities/112/index_en.htm, w Polsce o pracach nad upowszechnieniem Numeru 112 informuje m.in. portal http://www.112.gov.pl/.

W dn. 3 listopada 2008 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona numerowi 112.

Spotkanie będące wspólną inicjatywą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Europejskiego Stowarzyszenia Numeru Alarmowego 112 (EENA) oraz grupy politycznej Parlamentu Europejskiego EPL-ED otworzył Podsekretarz Stanu w MSWiA Witold Drożdż.
- Spotykamy się w szczególnym momencie szeregu działań wdrożeniowych numeru 112 - legislacyjnych, organizacyjnych, a także technicznych. Jednym z priorytetów MSWiA i Rządu jest, aby Polska była w czołówce krajów zapewniających jak najlepszą obsługę numeru 112 - powiedział Minister Drożdż. Podkreślił też, że konferencja jest doskonałą okazją by przeprowadzić szeroką dyskusję o szansach, problemach i doświadczeniach innych państw związanych z numerem 112.

Założeniem Komisji Europejskiej jest aby, obok wspólnej flagi i waluty europejskiej, numer alarmowy 112 stał się charakterystycznym symbolem Unii Europejskiej.

W porównaniu z innymi krajami UE, Polska ma bardzo dobrą znajomość numeru 112, Niewątpliwie świadomość numeru 112 w Polsce nie byłaby tak duża, gdyby nie działania edukacyjne.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji traktuje upowszechnienie telefonu 112 jako jeden ze swoich priorytetów. 

Źródło: www.mswia.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika