Ministerstwo ułatwiło zbieranie datków przez internet
Od momentu uruchomienia portalu zbiórki.gov.pl, czyli od 18 lipca 2014 roku, zostało zgłoszonych prawie dwieście zbiórek publicznych. Na co zbierane są datki? Między innymi na pomoc niepełnosprawnym, na leczenie dzieci chorych na nowotwory, na ratowanie bezdomnych psów czy na wyprawkę szkolną dla uczniów z ubogich rodzin.
Do niedawna szczegółowe informacje o tym kto zbiera, jaki jest cel zbiórki oraz jak rozliczane są zebrane ofiary przechowywane były w segregatorach w urzędzie. Zmieniło się to wraz z wejściem w życie nowej ustawy i uruchomieniem portalu zbiórki.gov.pl.
Nowe przepisy mają ułatwić dobroczynność między innymi poprzez promowanie świadomego pomagania. Dzięki portalowi, zanim wrzucimy datek do puszki, możemy sprawdzić m.in. kim jest organizator zbiórki i na co dokładnie zbiera.
Po zakończeniu zbiórki każdy zainteresowany może skontrolować, ile udało się zebrać pieniędzy i jak zostały one rozdysponowane. Dzięki temu, każdy darczyńca może ocenić, czy jego wsparcie zostało dobrze spożytkowane.
Portal ma też wiele dodatkowych funkcji, które umożliwiają pozyskiwanie ciekawych informacji o zbiórkach. Korzystając z wyszukiwarki, można odszukać zbiórki o określonych cechach (np. takim samym celu), można też tworzyć wykresy i zestawienia.
Zmiany, które weszły w życie 18 lipca mają między innymi zwiększyć transparentność i ułatwić budowanie zaufania pomiędzy organizatorami zbiórek a darczyńcami. Jednak aby mogły spełnić swoją funkcję, informacja o nich musi dotrzeć do jak najszerszego grona zainteresowanych.
Dlatego przygotowaliśmy filmik, który opowiada o najważniejszych zmianach w prawie. Pokazuje on, że pomaganie może być naprawdę proste i że warto to robić świadomie. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych dobroczynnością do udostępniania go na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
[Źródło: MAC.gov.pl]
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?