Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustawa nie reguluje procedury zbierania głosów. Tym samym, nie jest konieczna obecność tej samej komisji skrutacyjnej w trakcie indywidualnego zbierania głosów, chyba że umowa stanowi inaczej.
Ustawa w żaden sposób nie wymaga, aby z zebrania wspólnoty sporządzano protokół (wymaga jedynie zaprotokołowania przez notariusza uchwały o zmianie sposobu zarządu nieruchomością). Jest to pewna czynność faktyczna, ułatwiająca późniejsze udowodnienie, jaki był przebieg zebrania i jakie podjęto uchwały (zob. wyrok Sądu Najwyższego z 16 października 2002 r., sygn. akt IV CKN 1351/00). W praktyce przyjmuje się, że protokoły podpisują przewodniczący zebrania i protokolant, jednak nie jest wykluczone przyjęcie innego rozwiązania. Podpisy w zasadzie powinny być złożone po zakończeniu zebrania, ponieważ indywidualne zbieranie głosów z definicji następuje już po jego zakończeniu. Problematyka ta może być jednak szczegółowo uregulowana przez właścicieli i wówczas będzie dla nich wiążąca.
Z kolei uchwała protokołowana przez notariusza powinna być podpisana przez przewodniczącego zgromadzenia i notariusza (art. 104 §2 ustawy Prawo o notariacie).