Posłowie przyjęli ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym
W ramach takiej umowy kredytowej bank lub inna instytucja będzie wypłacać właścicielowi nieruchomości kwotę kredytu jednorazowo w całości lub w ratach, a po jego śmierci ma prawo przejąć nieruchomość, o ile spadkobiercy nie spłacą kredytu wraz z odsetkami w ciągu 12 miesięcy od śmierci kredytobiorcy.
Jeżeli wartość nieruchomości przekroczy kwotę należności wobec banku, wypłaci on nadwyżkę spadkobiercom.
Nowe przepisy powstały z myślą o osobach starszych, które dzięki nim będą mogły uzyskać środki na bieżące potrzeby i poprawę standardu życia. Ustawa nie przewiduje jednak wprowadzenia limitu wieku.
Zgodnie z nowymi regulacjami, kredytobiorca pozostanie właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do nieruchomości i będzie mógł w niej mieszkać aż do chwili swojej śmierci.
Podstawą do ustalenia kwoty odwróconego kredytu hipotecznego ma być rynkowa wartość nieruchomości określona przez rzeczoznawcę majątkowego. W myśl ustawy, kredytobiorca będzie miał możliwość spłaty kredytu bezpośrednio w walucie, w której został zaciągnięty lub do której kursu jest indeksowany.
Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami kredytobiorca będzie mógł odstąpić od umowy odwróconej hipoteki bez podania przyczyny w terminie 30 dni od jej zawarcia. Kredytodawcą będą mogły być wyłącznie instytucje nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego lub w przypadku oddziałów banków zagranicznych - przez organ nadzorczy w kraju UE, w którym mieści się centrala. Teraz ustawa będzie przedmiotem prac Senatu.
źródło: sejm.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?