Prezydent wnioskuje do Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał zbada, czy nowelizacja nakładającą na Prezydenta obowiązek powołania sędziów do miesiąca od złożenia wniosku przez KRS jest konstytucyjna.

We wniosku skierowanym 30 kwietnia do Trybunału Konstytucyjnego, Prezydent zwraca się z prośbą o zbadanie zgodności art. 55 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.) w brzmieniu nadanym przez art. 60 pkt 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. Nr 26, poz. 157). Chodzi o termin powoływania sędziów przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepis art. 55 par. 1 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych przed nowelizacją stanowił, że Prezydent RP na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa powołuje sędziów sądów powszechnych. Nowelizacja w art. 60 pkt 4 w związku z art. 75 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, nakłada na Prezydenta obowiązek powołania sędziów w terminie miesiąca od chwili przesłania wniosku.

Tymczasem, zgodnie z art. 179 Konstytucji, sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony.

„W doktrynie przepis art. 179 Konstytucji rozumiany jest jako kompletna norma kreacyjna, która nie ustanawia terminu, w jakim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej korzystać powinien z przyznanego mu uprawnienia" - tłumaczy we wniosku do TK Prezydent i dodaje, że Biuro Analiz Sejmowych, już w trakcie prac na projektem ustawy wskazało, iż przyjęte w kwestionowanej ustawie rozwiązanie należy uznać za niezgodne z Konstytucją.

„Nie są (...) zrozumiałe motywy ustawodawcze przesądzające o wprowadzeniu przez ustawodawcę do porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej przepisu nie mającego umocowania w Konstytucji" - pisze we wniosku Prezydent. 

Pobierz wniosek Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego (PDF, 100KB) 

Porady prawne

Źródło: www.prezydent.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika