Sejm zdecydował. Głosowanie korespondencyjne dla każdego

Sejm na 71. posiedzeniu uchwalił nowelizację Kodeksu wyborczego oraz niektórych innych ustaw przewidującą między innymi, że wszyscy wyborcy będą mogli w wyborach oddać głos korespondencyjnie. Dotychczas taką możliwość miały tylko osoby niepełnosprawne oraz przebywające za granicą.

Zainteresowani tą formą oddania głosu będą musieli tylko zgłosić to w gminie do 15 dnia przed wyborami. Pakiet wyborczy wyborca będzie mógł odebrać w urzędzie gminy, albo zostanie on przesłany bezpośrednio do jego domu. Z głosowania korespondencyjnego będą wyłączone wybory do organów stanowiących samorządu, wybory wójta oraz najbliższe wybory samorządowe.

Porady prawne

Nowelizacja wprowadza także dodatkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Chodzi między innymi o skrócenie z 14 do 5 dni przed wyborami terminu na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez niepełnosprawnego lokalu.

Głosowanie w dowolnym lokalu wyborczym

To także umożliwienie wyboru lokalu do głosowania spośród wszystkich lokali na obszarze gminy, a nie tylko spośród tych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Wśród przyjętych udogodnień jest też zwiększenie liczby lokali wyborczych dostosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Powinna ona wynosić co najmniej: 1/5 wszystkich lokali obwodowych komisji wyborczych w danej gminie do końca 2014 r. , do końca 2015 r. - 1/3 wszystkich lokali, a do 31 grudnia 2016 r. - 2/5 wszystkich lokali. Od 1 stycznia 2017 r. ma ich być co najmniej połowa.

Zmiany w finansowaniu komitetów wyborczych

Nowelizacja przewiduje także m.in. zmiany w zakresie finansowania komitetów wyborczych i ich rozliczania. Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła przyjąć sprawozdanie finansowe z zastrzeżeniami, jeśli suma zakwestionowanych środków nie przekroczy 1 proc. ogółu przychodów komitetu.

Do tej pory PKW odrzucała sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, jeśli środki finansowe pozyskał z naruszeniem przepisów bez względu na wielkość kwoty. Ponadto ustawa upraszcza regulacje dotyczące skutków łączenia mandatów i jednoczesnego kandydowania.

Europoseł straci mandat, gdy zostanie wybrany na inne stanowisko

Europoseł będzie tracił mandat z mocy prawa, jeśli zostanie wybrany, powołany na inną funkcję lub stanowisko, których nie można łączyć z mandatem posła do PE. Dotychczas europoseł miał 14 dni na decyzję, z której funkcji zrezygnować. Następnie ustawa trafi do podpisu prezydenta.

[Źródło: sejm.gov.pl]


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika