e-prawnik.pl Porady prawne

Ważność uchwały podejmowanej w trybie obiegowym

Pytanie:

Zarząd Wspólnoty przygotował projekt uchwały i zdecydował głosować nad tą uchwałą w drodze indywidualnego zbierania głosów. Po zebraniu głosów od większości właścicieli i mając już ponad 50 % (Liczone udziałami) głosów "za", Zarząd zaprzestał zbierania dalszych głosów, uznając, że uchwała została podjęta. Czy takie głosowanie jest ważne? Czy uchwała podjęta bez udziału w głosowaniu niektórych właścicieli lokali ma moc prawną?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Ważność uchwały podejmowanej w trybie obiegowym

Przeprowadzenie głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów powinno obejmować wszystkich właścicieli, uprawnionych do oddania głosu. Nie ma w tym przypadku znaczenia fakt, iż nawet przy sprzeciwie na podjęcie uchwały przez pozostałych właścicieli, uchwała byłaby przyjęta wymaganą większością. Każdy z właścicieli ma prawo i obowiązek uczestniczyć w zarządzie rzeczą wspólną. Odjęcie tego prawa poprzez uniemożliwienie niektórym z właścicieli możliwości oddania głosu jest naruszeniem prawa, a uchwała podjęta w opisany w stanie faktycznym sposób nie ma żadnej mocy wiążącej. Nie można bowiem mówić o podjęciu uchwały, gdy nie wszyscy uprawnieni wypowiedzieli się co do jej treści. Dlatego też uchwała podjęta w taki sposób nie posiada mocy prawnej.

 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (2)

Re: Ważność uchwały podejmowanej w trybie obiegowym

GRAROMA

4.2.2013 21:23:35

Re: Ważność uchwały podejmowanej w trybie obiegowym

Zgadzam się z wypowiedzią głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów przez wszystkich właścicieli, uprawnionych do oddania głosu.Cechą znamienną uchwał jest to, że obowiązują one wszystkich właścicieli, także tych którzy głosowali przeciwko ich podjęciu i tych którzy niegłosowani ? dlatego uważam, że każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek głosować, chyba, że dobrowolnie z tego zrezygnuje . W mojej dużej Wspólnocie Mieszkaniowej jest jednak nagminnie stosowana zasada, że po osiągnięciu ponad 50 % głosów już nikt do mnie i kilku innych osób nie trafia po oddanie głosu. Jaka jest podstawa prawna,że uchwała podjęta w opisany w stanie faktycznym sposób nie ma żadnej mocy wiążącej?. Czy pod tekstem odpowiedzi może się podpisać imiennie jego autor?

Re: Ważność uchwały podejmowanej w trybie obiegowym

rr

20.11.2010 21:40:32

Re: Ważność uchwały podejmowanej w trybie obiegowym

głosowanie w wyborach też jest nieważne jeżeli wszyscy nie głosują???????????????????????????

Pokaż wszystkie komentarze (2)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ