Upadek kontrolowany według Unii Europejskiej
KE proponuje jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków na potrzeby unii bankowej. Celem jest m.in. ograniczenie kosztów jakie ponosiliby podatnicy i realna gospodarka. - Potrzebujemy systemu, w którym możemy szybko podejmować skuteczne decyzje, rozwiewając wątpliwości co do skutków sytuacji kryzysowych dla finansów publicznych - podkreślał komisarz Michel Barnier.
Komisja Europejska zaproponowała jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków na potrzeby unii bankowej. Mechanizm stanowiłby uzupełnienie jednolitego mechanizmu nadzorczego, który, po jego uruchomieniu pod koniec 2014 r., doprowadzi do objęcia przez Europejski Bank Centralny (EBC) bezpośredniego nadzoru nad bankami w strefie euro i innych krajach członkowskich, które zdecydują się przystąpić do unii bankowej.
Jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji gwarantowałby, że - niezależnie od bardziej rygorystycznych mechanizmów nadzoru - jeśli bank podlegający jednolitemu mechanizmowi nadzorczemu borykałby się z poważnymi trudnościami, środki zaradcze podejmowane byłyby sprawnie, przy minimalnych kosztach dla podatników i realnej gospodarki.
Przewodniczący Komisji, José Manuel Barroso, powiedział - Dzięki temu projektowi posiadać będziemy już wszystkie elementy potrzebne do tego, by unia bankowa położyła solidne podstawy działalności branży finansowej, przywróciła zaufanie i przezwyciężyła rozdrobnienie rynków finansowych. Już wcześniej porozumieliśmy się w sprawie wspólnego europejskiego nadzoru nad bankami w strefie euro i w pozostałych krajach członkowskich, które pragną zostać nim objęte. Przedstawiony projekt uzupełnia te ramy silnym i zintegrowanym jednolitym systemem postępowania z bankami zagrożonymi upadłością. Nie możemy całkowicie wyeliminować ryzyka takich upadłości, jednak jednolity mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków oraz fundusz stworzony na ten cel powinny sprawić, że w przyszłości to same banki, a nie europejscy podatnicy, odczują ciężar poniesionych strat.
Komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług, Michel Barnier, powiedział, że byliśmy świadkami tego, jak kryzysy bankowe szybko rozprzestrzeniają się z jednego kraju do drugiego, sprawiając, że zaufanie spada w całej strefie euro. Mogliśmy również obserwować, do jak złożonej i niejasnej sytuacji może doprowadzić upadek dużego banku działającego w skali transgranicznej.
Wzmocnione ramy nadzoru zapewniane przez jednolity mechanizm nadzorczy oraz udoskonalone wymogi ostrożnościowe zwiększą bezpieczeństwo banków. Nie oznacza to jednak całkowitego wyeliminowania ryzyka powstawania w bankach poważnych problemów z płynnością czy wypłacalnością. Nadzór bankowy i restrukturyzacja banków muszą być koordynowane i realizowane na tym samym centralnym szczeblu, by zmniejszyć niepewność i zapobiec panice bankowej oraz rozprzestrzenianiu się problemu na inne kraje strefy euro.
W ramach proponowanego mechanizmu stosowane byłyby przepisy prawa materialnego dotyczące restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków w ramach unii bankowej, które mają zostać wkrótce przyjęte. Ministrowie finansów zasiadający w Radzie UE osiągnęli porozumienie w sprawie ogólnego stanowiska w przedmiocie tych przepisów, a Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego przyjęła swoje sprawozdanie. Negocjacje pomiędzy Radą a Parlamentem Europejskim mają się właśnie rozpocząć, a końcowe porozumienie w sprawie dyrektywy dotyczącej restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków powinno zostać osiągnięte tej jesieni.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?