Większość sądów korzysta już z Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru

Od 1 lipca 2015 r. na terenie całego kraju wdrożono Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru (EPO). Już 93 proc. sądów uruchomiło EPO w procedurze cywilnej, co skraca czas postępowania i zwiększa efektywność.

Oznacza to, że jako dowód doręczenia do sądu powraca, w miejsce tradycyjnego kartonika zwrotki, elektroniczny formularz potwierdzenia odbioru opatrzony odręcznym podpisem odbiorcy.Przesłanie dowodu doręczenia do sądu następuje za pośrednictwem łączy teleinformatycznych natychmiast po złożeniu podpisu przez adresata.

Na chwilę obecną 93 proc. sądów uruchomiło EPO w procedurze cywilnej. Kolejnym etapem będzie wprowadzenie systemu w procedurze karnej.

Porady prawne

Korzyści wynikające z wprowadzenia Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru to przede wszystkim szybkość - szacuje się, że skraca czas obiegu korespondencji o połowę. Dużo mniej przesyłek też ginie, a sama procedura jest tańsza i lepsza jakościowo. Nie występują m.in. reklamacje, co zmniejsza koszt obsługi przesyłek.

EPO daje też korzyści dla czasu trwania samych postępowań sądowych. Sprawy nie spadają m.in. z wokandy z braku informacji o doręczeniach, przyśpieszeniu ulegają czynności takie jak uprawomocnianie orzeczeń, możliwe będzie planowanie czynności w sprawach, a w końcowym efekcie - skrócony będzie czas trwania postępowań sądowych.

[za Ministerstwem Sprawiedliwości]


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika