Kradzież przy użyciu przemocy to zawsze przestępstwo

Pisaliśmy o uchwale składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 30 czerwca 2008 roku (sygn. akt I KZP 10/08), w której to SN stwierdził, że zwroty "przemoc wobec osoby", użyty w art. 280 § 1 k.k. i "gwałt na osobie", użyty w art. 130 § 3 k.w., znaczą to samo. Gwoli krótkiego przypomnienia i wprowadzenia: zgodnie z Kodeksem wykroczeń, jeśli sprawca skradnie rzecz o wartości do 250 zł, to popełnia nie przestępstwo, lecz wykroczenie. Przepis art. 130 § 3 k.w. stanowi jednak, że jeżeli sprawca używa przy tym "gwałtu na osobie", to zawsze nie stosujemy kodeksu wykroczeń, bez względu na wartość skradzionej rzeczy.

Porady prawne

Tymczasem kodeks karny w opisie przestępstwa rozboju nie posługuje się zwrotem "gwałt na osobie", lecz zwrotem "przemoc wobec osoby". Powstał zatem problem, czy oba zwroty znaczą to samo, czy nie - jeśli przyjąć tę drugą możliwość, to kradzież rzeczy o wartości np. 100 zł z użyciem przemocy, ale nie stanowiącej jeszcze "gwałtu na osobie", byłaby tylko wykroczeniem.

Rozbieżności wytłumaczył SN we wspomnianej uchwale, ale nie doprowadziła ona do usunięcia rozbieżności. Krótko po jej podjęciu, w postępowaniach kasacyjnych dwukrotnie wyrażono pogląd przeciwny (chodzi o wyroki Sądu Najwyższego z dnia 3 września 2008 roku, sygn. akt II KK 301/07 i II KK 1/08). Dlatego Prokurator Generalny złożył wniosek o rozstrzygnięcie tego zagadnienia przez skład siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

SN w odpowiedzi podjął następującą uchwałę:

Znaczenie normatywne określeń "przemoc wobec osoby", użytego w art. 280 § 1 kk oraz "gwałt na osobie", użytego w art. 130 § 3 kw, jest tożsame.

Nadał jej przy tym moc zasady prawnej. Oznacza to, że będzie ona wiązała Sąd Najwyższy przy rozstrzyganiu kolejnych podobnych spraw. Jeżeli zaś jakikolwiek skład Sądu Najwyższego będzie chciał odstąpić od zasady prawnej, będzie musiał przedstawić powstałe zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia pełnemu składowi izby. W ten sposób SN chce doprowadzić do przecięcia rozbieżności w orzecznictwie.

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 17 grudnia 2008 roku, sygn. akt I KZP 27/08


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika