Jak przekazać 1,5% PIT na OPP?
Chcesz przekazać 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego? Dowiedz się, jak tego dokonać.
">Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w zeznaniu
Wniosek o przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszesz numer KRS wybranej przez Ciebie organizacji pożytku publicznego oraz kwotę, jaką chcesz przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Jeśli chcesz, by Twoje wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możesz go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.
Jeżeli dokonujesz rozliczenia rocznego, korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazałeś cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu.
Oczywiście możesz zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.
Ułatwienia dla emerytów i rencistów
Jeśli jesteś emerytem lub rencistą i nie masz obowiązku złożenia zeznania podatkowego oraz:
- dostałeś roczne rozliczenie podatku PIT-40A,
- nie korzystasz z odliczeń,
- chcesz przekazać 1,5% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego
- wystarczy, że złożysz PIT-OP w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (w 2023 roku PIT-OP możesz złożyć najpóźniej do 2 maja).
Jeżeli złożysz oświadczenie PIT-OP, będzie to oznaczać, że wyraziłeś zgodę na przekazanie kwoty w wysokości 1,5% podatku należnego.
Ponadto, jeżeli otrzymałeś od organu rentowego roczne obliczenie podatku PIT-40A i nie złożysz wniosku PIT-OP, organ podatkowy przekaże kwotę 1,5% podatku należnego na rzecz OPP wskazanej przez Ciebie we wniosku zawartym w zeznaniu, korekcie zeznania lub w PIT-OP za 2021 rok. W tym przypadku przekazanie kwoty 1,5% podatku należnego na rzecz OPP następuje na podstawie wniosku PIT-OP sporządzonego przez organ podatkowy za pośrednictwem portalu podatkowego (automatyczna akceptacja PIT-OP).
Jak wybrać OPP?
Możesz wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której naczelnik urzędu skarbowego przekaże 1,5% podatku należnego, który wynika ze złożonego przez Ciebie zeznania rocznego albo złożonej korekty tego zeznania.
Wyboru OPP dokonasz z wykazu organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku. Wykaz tworzony jest na 30 listopada danego roku podatkowego, natomiast publikowany do 15 grudnia. Jakie OPP mogą być ujęte w ww. wykazie oraz zasady jego prowadzenia, uregulowane zostały w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Wykaz OPP prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO). Wykaz OPP dostępny jest na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności.
Jeśli jesteś nierezydentem (osobą, która zgodnie z przepisami nie ma miejsca zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce) składając zeznanie podatkowe w trakcie roku podatkowego, wybierz OPP z wykazu OPP określonego za poprzedni rok podatkowy.
Zasady przekazywania 1,5% podatku na OPP
Naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na Twoje miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania, na wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym albo korekcie zeznania, lub oświadczeniu PIT-OP przekazuje na rzecz jednej OPP kwotę nieprzekraczającą 1,5% podatku należnego wynikającego:
- z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie albo
- z korekty zeznania, o którym mowa wyżej, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego
- po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Warunkiem przekazania kwoty 1,5% jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Jak przekazać 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT?
Przykłady
- Co z 1,5% na OPP osób, które rok wcześniej przekazały 1% na organizację, która przestała istnieć/straciła status OPP? Jeżeli OPP nie ma już w wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego, to w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT nie zostanie wykazany żaden nr KRS OPP. W tym wypadku możesz wpisać nr KRS innej OPP albo pozostawić to pole puste – wtedy środki nie zostaną przekazane do żadnej organizacji.
- Co w sytuacji jeśli organizacja istnieje i posiada status OPP, ale nieaktualny jest cel szczegółowy, bo np. dziecko, na które chce przekazać 1%, jest już podopiecznym innej organizacji? W takiej sytuacji środki z 1,5% podatku zostaną przekazane na konto OPP wskazanej w zeznaniu. Możesz sprawdzić i poprawić dane w zeznaniu udostępnionym w usłudze Twój e-PIT, np. zmienić cel szczegółowy lub nie wskazywać celu szczegółowego. Cel szczegółowy nie będzie weryfikowany – wykaz OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego nie zawiera informacji o celach szczegółowych. Jeżeli OPP znajduje się w wykazie, to otrzyma środki z 1,5% podatku należnego, bez względu na to czy cel szczegółowy jest aktualny, czy też nie.
- W tym roku chcę po raz pierwszy rozliczyć się wspólnie z mężem. Która OPP zostanie wskazana we wspólnym zeznaniu w usłudze Twój e-PIT? We wspólnym zeznaniu małżonków zostanie wskazana ta organizacja, którą wskazałaś, jeżeli to Ty – w zeznaniu przygotowanym przez urząd skarbowy w usłudze Twój e-PIT – występujesz jako podatnik.
- Co jeśli nie wskazałem w zeznaniu za rok ubiegły OPP, a chciałbym przekazać 1,5% wybranej organizacji w tym roku? W zeznaniu przygotowanym dla ciebie w usłudze Twój e-PIT nie będzie wskazana żadna OPP. Aby uzupełnić zeznanie tylko w tym zakresie, wybierz usługę Twój e-PIT po zalogowaniu się w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl:
- przez login.gov.pl to jest profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną. Ten sposób logowania jest najwłaściwszy dla podatnika, szczególnie gdy nie ma informacji od płatnika i rozlicza np. przychody z najmu prywatnego na formularzu PIT-28,
- używając aplikacji mObywatel,
- używając swoich danych podatkowych: PESEL albo NIP i data urodzenia, kwota przychodu z deklaracji za rok 2021, kwota przychodu z jednej informacji od płatników za 2022 rok (np. PIT-11) oraz kwota nadpłaty/podatku do zapłaty z deklaracji za rok 2021.
Informacje o przekazaniu 1,5% podatku na rzecz OPP będą widoczne na głównym ekranie usługi, zaraz po zalogowaniu się do niej. Aby wskazać KRS wybranej organizacji, wybierz opcję „wybierz organizację".
- Jak mogę sprawdzić/skorygować deklarację np. w zakresie OPP, jeśli nie posługuję się komputerem? Zeznania sporządzone przez urząd skarbowy w usłudze Twój e-PIT będą udostępnione wyłącznie w internecie. Możesz złożyć zeznanie w formie papierowej. Takie zeznanie, które sporządzisz samodzielnie i wskażesz w nim wybraną przez siebie OPP, będzie wiążące dla urzędu skarbowego.
- Co z emerytami i rencistami, którzy zamierzają skorzystać z możliwości wskazania OPP w PIT-OP (czyli z osobami rozliczanymi przez organy rentowe)? PIT-OP, dzięki któremu emeryci i renciści mogą wskazywać OPP bez potrzeby wypełniania całego zeznania, będzie funkcjonować jak w ubiegłych latach. Oznacza to, że osoby rozliczane przez organy rentowe na PIT-40A będą mogły wskazać OPP w PIT-OP, który po wypełnieniu będzie można zarówno wysłać elektronicznie jak i złożyć tradycyjnie (w formie papierowej - wysyłka np. pocztą).
- Czy w usłudze Twój e-PIT zgodę na przekazanie OPP informacji o 1,5% podatku zaznaczam co roku podczas wypełniania 1% w zeznaniu? Jeśli wyraziłeś zgodę w latach poprzednich, to będzie ona zaznaczona automatycznie w rozliczeniu za rok bieżący.
- Czy kwota 1% podatku z ubiegłego roku będzie przepisana do zeznania za rok bieżący? Nie, w zeznaniu rocznym za rok 2022 kwota 1,5% podatku należnego jest wyliczana na podstawie bieżącego rozliczenia.
- W jaki sposób jako emeryt/rencista mogę przekazać 1,5% podatku, jeśli mam kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty „0” i nie mam profilu zaufanego (PZ) i nie korzystam też z bankowości elektronicznej? Czy mogę to zrobić przez e-Deklaracje lub papierowo? W jaki sposób powinienem podpisać się w e-Deklaracjach? Jeżeli nie masz możliwości założenia profilu zaufanego (PZ), nie korzystasz z bankowości elektronicznej, ani nie dysponujesz kwotą przychodów, kwotą nadpłaty albo kwotą do zapłaty, które są niezbędne do zalogowania do usługi Twój e-PIT, to możesz złożyć PIT-OP papierowo albo przez e-Deklaracje. Wówczas podpisujesz PIT-OP kwotą przychodu z zeznania za rok 2021 (także jeśli przychód równy jest 0 zł).
- Czy jeśli rozlicza mnie organ rentowy i w ubiegłym roku przekazałem 1%, to czy ZUS może przepisać OPP do rozliczenia? Podatnik może przekazać 1,5% podatku, wskazując wybraną OPP w swoim zeznaniu PIT lub oświadczeniu PIT-OP. Organ rentowy nie uwzględnia tej informacji w deklaracji, może to zrobić tylko podatnik za pomocą oświadczenia PIT-OP lub w składanym zeznaniu PIT.
- Jeśli złożyłem w ubiegłym roku zeznanie w usłudze Twój e-PIT i przekazałem 1% podatku, to w kolejnym roku muszę wypełnić zeznanie tylko po to, żeby przekazać 1,5%? Nie. Jeżeli w poprzednim roku wybrałeś OPP, której przekazałeś 1% podatku, to w kolejnych latach będzie ona automatycznie uwzględniana w usłudze Twój e-PIT. Pamiętaj, żeby sprawdzić czy OPP, której chcesz przekazać 1,5%, nadal znajduje się w wykazie OPP uprawnionych do 1,5% podatku należnego.
Podstawa prawna:
- art. 45c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT);
- art. 21b ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie).
Źródło: podatki.gov.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?