Bezpieczne wakacje 2014 - nie zapominaj o ubezpieczeniu!

Bardzo często, wyjeżdżając na wakacyjne wojaże, nie zastanawiamy się nad możliwością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zakładamy, iż nic nam się nie wydarzy, że organizator wycieczki z pewnością nas ubezpieczył i bagatelizujemy temat.

Co zrobić jeśli zdarzy się wypadek?

Biuro podróży ma oczywiście obowiązek nas ubezpieczyć – ustawa o usługach turystycznych wprowadza obowiązek ubezpieczenia NNW i kosztów w leczenia dla wszystkich uczestników imprezy turystycznej.

W przypadku podróży w Unii Europejskiej dodatkowym zabezpieczeniem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Często może ona jednak okazać się niewystarczająca, tak jak i ubezpieczenie zapewniane przez organizatora turystyki.

Porady prawne

Prawo nie wskazuje, jak szeroki ma być zakres obowiązkowego ubezpieczenia touroperatorów. To, czy polisa obejmuje pokrycie kosztów transportu chorego albo jakie zabiegi będą pokrywane z ubezpieczenia, powinno być uregulowane w polisie.

Jak wysoka powinna być suma ubezpieczenia?

Kupując wycieczkę należy zwrócić uwagę na to jak definiowany jest nieszczęśliwy wypadek (co to pojęcie obejmuje, gdyż ubezpieczyciele mogą różnie je rozumieć), co obejmuje leczenie i jak wysoka jest suma ubezpieczenia, gwarantowana przez ubezpieczyciela.

Suma powinna być oczywiście adekwatna do tego gdzie się udajemy i co chcemy robić. I tak, wyjeżdżając do kraju UE nie będziemy zapewne potrzebowali tak wysokiej sumy ubezpieczenia jak w przypadku gdy będziemy się udawali do innych, egzotycznych krajów. Często wystarczająca będzie suma 20.000 – 30.000 euro (poza Unią 50.000 – 60.000 euro to minimum). Decydując się na ubezpieczenie, powinniśmy oczywiście wziąć pod uwagę nasz stan zdrowia, czy jesteśmy przewlekle chorzy (standardowa polisa nie obejmuje kosztów leczenia osób przewlekle chorych), czy jedziemy uprawiać sport czy wyłącznie leżeć na plaży.

Co powinniśmy ubezpieczyć?

- koszty leczenia. Koniecznie należy bardzo dokładnie sprawdzić jaka jest suma ubezpieczenia u touroperatora, co ono obejmuje a co jest wyłączone spod ubezpieczenia (wyłączenie odpowiedzialności). Jeśli okaże się, że ubezpieczenie naszym zdaniem jest niewystarczające, koniecznie powinniśmy zawrzeć dodatkową polisę lub zwiększyć zakres ubezpieczenia. Warto pomyśleć o tym, że możemy także potrzebować transportu do kraju. Jeśli chorujemy przewlekle, koniecznie należy to wziąć pod uwagę – tego typu polisy są znacznie droższe, ale koszt udzielenia pomocy osobie która poza granicami kraju przeszła zawał czy udar mózgu, może być bardzo wysoki. Dlatego też należy przewidywać także te czarniejsze scenariusze i odpowiednio się ubezpieczyć – oszczędności mogą być o wiele większe niż koszt ubezpieczenia.

Warto pamiętać, że jeśli ubezpieczenie nie obejmie wszystkich kosztów, nadwyżka będzie pokrywana z własnej kieszeni – czasem może to być bardzo wysoka kwota i o tym nie należy zapominać,  

- NNW – w przypadku gdy zdarzenie skończyło się trwałym uszczerbkiem na zdrowiu. To także obowiązkowe ubezpieczenie organizatorów turystyki ale ich zakres i wysokość może być różna,

- koszty rezygnacji z podróży – może się bowiem zdarzyć, że z przyczyn losowych nie będziemy mogli uczestniczyć w wycieczce. Jeśli wykupujemy wycieczkę ale przewidujemy, iż możemy zrezygnować (np. poważna choroba bliskiej osoby), możemy się ubezpieczyć na wypadek naszej rezygnacji z wyjazdu,

- ubezpieczenie OC – na wypadek gdybyśmy to my wyrządzili komuś szkodę,

- koszty utraty lub opóźnienia bagażu – warto zapoznać się, co obejmuje taka polisa – czy obejmuje też np. kradzież cennych przedmiotów (m. in. aparatów fotograficznych), które znalazły się w bagażu.

Najważniejsze jest abyśmy czytali  warunki ubezpieczenia, czy rzeczywiście polisa obejmuje to na czym nam zależy. Często zbagatelizowanie tej sprawy, może mieć poważne konsekwencje finansowe.

Pamiętajmy, że to co ‘na papierze’ jest najważniejsze.

 e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marek 2015-07-09 13:10:36

    "Czasem złe zrozumienie agenta ubezpieczyciela może mieć poważne konsekwencje finansowe, a to co ?na papierze? jest najważniejsze." Z jednej strony może być to wspomniane "złe zrozumienie", z drugiej niejasny komunikat samego nadawcy. Dlatego należy szukać takich agentów, którzy nie mają takich problemów. Zapraszam na foruman.pl/blogi/agent-rodzinny/.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika