Dodatki do emerytur i rent
Oprócz podstawowych świadczeń jakimi są emerytury i renty, z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przyznawane są także dodatki do ich. Niniejsza porada poświęcona jest właśnie tym dodatkowym świadczeniom.
Dodatek pielęgnacyjny
Warunkiem przyznania dodatku pielęgnacyjnego jest w pierwszej kolejności uprawnienie do emerytury lub renty oraz uznanie danej osoby za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Do dodatku tego uprawnia także ukończenie 75 lat życia. Jeżeli jednak konkretna osoba jest uprawniona do emerytury lub renty, jednak przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.
Warto jeszcze wskazać czym jest wspomniana wyżej ;niezdolność do samodzielnej egzystencji; jest to spowodowana naruszeniem sprawności organizmu konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy drugiej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych. Zgodnie z Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 21 lutego 2002 r.;Pojęcie to ma zatem szeroki zakres przedmiotowy. Trzeba bowiem odróżnić opiekę, oznaczającą pielęgnację, czyli zapewnienie ubezpieczonemu możliwości poruszania się, odżywiania, zaspokajania potrzeb fizjologicznych, utrzymywania higieny osobistej itp. od pomocy w załatwianiu elementarnych spraw życia codziennego, takich jak robienie zakupów, uiszczanie opłat, składanie wizyt u lekarza. Wszystkie zaś powyższe czynniki łącznie wyczerpują treść terminu;niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Jak długo jest wypłacany dodatek pielęgnacyjny?
Nie określa się czasu przysługiwania tego dodatku. Dodatek ten jest wypłacany bezterminowo, co oczywiście jest logiczne, skoro przesłanką jego uzyskania jest między innymi niezdolność do samodzielnej egzystencji. Potwierdza to zresztą Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 9 grudnia 1999 r., w którym czytamy: „Niezdolność do samodzielnej egzystencji daje podstawę do przyznania dodatku pielęgnacyjnego. Nie ma podstaw prawnych, aby w orzeczeniu przyznającym to świadczenie określać czasowo długość trwania jego wypłaty.”
Ile wynosi dodatek pielęgnacyjny?
Dodatek pielęgnacyjny wynosi 144,25 zł miesięcznie. Oczywiście kwotę dodatku pielęgnacyjnego podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.
Dodatek dla sierot zupełnych
Dodatki przewidziane są nie tylko do emerytury, czy też renty z tytułu niezdolności do pracy. Dodatek dla sieroty zupełnej wypłaca się w przypadku, gdy jest ona uprawniona i pobiera rentę rodzinną. Dodatek taki wynosi 271,12 zł miesięcznie i także może ulec podwyższeniu przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. 2004 r., Nr 39, poz. 353).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?