Praca w wakacje
Gdy dziecko dorabiało w wakacje, rodzic powinien pamiętać o ponownym zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego.
Ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia - z ambulatoryjnej, jak też ze szpitalnej. Uprawnienia pacjenta do bezpłatnej opieki zdrowotnej są sprawdzane w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Czasem zdarza się, iż pacjent w systemie eWUŚ świeci się na czerwono. Spotykało to przykładowo studentów, którzy podejmowali pracę, uzyskując tytuł do ubezpieczenia, lecz nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy muszą ponownie zostać w ZUS zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego - jako członkowie rodziny.
Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego
Jeśli rodzic zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny, a ten przykładowo podjął pracę na podstawie umowy o pracę albo rozpoczął działalność gospodarczą, a zatem nabył własny tytuł do ubezpieczenia, to powinien zostać wyrejestrowany z tego ubezpieczenia jako członek rodziny. Należy to zgłosić naszemu pracodawcy – płatnikowi składek.
Jeżeli nasz członek rodziny przestanie pracować, a więc wygaśnie jego tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego, a nadal spełnia warunki do ubezpieczenia go jako członek rodziny z naszej umowy, to należy go ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. O takiej konieczności trzeba poinformować swojego pracodawcę – płatnika składek. Jest na to 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności, które powodują, iż musimy zgłosić członka rodziny. Jeżeli do ubezpieczenia zdrowotnego zgłaszamy się sami, gdyż przykladowo jesteśmy przedsiębiorcą, to obowiązek zgłoszenia i wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na nas, ponieważ to my jesteśmy w tym przypadku płatnikiem składek.
Żeby zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny pracownika bądź innej osoby, za którą opłaca składki, płatnik składek powinien wypełnić oraz przekazać do ZUS dokument ZUS ZCNA, tzn. zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.