E-składka w 2018 r.

E-składka już od stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. bÄ™dzie można opÅ‚acić skÅ‚adki jednym przelewem na swój numer rachunku skÅ‚adkowego. Od 1 października ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych bÄ™dzie wysyÅ‚aÅ‚ listem poleconym informacje o nowym numerze rachunków.

Zamiast trzech albo czterech przelewów miesiÄ™cznie, bÄ™dziesz wysyÅ‚ać tylko jeden przelew Å‚Ä…cznie na:

  • ubezpieczenia spoÅ‚eczne,
  • ubezpieczenie zdrowotne,
  • Fundusz Pracy,
  • Fundusz Gwarantowanych ÅšwiadczeÅ„ Pracowniczych,
  • Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jak opłacasz składki obecnie?

Obecnie wypełnianie przelewów jest skomplikowane i pracochłonne. Musisz podać ZUS wiele danych, które pomagają zaksięgować i rozliczyć wpłaty. Są to:

  • numer konta bankowego (wskazuje ubezpieczenie albo fundusz, którego dotyczy wpÅ‚ata),
  • Twoje dane identyfikacyjne (NIP, REGON, PESEL, nazwa, imiÄ™ oraz nazwisko, numer i seria paszportu lub dowodu osobistego),
  • okres rozliczeniowy (miesiÄ…c i rok),
  • numer decyzji/umowy/ tytuÅ‚u wykonawczego.

Jak opłacisz składki od 1 stycznia?

Od 1 stycznia bÄ™dziesz opÅ‚acać skÅ‚adki zwykÅ‚ym przelewem, takim, jakim np. pÅ‚acisz za prÄ…d. Na przelewie wpiszesz tylko numer rachunku bankowego –Twój numer rachunku skÅ‚adkowego. WpÅ‚atÄ™ ZUS od razu zaksiÄ™guje i rozliczy na Twoim koncie.

Każda Twoja wpÅ‚ata zostanie podzielona proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. BÄ™dzie to zrobione na podstawie skÅ‚adek z Twojej ostatniej deklaracji rozliczeniowej (przekazanej przez Ciebie albo  utworzonej przez ZUS, jeÅ›li jesteÅ› zwolniony z jej przekazywania). Podzielona wpÅ‚ata zostanie rozliczona na najstarsze zadÅ‚użenie na danym ubezpieczeniu albo funduszu.

Jak dostaniesz nowy numer rachunku?

InformacjÄ™ o Twoim numerze rachunku skÅ‚adkowego ZUS wyÅ›le Ci listem poleconym. WysyÅ‚ka rozpocznie siÄ™ od 1 października 2017 r.

Informacja o numerach rachunków składkowych (NRS) będzie więc wysyłana przez ZUS od 1 października 2017 r. do:

  • wszystkich pÅ‚atników skÅ‚adek, którzy majÄ… aktywne konta w ZUS oraz
  • pÅ‚atników, którzy już zakoÅ„czyli dziaÅ‚alność i wyrejestrowali konta w ZUS lecz pozostaÅ‚o na nich zadÅ‚użenie.

Wraz z numerem rachunku składkowego otrzymasz informację o zasadach opłacania i rozliczania składek po 1 stycznia 2018 r. Otrzymasz także list, w którym będą przedstawione najważniejsze projekty realizowane w ZUS i dedykowane płatnikom składek.

Informacja będzie wysyłana listem poleconym ale bez zwrotnego potwierdzenia odbioru. Oznacza to, że wszystkie niedoręczone przesyłki zostaną zwrócone do ZUS, co umożliwi zweryfikowanie danych adresowych i ponowne skierowanie informacji do płatnika.

JeÅ›li nie odbierzesz korespondencji, bo np. zmieniÅ‚eÅ› adres i nie uaktualniÅ‚eÅ› tych danych w ZUS, to ZUS podejmie próbÄ™ ustalenia Twojego adresu i dorÄ™czenia do Ciebie informacji o NRS.

Na jaki numer rachunku przelać skÅ‚adki? 

InformacjÄ™ o indywidualnym numerze rachunku skÅ‚adkowego ZUS wyÅ›le każdemu listem poleconym. PÅ‚atnik otrzyma go do koÅ„ca 2017 roku. Listy do przedsiÄ™biorców ZUS zaczyna wysyÅ‚ać 1 października. W tym też terminie pÅ‚atnik bÄ™dzie mógÅ‚ ustalić swój numer w każdej placówce ZUS. BÄ™dzie mógÅ‚ także skontaktować siÄ™ z Centrum ObsÅ‚ugi Telefonicznej pod numerem 022 560 16 00. 

Jeżeli do końca 2017 r. nie dostaniesz od ZUS tej informacji lub jeśli ją zgubisz, skontaktuj się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 022 560 16 00. Sprawdź, czy masz swój numer - najpóźniej przed terminem płatności składki za grudzień 2017 r. Dotychczasowe numery zostaną zamknięte 31 grudnia i bez nowego numer nie opłacisz składek.

Do kogo bÄ™dzie wysyÅ‚ana informacja o indywidualnym numerze rachunku w przypadku ustanowienia peÅ‚nomocnika? 

Informację o indywidualnym numerze rachunku ZUS wyśle wyłącznie do Ciebie jako płatnika składek. Informację wyśle na podany przez Ciebie i zapisany na Twoim koncie adres do korespondencji bądź adres siedziby (o ile adres do korespondencji nie został podany).

Jak sprawdzić, czy mój numer rachunku skÅ‚adkowego jest poprawny? 

Możesz sprawdzić swój numer w każdej naszej placówce lub w Centrum ObsÅ‚ugi Telefonicznej pod numerem 022 560 16 00. Twój rachunek powinien zawierać nasz numer identyfikacyjny 60000002, a ostatnie 10 cyfr rachunku to Twój numer NIP.

W Twoim numerze rachunku składkowego ZUS umieści numer NIP, z którym zgłosiłeś się jako płatnik składek. Jeżeli stwierdzisz, że NIP jest błędny, skontaktuj się z ZUS. Sprawdzi on Twoje dane identyfikacyjne.

Porady prawne

Co trzeba wpisać w tytule przelewu? 

Tylko informacje, jakie od 1 stycznia 2018 r. musisz wpisać na przelewie, to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz Twój numer rachunku składkowego.

Do tej pory w bankowoÅ›ci internetowej byÅ‚y specjalne formatki przelewu do ZUS. Czy teraz należy robić zwykÅ‚y przelew krajowy? 

Tak. Od 1 stycznia do opłacenia składek będziesz korzystać ze zwykłego przelewu, takiego, jakim płacisz np. za gaz czy telefon.

Jeżeli zatrudniam pracowników lub zleceniobiorców, to czy skÅ‚adki za nich mam wpÅ‚acać na ten sam numer rachunku jednym przelewem razem ze skÅ‚adkami za siebie? 

Tak. Od 1 stycznia bÄ™dziesz robić tylko jeden przelew. Nie ma znaczenia, czy zatrudniasz pracowników, czy samodzielnie prowadzisz firmÄ™. Nie jest też istotne, na ile funduszy i ubezpieczeÅ„ opÅ‚acasz skÅ‚adki – to bÄ™dzie wciąż jeden przelew.

Co, jeÅ›li w liÅ›cie z ZUS bÄ™dÄ… dwa numery, zamiast jednego?

Są wyjątki, tzn. płatnicy, którzy rozliczają składki nie tylko z tytułu prowadzonej działalności, ale np. dodatkowo za nianie, będą mieli nadane dwa rachunki. Jest to niewielka grupa płatników składek. Zatem jeżeli rozliczasz składki nie tylko za swoich pracowników, np. prowadzisz firmę i zatrudniasz nianię, to składki będziesz opłacać na dwa rachunki.

Co w przypadku zalegÅ‚oÅ›ci w opÅ‚acaniu skÅ‚adek. Czy po tym, jak zapÅ‚aci siÄ™ skÅ‚adkÄ™ za bieżący miesiÄ…c, bÄ™dzie siÄ™ ubezpieczonym? 

Od 1 stycznia nie będziesz wpisywać na przelewie, jakiego okresu dotyczy wpłata. Dlatego Twoją wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Jeśli jesteś objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami, to nadal będziesz ubezpieczony, ale na Twoim koncie powstanie zaległość.

Co zrobić, jeżeli przy robieniu przelewu wpiszÄ™ zÅ‚y numer rachunku bankowego? 

Jeżeli wpiszesz numer rachunku niezgodny ze standardem NBR, to system bankowy poinformuje Cię, że jest to nieprawidłowy rachunek.

JeÅ›li ktoÅ› siÄ™pomyl i zrobi przelew na inny numer rachunku, to czy ZUS naliczy mu odsetki za zwÅ‚okÄ™? Czy musi wpÅ‚acić jeszcze raz odpowiedniÄ… kwotÄ™ na wÅ‚aÅ›ciwy numer? Czy otrzyma zwrot pieniÄ™dzy, które przeleje na zÅ‚y numer rachunku? 

 JeÅ›li ZUS otrzyma wpÅ‚atÄ™ po terminie pÅ‚atnoÅ›ci skÅ‚adki, to pobierze należne odsetki. Dlatego zanim zrobisz przelew, upewnij siÄ™, czy na pewno wpisaÅ‚eÅ› poprawny numer rachunku skÅ‚adkowego. 

Jak sprawdzić, czy nie zalega siÄ™ ze skÅ‚adkami? 

Możesz złożyć do ZUS wniosek o ustalenie salda na Twoim koncie. Informację taką znajdziesz także na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jak rozłożyć zaległości na raty? Gdzie się w tym celu zgłosić?

Jeżeli masz zadÅ‚użenie, skontaktuj siÄ™ z naszym doradcÄ… do spraw ulg i umorzeÅ„. InformacjÄ™ o telefonach znajdziesz na stronie ZUS. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zobowiÄ…zaÅ„ dostosowane do Twojej sytuacji i Twoich możliwoÅ›ci finansowych. Pomoże Ci też przygotować i wypeÅ‚nić odpowiednie dokumenty.

Jak wprowadzenie indywidualnego numeru rachunku zmieni zasady rozliczania wpÅ‚at?

Wraz z wprowadzeniem indywidualnego numeru rachunku skÅ‚adkowego (NRS), zmieniÄ… siÄ™ zasady rozliczania wpÅ‚at. Na przelewie nie bÄ™dziesz wskazywaÅ‚ ubezpieczenia/funduszu, typu wpÅ‚aty i miesiÄ…ca, za który opÅ‚acasz skÅ‚adki. Wszystkie skÅ‚adki – niezależnie, za jaki miesiÄ…c i na jakie ubezpieczenia/ fundusz – bÄ™dÄ… opÅ‚acane jednÄ… wpÅ‚atÄ….

WpÅ‚atÄ™ przekazanÄ… na numer rachunku skÅ‚adkowego ZUS rozdzieli na pokrycie należnoÅ›ci z tytuÅ‚u skÅ‚adek na ubezpieczenia spoÅ‚eczne, Fundusz Emerytur Pomostowych, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych ÅšwiadczeÅ„ Pracowniczych. BÄ™dÄ… one rozdzielane zgodnie z zasadÄ… proporcjonalnego procentowego podziaÅ‚u wpÅ‚aty wedÅ‚ug kwot skÅ‚adek przypadajÄ…cych do zapÅ‚aty na poszczególne fundusze w deklaracji zÅ‚ożonej za ostatni miesiÄ…c kalendarzowy.

Zmiana zasad rozliczania składek będzie obowiązywała dla wpłat dokonanych od 1 stycznia 2018 r.

Jakie korzyÅ›ci dla pÅ‚atnika niesie ze sobÄ… wdrożenie e-SkÅ‚adki? 

PÅ‚acisz skÅ‚adki jednym, zwykÅ‚ym przelewem (zamiast trzech albo czterech) - niższe koszty bankowe.

BÄ™dziesz przekazywaÅ‚ skÅ‚adki na indywidualny Numer Rachunku SkÅ‚adkowego - jeden rachunek dla jednego pÅ‚atnika.

ZaksiÄ™gujemy wpÅ‚atÄ™ na wÅ‚aÅ›ciwym koncie pÅ‚atnika - wpÅ‚ata bÄ™dzie niezwÅ‚ocznie rozliczona.

Na przelewie nie podajesz danych: NIP/REGON/PESEL/Dowód osobisty/Paszport, numer deklaracji, miesiÄ…ca za który opÅ‚acane sÄ… skÅ‚adki, numeru decyzji/umowy/tytuÅ‚u wykonawczego - brak wpÅ‚at niezidentyfikowanych z kontem pÅ‚atnika.

Wpisujesz na przelewie tylko Numer Rachunku SkÅ‚adkowego - szybkie wypeÅ‚nienie i wykonanie przelewu.

WpÅ‚ata bÄ™dzie rozliczona na najstarsze zadÅ‚użenie - mniej odsetek.

 

Warunkiem jest poprawne podanie w dokumencie płatniczym swojego indywidualnego numeru rachunku składkowego.

 Jak należy dokonać pÅ‚atnoÅ›ci skÅ‚adek należnych za grudzieÅ„ 2017 r., których termin pÅ‚atnoÅ›ci przypada w styczniu 2018 r.?

Jeżeli chcesz opÅ‚acić skÅ‚adki za grudzieÅ„ 2017 r. w terminie do 31 grudnia 2017 r. (tj. przed terminem ich pÅ‚atnoÅ›ci) – to robisz to na dotychczasowych zasadach, tj. wykonujesz przelewy odrÄ™bnie na każde ubezpieczenia albo fundusz:

  • 83 1010 1023 0000 2613 9510 0000 – na ubezpieczenia spoÅ‚eczne,
  • 78 1010 1023 0000 2613 9520 0000 – na ubezpieczenie zdrowotne,
  • 73 1010 1023 0000 2613 9530 0000 – na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych ÅšwiadczeÅ„ Pracowniczych,
  • 68 1010 1023 0000 2613 9540 0000 – na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Jeżeli będziesz opłacał składki za grudzień 2017 r. po 1 stycznia 2018 r. to robisz jeden przelew na indywidualny numer rachunku składkowego. Dotychczasowe rachunki bankowe ZUS będą zamknięte.

Czy przed 1 stycznia 2018 r. można zÅ‚ożyć zlecenie pÅ‚atnicze na NRS z datÄ… przyszÅ‚Ä…, czyli po 1 stycznia 2018 r.? 

Jeżeli opÅ‚acasz skÅ‚adki do ZUS z rachunku bankowego – skontaktuj siÄ™ ze swoim bankiem, czy takie zlecenie bÄ™dzie możliwe. 

 Jeżeli skÅ‚adki do ZUS opÅ‚acasz na poczcie, to taka wpÅ‚ata nie bÄ™dzie mogÅ‚a być zrealizowana.

Jak bÄ™dzie wyglÄ…daÅ‚ dowód wpÅ‚aty po wdrożeniu projektu e-SkÅ‚adka? 

Od 1 stycznia 2018 r. będziesz wypełniał i opłacał składki za pomocą standardowego dokumentu płatniczego (przelewu), takiego jakiego używa się np. do opłacania mediów.

Zob.: Struktura indywidualnego numeru rachunku skÅ‚adkowego (NRS)

 

Pamiętaj, że:

  • JeÅ›li do koÅ„ca grudnia 2017 roku mnie dostaniesz informacji o numerze Twojego rachunku albo jeÅ›li zgubisz list, koniecznie skontaktuj siÄ™ z ZUS. Numer rachunku otrzymasz w każdej placówce ZUS lub w Centrum ObsÅ‚ugi Telefonicznej (nr tel.: 22 560 16 00).
  • Jeżeli nie bÄ™dziesz znać swojego numeru rachunku, nie opÅ‚acisz skÅ‚adek w 2018 roku. Dotychczasowe rachunki do wpÅ‚at zostanÄ… zamkniÄ™te 31 grudnia 2017 roku.

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika